Jablečník obecný: bylinka s mnoha léčivými účinky
ilustrační foto: pixabay.com

Jablečník obecný: bylinka s mnoha léčivými účinky

16. 7. 2018

Je to vytrvalá rostlinka, vysoká asi 60 cm. Listy jsou vroubkované a na rubu bělavé. Kvete drobnými malými kvítky, které voní lehce pižmově.

Latinský název - Marrubium vulgare. Roste v teplejších oblastech, na kamenitých stráních a rumištích.

Užívané části
Kvetoucí vrcholky, které sbíráme na počátku kvetení - v květnu až červnu.

Léčebné účinky
Má tonizující účinek, zvyšuje obranyschopnost organismu. Prospívá játrům a zažívacímu traktu. Působí příznivě na ledviny a podporuje tak vylučování odpadních látek z organismu. podporuje trávení a má mírně projímavé účinky a působí proti nadýmání. Podporuje činnost sleziny. Je účinný při zahlenění, chronickém zánětu průdušek a kašli, při srdečních neurózách s arytmiemi a zrychleným a nepravidelným tepem.

Nálev při potížích s vylučováním žluči
1 polévkovou lžíci sušených kvetoucích vrcholků zalijeme šálkem vroucí vody a necháme 10 minut vyluhovat. Pijeme 4 až 5 šálků denně.

Tinktura na zažívací potíže
Připravíme si tinkturu podle základního předpisu a poté užíváme 10 až 20 kapek ve sklenici vody 2x až 3x denně před jídlem. Obdobně tinkturu užíváme při zánětu dýchacích cest.

Tinktura - do 1 litru lihu dáme 250 gr čerstvých rostlin. Uzavřeme a minimálně na deset dní postavíme na teplé místo - ne však na přímé slunce. Každý den nádobou pořádně protřepeme. Poté obsah přefiltrujeme, vzniklou tinkturu přelijeme do tmavých lahviček a uchováme ve tmě a chladu.

Obklady na vředy a rány
30 až 60 gramů rostliny vsypeme do 1 litru vroucí vody. Povaříme 3 minuty a pak necháme 10 minut vyluhovat. Odvar scedíme, namočíme do něj gázu a přikládáme 1x až 2x denně na postižená místa.

S využitím zdroje: Zelená lékárna

 

 

bylinky příroda
Hodnocení:
(5.1 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

AKTUÁLNÍ ANKETA