Šest věcí, které vás zaskočí v Řecku. Ale nebojte
Děti, psi a kočky jsou božstvo. Ilustrační foto: pixabay.com

Šest věcí, které vás zaskočí v Řecku. Ale nebojte

20. 7. 2018

To, že chcete platit a číšník stále nepřichází, neznamená, že je líný, nebo že si vás nevšímá. To je jedna ze zásad, kterou by si člověk měl vštípit, pokud se chce v Řecku cítit dobře.

V Řecku je zkrátka mnohé jinak, než jsou turisté zvyklí ze svých vlastí. Tak tady je přehled nástrah, které cestovatele v této podivuhodné zemi často překvapí.

Číšník nepřichází.
Dojedli jste, dopili? Dáváte obsluze v taverně najevo, že chcete platit? Nebo byste si dali ještě sklenku a nikdo si vás nevšímá? To není výraz nezdvořilosti, naopak. Toto se vám stane v opravdu kvalitní klasické taverně, jejímž cílem není turistu rychle oškubat, nýbrž ho tak uchvátit, že přijde znovu. To, že k vám obsluha nechodí a nesnaží se vám neustále vnucovat něco dalšího, je totiž z řeckého pohledu výraz zdvořilosti. Řekové tím říkají: poseďte, je čas trávit, oddechnout si po náloži těch všech dobrot. Vysílají tím vzkaz, že nás nevyhazují, když už z nás nic nekápne. Naopak nezdvořilé je z jejich pohledu, když vše rychle zhltneme, zaplatíme a mažeme pryč. Je to pro ně známka toho, že se nám v jejich taverně nelíbilo. Oni nás prostě chtějí nechat posedět, proto často na první či druhou výzvu k placení hned nereagují.

Zákazy neplatí.
Nevěřte dopravním zákazovým značkám, nevěřte nápisům, které zakazují kouření, nevěřte ničemu.  Pokud sedíte v taverně, která má na stolech cedulky se symbolem zákaz kouření, klidně se může stát, že u jednoho ze stolů sedí personál a hulí. Znejistělý nikotinu chtivý turista se tedy nesměle zeptá, zda by taky mohl. Servírka mu přinese popelník. Turista se ptá, co tady tedy dělají ty zákazové symboly, že je z toho zmatený. Servírka uchopí cedulku se zákazem a strčí ji do květináče s bazalkou, který je dekorací na stole. A je po zákazu. Podobně se Řekové chovají k řadě zákazových značek, což v případě dopravního provozu může nezkušeným turistům ve vypůjčeném autě způsobovat problém. Takže je dobré si zafixovat, že v Řecku je třeba vše řešit dotazy, posunky, očním kontaktem, nikoli striktním řízením se značkami. 

Toaletní papír – velké téma.
V Řecku se použitý toaletní papír nehází do WC, ale do odpadkového koše. Je to tak v jejich domácnostech, v apartmánech i v hotelích. Odpadní systém v Řecku je totiž složitý a lepší je nesnažit se ho pochopit, natož spatřit. Takže nás na toaletách mohou překvapit výmluvné obrázky, na nichž je vyobrazen bůh moří Poseidon vylézající z toalety a svým trojzubcem  napichující zadnici blonďaté turistky, která se opět spletla a papír vhodila do mísy. Každý se splete, každý ho tam hodí, a proto počítejte s tím, že na každé dovolené prožijete dny, kdy se trubky v hotelu ucpou a okolí zavalí nesnesitelný puch. Takže, házet papír do odpadkového koše, a bude dovolená bez zápachu. Ano, tak to prostě v Řecku je, a kdo si nechce kazit dovolenou, nesmí nad tím přemýšlet. 

Děti, psi a kočky jsou božstvo.
I kdyby tato trojkombinace dělala cokoli, neprojevujte nesouhlas. Naopak, pokud projevíte přízeň dítěti, psu či kočce majiteli taverny, ve které sedíte, vsaďte se, že vám na stole přistane nějaká dobrota nebo panáček navíc. Řekové prostě děti, psy a kočky milují a předpokládají, že stejně jsou na tom všichni. Pokud je vám tedy poněkud žinantní, že vám při večeři opírá o koleno hlavu pes, volte jinou destinaci.

Jízdní řády jsou orientační.
Vlastně jsou úplně zbytečné. Pokud se turista rozhodne cestovat po řeckých ostrovech místními linkami, je třeba postavit se na místo označené jako zastávka a čekat. Pozor, je dosti obtížné to místo najít, často se jedná o zelenou kovovu tyč jen tak osamoceně stojící. Prostě tyčka od plotu. Někdy je na ní jízdní řád, někdy ne. Ale je to vlastně jedno, protože ten autobus prostě někdy přijede. Fakt přijede a vůbec není špatný. Je klimatizovaný, čistý, na mnoha ostrovech dokonce pod dozorem průvodčího, který přímo v něm prodává jízdenky. Cesta je pak veskrze příjemná, jen je třeba se obrnit trpělivostí a uvědomit si, že v Řecku je dvacet či třicet minut pojem značně relativní.

Plýtvání je fuj.
Řekové jsou totiž šetrní. Sice to tak nevypadá, když  pozorujeme, jak početné řecké rodiny večer co večer hodují v tavernách, ale fakt je ten, že jsou mistři ve zpracovávání jídla. A také vody. Ta je na většině ostrovů nedostatková věc, takže s ní umějí zacházet. Proto mají u hotýlků a studií všude ty nevzhledné plastové láhve, do kterých vedou roury, z nichž stékají kapky vody z klimatizace. Kapka ke kapce a  je čím večer zalít záhon. Nedivte se tomu, nenarušujte tento systém. Řekové velmi neradi vidí, když si turisté v hotelových jídelnách naberou hromady jídla a pití, podloubou a pak je nechají na stole. Řekové se tak opravdu nechovají, tak se tak také nechovejme.

V Řecku toho nezkušeného turistu může překvapit mnohem víc. Ale od toho přece cestování je. Jde o poznávání nových zvyků, jídel, názorů. A věřte, že v Řecku jsou lidé velmi přátelští a zejména na méně turisticky frekventovaných místech neberou cizince jen jako zdroj obživy. Naopak. Ovšem samozřejmě za předpokladu, že jim nehodí toaletní papír do mísy, neodchází rychle z taverny, nevynadá jejich dětem, že o půlnoci křičí a nediví se, že autobus nepřijel podle jízdního řádu, který na zelené tyčce visí už deset let, a tudíž stejně není čitelný.

Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Libor Farský
Když padla v Řecku monarchie a byla nastolena republika, Řekové zpočátku odmítali na křižovatkách respektovat semafory - neboť v demokracii se to nemusí ... Byl jsem tam v r.1968 a zdánlivě dětinským chováním Řeků jsem byl nadšený.
Dana Puchalská
Ten článek je hezký, ale..... Jak už tu psali diskutující přede mnou. Jde o ty pejsky. Moje blízká příbuzná si chtěla vzít domů jednoho psa. Brečela nad ním jako malé děcko. Psa tam živila 14 dnů a věřím že kdyby to bylo možné, měla ho doma na zahradě. Ale kvůli hraniční kontrole to nešlo. Jinak se jí tam ale moc líbilo.
Jaroslav Outrata
Nevím, kde paní autorka byla ale to co napsala o psech a kočkách v Řecku je naprostý nesmysl a blabol. Tyto zvířata jsou tam dle mého názoru považovaný za "odpad". Tolik toulavych a zubožených a opuštěných psů a koček se vidí snad v Evropě jenom v Řecku. Byl jsem tam 10x a vždy ten stejný smutný pohled na hladová zvířata s pocitem naprosté zoufalé bezmoci jim nějak trvale pomoct. Proto už do Řecka raději NE. V tomto jsou Řekové naprostí barbaři. Už ta fotka vypovídá.
Vladimir Blazek
Psi, kočky a vůbec všechna zvířata rozhodně nejsou bozi. I když ve městech se situace mění a i řeci si začínají pořizovat domácí mazlíčky. Děti bohy rozhodně jsou a ti malí smetáci toho dokáží neuvěřitelně zneužívat. S vodou se velice plýtvá, myje se stříkající hadicí .Jako na vojně, co je mokré, to je čisté.
Zuzana Pivcová
Článek se mi líbí, ale bohužel jsem na Olympské Riviéře neudělala zkušenost, že jsou v Řecku psi božstvo. Nikdy jsem nezažila tolik toulavých a zubožených psů, jako zrovna tam. Rvali se mezi sebou o zbytky. Pak přijeli policisté s autem, pochytali je a odvezli, asi utratit, aby neobtěžovali hosty. Servírka mi řekla, že tam vozí psy řidiči z Atén, vyhodí je a ujedou. Byl to pro mě hrozný zážitek.
Marie Metelková
Velmi poučný článek, díky.