Když medúza útočí: jak ošetřit zasažené místo
Ilustrační foto: pixabay.com

Když medúza útočí: jak ošetřit zasažené místo

12. 7. 2018

Přijde to jako blesk z čistého nebe a bolest se rozjede po celém těle. Přitom to způsobil docela malý a přívětivý tvor – medúza. Narazíte na ni v Chorvatsku, ale třeba i na italské Sardinii. Co dělat v případě požahání medúzou?

„To bolí, to bolí, to bolí,“ letí z vody desetileté dítě a ukazuje červené zarudnutí na noze. Požahala ji medúza. Ze dne na den se jich v moři u malého městečka na italské Sardinii objevily desítky, možná i stovky.

Na světě žije kolem 300 druhů medúz. Ty největší mohou mít i dva metry, ve Středozemním moři, kam míří většina českých turistů, ovšem narazíte jen na malé druhy a i přes nepříjemnou bolest je jim třeba přiznat sympatické vzezření zvonovitého tvaru. Jedná se o medúzy, jejichž zásah není smrtelný.

Jednou z nejnebezpečnějších na světě je Čtyřhranka Fleckerova neboli mořská vosa, která se naštěstí nachází až v Austrálii. Jed dospělého tvora by dokázal usmrtit až šedesát lidí.

Co dělat v případě požahání
Svědí to, bolí a dětem to vžene slzy do očí, když medúza vypustí ze svých chapadel jed, stovky malých ostnů.. Místo zrudne, pálí, až brní. Je dobré se z vody dostat pomalu, bez rychlých a hysterických pohybů, ty by totiž mohly medúzu vyprovokovat k dalšímu útoku.
Pak je dobré odstranit „jehličky“ z postižené rány. Máte-li u sebe peněženku, použijte kreditní kartu nebo občanku a snažte se místo „oškrábat“. K tomu také může posloužit ostrý kámen, nůž a další tvrdé věci. Nikdy to nedělejte rukama, neroztírejte nic po ráně. Jehličky se mohou přenést na další místo či dalšího člověka. 

Jedním z nejzaručenějších receptů je ponořit nohu zpět do mořské vody a nechat ji tam klidně dvacet minut. V první fázi totiž nepomáhá ani ledování, naopak by mohlo vše zhoršit. Později můžete ránu namazat lokálním antihistaminikem – například fenistilem a není od věci také nasadit léky na alergii. V Itálii lze na požahání medúzou koupit i různé přípravky v lékárně.

Někoho bolest opustí ještě tentýž den, u jiného to ovšem může trvat i týden. Postižené místo by se nemělo vystavovat slunci. Pokud by se ale raněnému udělalo nevolno, bolela ho hlava, je nutné vyhledat lékaře. Kdo se chce koupat v moři, kde plavou medúzy, může se zkusit namazat olejem. Prý je to odpuzuje.

Hodnocení:
(4.3 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jarmila Komberec Jakubcová
Na Mar Menoru v Mrtvém moři bývá velké množství medúz. Španělský plavčík mi poradil abych si postižené místo potřela šťávou z rajčete a skutečně mi to pomohlo. A to jsem byla poměrně dost natřena olejem na opalování. Jednalo se o takové skoro bílé medúzy. Hnědé jsou daleko horší.
Dana Puchalská
Mně se tohle stalo i v Katalánsku. Bolelo to jako čert. A trvalo to 3 týdny než se mi nohy zahojilly.
Elena Valeriánová
Stalo se mi to v Řecku na Chalkidiki. Něco ostrého mi přejelo přes hrudník. Myslela jsem si, že rybářský háček nebo tak něco. Během chvilky se škrábnutí opakovalo a byl silnější. Jdu z vody. Na břehu se mi udělalo nevolno a na hrudníku jsem měla škrábance široké jak od nehtů. Tři nebo čtyři pruhy. Medúza si vybrala zrovna neplavce. Musela jsem na pokoj a sousedka, zdravotní sestra mi poskytla první pomoc. Natřela mi požahaná místa nějakým gelem a dala mi něco na alergii. Bylo mi špatně, ale pak jsem usnula a spala jsem asi dvě hodiny. A pak hurá do moře. Nejvíce jsme těch potvor viděli na třech místech - v Terstu, ty byly krásné, potom v Bibione - spousta průsvitných splasklých fialových pytlíků a na Elbě. V Chorvatsku nikdy a nikde.