Trochu smutný dárek
Ilustrační foto: pixabay.com

Trochu smutný dárek

25. 7. 2018

Loňské léto, nádherné čtvrteční ráno pod řeckým sluncem.

Pluji Egejským mořem z Kréty směrem k romantickému ostrovu Santorini. Mám před sebou celodenní výlet, na který mě vyslal můj muž… Nikdy bych nevěřila, že mi udělá takovou nabídku uprostřed týdenní dovolené s vnoučaty, která zlobí trochu víc než loni. V situaci, kdy už chvílemi ani on sám nezvládá Adamovu nastupující pubertu a nezkrotnou divokost Lindy. Prostě mi chtěl najednou udělat radost po smutné události v mojí rodině. Přijímám ten dar s pokorou…

Na lodi je každý s někým, jen já sama se sebou. Vůbec nic nemusím. A všechno můžu. Nemusím klást žádné otázky ani na ně odpovídat. Zvuky dětského křiku se mě netýkají. A hlavně mě nikdo nenutí všechno zaznamenávat a posílat fotky z mobilu. Užívám si každou vteřinu samoty uprostřed davu, který si plavbu průzračnými vlnami krátí jednotně upřeným pohledem do svých magických přístrojů v ruce…

Ostrov Santorini je úplně jiný než všechny ostatní řecké ostrovy. Jeho kouzlo je však bohužel nenávratně narušeno masovou turistikou. Bělostná stavení nalepená jako ptačí hnízda na strmých skaliskách a úchvatný pohled přes typické modré kopule sem lákají turisty z celého světa. Ti se prodírají uzounkými uličkami, plnými předražených suvenýrů a luxusních módních značek, všichni s mobily na selfie-tyčích nad hlavou…

Jakmile příroda vytvoří nějaký zázrak, člověk z něj dříve či později udělá byznys. Chápu, všichni chtějí vidět krásná místa na Zemi, včetně mě. Ale mocná ruka trhu sahá nepřiměřeně daleko. Například pověstné řecké frappé jsem bez předchozí konzumace jídla nedostala. Pokud ano, pak jen u vyhrazených stolů bez možnosti výhledu. Stejně tak nelze uniknout před technickým pokrokem.

Na mobilu nejsou závislá jen naše vnoučata. Zrak do něj nepřetržitě zapíchnutý má dnes téměř každý, napříč věkovým spektrem. A mně to všechno nějak bere radost z cestování. Proto se čím dál častěji upínám ke všemu, co mi bylo blízké a příjemné, ale co už se nikdy nevrátí.

Třeba dovolená bez mobilu.

Jen si nejsem jistá, že mi právě tohle pomůže k radosti…

 

Z deníku nepřizpůsobivé babičky vybrala

HŠ.

Hodnocení:
(5 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Faldynová
Taky už se těším, až se elektronické hračky lidem okoukají a s velkou slávou vynaleznou život bez nich! Ta nepřizpůsobivá babička mě dostala!
Zuzana Pivcová
Před 15 lety jsem také takhle plula z Kréty na Santorini, byla jsem sice osobně sama, avšak vzhledem k tomu, že nás ráno delegát zanechal v Heraklionu v přístavu s prohlášením, že cestou vše bez problému pochopíme, tak jsem ostatním několika ženám, které nepochopily, protože vše bylo hlášeno v angličtině, musela pomoci, takže relax to nebyl. Ze Santorini byl nádherný rozhled na stovky ostrůvků v moři kolem, ale jinak tam bylo už tehdy hodně přeturistěno, natož asi dnes. Ale celkově to byl hezký výlet. Když jsem pak hledala doma možnost vydat se jen na Santorini na pobyt, zjistila jsem, že zájezdy jsou velmi drahé a všude jen se snídaní. Alespoň tak to nabízely naše CK.
Věra Ježková
Hano, krásné. Bez mobilu už to asi opravdu nejde. Ale o dovolené v cizině? Já ho využívám jen k praktickým účelům – zavolat, napsat, event. vyfotit. Chytrý nemám.
Jarmila Komberec Jakubcová
Ostrov Santorini je skutečně až neskutečně překrásný. Mobilů si prostě nevšímám. Asi to patří k dnešní době.
Dana Puchalská
Ano bez mobilu ani ránu. A pak všichni vypadají jak šílenci a zákopávají jeden o druhého. Krásný den. Děkuju za hezký článek.
Mirek Hahn
Myslím, že volný čas bez mobilu je dobrá cesta, a že se ještě dočká zajímavé rehabilitace. Čučení do mobilu se stalo takovým mainstreamem, že nečučení do mobilu bude brzy respektovanou avantgardou.... Něco jako dlouhé vlasy v šedesátkách :-)
Danka Rotyková
Krásné vyjádření pocitů z dovolené. Děkuji, Hano.