Osm věcí, které nikdy nesmíte udělat ve Švýcarsku
Švýcarsko je jedna z nejkrásnějších zemí Evropy. Foto: Switzerland Tourismus

Osm věcí, které nikdy nesmíte udělat ve Švýcarsku

17. 7. 2018

Alpská země je na cizince zvyklá, potkáte je tu na každém kroku. A ačkoliv je díky svému multikulturnímu založení Švýcarsko tolerantní, na některé věci si musejí turisté dávat pozor. Co ve Švýcarsku neprojde turistům? 

1. Nedojíst jídlo
Ačkoliv to dnes tak nevypadá, Švýcarsko bylo dlouho chudou zemí, lidé tu ve vysokých horách bojovali každou zimu o přežití. Dodnes váží nejen domácích zvířat, ale také jídla samotného. Dobrým zvykem je sníst všechno, co dostanete na talíř.

2. Smát se krávám
Celý švýcarský venkov má příjemný zemědělský charakter, v létě se nahoře na kopcích pasou krávy, kterých je například v okolí Gstaadu stejně jako obyvatel – asi sedm tisíc. Dokonce i bankéři z největšího švýcarského města Curychu však nezřídka mají na venkově ustájenou krávu a sedlák jim posílá každý rok sýr vyrobený z jejího mléka. V tvrdé horské krajině platila kráva vždy za zvíře zajišťující rodině obživu. A Švýcaři si krav cení dodnes, proto se jim nevysmívejte, když vám hrdě oznámí, kolik mají krav. 

3. Ptát se na celebrity
Bohaté a malebné Švýcarsko láká spoustu herců, zpěváků a různé další celebrity. Nejčastěji jezdí do Svatého Mořice, Zermattu či Gstaadu. „U nás v Gstaadu se mohou lidé spolehnout na absolutní diskrétnost. Nikdo z místních by neprozradil, že na ulici spatřil slavného sportovce nebo jinou známou osobnost,“ tvrdí Antje Buchs z turistické kanceláře města Gstaadu. Proto se ani na nic takového neptejte.

4. Nedodržovat pravidla
Švýcaři se rádi smějí historkám o porušování různých regulí, jak je známe ze střední a východní Evropy. Sami by nic takového neudělali, pravidla se tady dodržují a výjimky se nepardonují. 

5. Nezeptat se ve vlaku, zda je místo volné
V Česku to moc lidí nedělá, ale ve Švýcarsku je dobrým zvykem zeptat se spolusedících, jestli je místo v jejich sousedství volné. „Pokud si rovnou sednete, bude to Švýcar považovat za poněkud neslušné,“ říká Vanessa Rey ze švýcarské cestovní kanceláře Eurotrek, která se zaměřuje na cykloturistiku po této alpské zemi.

6. Nepozdravit
Především na vesnicích, na horách a v menších městech se lidé zdraví navzájem, i když se vidí poprvé v životě. „V Curychu, Bernu nebo jiném větším městě se lidé tak moc nezdraví. Jinde je to však dobrým zvykem, i když jedete jako turista na kole,“ uvádí Matthias Lauk, který pracuje pro švýcarského výrobce kol značky BMC. V německy mluvící části Švýcarska používají lidé pozdrav Grüezi, ve francouzské Bonjour a v italské Buongiorno.

7. Chodit pozdě
Ve Švýcarsku jezdí vlaky na minutu přesně a také lidé nemají rádi, když někdo dorazí na domluvené místo se zpožděním. Pokud nestíháte, pošlete alespoň esemesku s omluvou. Podruhé už však přijďte včas.

8. Ptát se, jestli je voda pitná
„Ve Švýcarsku máme tak dobrou vodu, že ji turisté mohou pít z jakéhokoliv pramene. Platí to také pro vany v blízkosti venkovských statků, které vypadají, že jsou určeny k napájení zvířat,“ radí Vanessa Rey z Eurotreku.

 

Petr Buček pro portál i60

 

 

 

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Ilona Kolářová
Dovolím si s některými body nesouhlasit. Ještě se mi nikdy nestalo, že by se mě někdo ve vlaku zeptal, zda ve vedle mě ve vlaku místo volné. A to jezdíme vlakem po celém Švýcarsku docela často! Je to asi jako u nás. Lidí tam cestuje spousta, a pořád chodí, hledají místo, kde je, tak si sednou. Ale žádné ptaní. Na minutu přesně také nejezdí, jak si někdo myslí. Není to pravda. Mnohokrát se nám stalo, že vlaky odjížděly se zpožděním, někdy s menším, někdy s větším, hlavně ve velkých městech. A s tím zdravením to také není pravda. Zrovna ve Švýcarsku dle mých poznatků se na horách zdraví nejméně a nejvíce se zdraví v Německu. Je vidět, že autor článku asi vlakem po Švýcarsku moc necestuje. Švýcaři nejsou moc přátelští, vypadají, že jsou bez emocí. V kantonu Valais na vás nepromluví nikdo téměř jinak než francouzsky, na němčinu zapomeňte úplně. Když jsme lezli na vysokohorskou chatu, majitel byl nepříjemný a na němčinu byl alergický. V osm hodin večer jsme nemohli promluvit, já jsem se začala něčemu smát a už na mě kříčeli z vedlejších postelí pssst, abych se uklidnila. Také se nám stalo, že v jednom kempu koukali na východoevropany jako na nějaký póvl, přitom jsme se chovali slušně na rozdíl od Holanďanů a Italů. Nicméně Švýcarsko je krásná země.
Dana Puchalská
Slušné vychování se snad dodržuje všude,ne? Nebo by se mělo.Těžko někam ve vlaku vletím bez slušného pozdravení a vždy se optám na volné místo. A kvůli tomu se nemusím trmácet až do Švýcarska. Manželovi rodiče byli v Bernu několik let služebně. A tak mi vyprávěli. Občas jsem toho Švýcarska měla už plné zuby. Ale je tam krásně,to jim nikdo nevezme. A nejich čokoláda-škoda slov.
Zdenka Jírová
Většina popsaných regulí je součástí slušného vychování i u nás, nejsme barbaři. Horší pro nás je, že zejména mladí je už neznají a ignorují je jako většinu společenských pravidel. Považují to za "moderní".
Jakub Hroch
Hlavni mesto je Bern, psal jsem "a nyni v curychu" cili predtim to bylo hlavni mesto Bern. Za druhe se vyjadruji ke clanku, ktery jako takovy psala Michaela Buckova, ktery jak predpokladam, nema s vasim komentarem nic spolecneho, cili se k nemu ani nevyjadruji. Hezky den.
Zuzana Pivcová
Tady není psáno, že je hlavní město Zürich, alespoň to nikde nevidím. A za sebe jsem napsala, že jsem tam byla před 16 lety a že vlaky jezdily přesně. To je směšné? Jaká je situace dnes, nehodnotím, to Vy jako tamní občan víte zřejmě lépe. :-D
Jakub Hroch
Hodne usmevny clanek. Aneb nikdy jsem tam nebyla, ale napisu o tom neco, aby vsichni vedeli jak je to tam dokonale. Ziji zde 10 let. Mam zkusenosti s hlavnim meste a nyni v curychu. Nic z toho neni pravda, a nejsmesnejsi mi prislo ze vlaky jezdi na minutu presne. Zkuste to treba v centru. Zpozdeni kazdy druhy den jako vsude jinde. Tyto zvyky mozna plati nekde na okraji na vesnici se sto obyvateli, ale v tom pripade zmente nazev clanku. Dekuji
Zuzana Pivcová
Byla jsem ve Švýcarsku před 16 lety na pozvání v Curychu. Pohybovala jsem se pouze v německy mluvící oblasti, ale celkově mohu říct, že všude byl pořádek, každý dodržoval daná nařízení, vlaky jezdily na minutu přesně, a když jsem si sedla do vozu označeného jako Stillwagen, tak si tam lidé opravdu jen šeptali, včetně dětí. Nebyl skutečně důvod tam udělat či říct něco z toho, co je vyjmenováno v článku.
Jaroslav Kolín
Dovolím si přidat další švýcarská "tabu", jak mě o nich poučili kolegové v Ženevě: Nesmíte si dělat legraci z Viléma Tella a ze švýcarské armády. K tomu dorozumění: Švýcarsko má čtyři úřední jazyky - němčinu, francouzštinu, italštinu a rétorománštinu. Ve škole se žáci učí kromě mateřského ještě další úřední jazyk a angličtunu. Výsledek je takový, že např. v kosmopolitní (frankofonní) Ženevě se vcelku dobře domluvíte anglicky, ale s němčinou se se zlou potážete. V Curychu je to obráceně. Poměry v kantonu Ticino neznám.
Jarmila Komberec Jakubcová
Ve Švýcarsku si určitě dejte kvalitní čokoládu, nejstarší továrna je ve městečku Vevey kde je pohřben i Chaplin. Švýcaři jako první vyrobili musli a jejich vlaky patří mezi nejčistější na světě. Také jízda horskou zubačkou je úžasný zážitek.Mám moc Švýcarsko ráda a jídlo jsem několikrát nedojedla. Nic se mi nestalo. Ve vlaku i u nás se vždy ptám zda je volno. Jak píše Jitka H. domluvím se bez problémů angličitinou.
Jitka Hašková
Byla jsem ve Švýcarsku několikrát, nic z toho, co je v článku by mě nenapadlo udělat. Domluvila jsem se všude anglicky, úřední jazyky jsou pokud vím 3 - němčina, francouzština a rétorománština.
Libor Farský
Zajímalo by mne jak je to ve Švýcarsku s úředním jazykem. Je jich víc a podle oblastí?
ivana kosťunová
Možná jsem měla nějaké předky ve Švýcarsku- některá z těchto pravidel dodržuji i u nás.