Mapa suvenýrů: co si přivézt z dovolené
Suvenýry ze dřeva. FOTO: pixabay.com

Mapa suvenýrů: co si přivézt z dovolené

22. 7. 2018

Češi v létě vyrážejí na dovolenou do Chorvatska, Itálie, Francie, Řecka, Rakouska či na Slovensko. Co si odtud přivézt jako suvenýr a na čem ušetříte?

Chorvatsko
Milovníky ostřejších nápojů určitě potěší láhev travarice, pálenky ochucené bylinkami - mátou, šalvějí, rozmarýnou, levandulí a dalšími. Každý výrobce ji dělá trochu jinak. Vhodným dárkem je také láhev vína. Jejich kvalita šla v posledních letech nahoru. Doporučit lze například graševinu, malvazii nebo vrbnickou žlahtinu, která se dá pěstovat jen na ostrově Krk. K tomu se hodí sušená vepřová šunka – pršut. A celý rok pak na Chorvatsko můžete vzpomínat vždy, když sáhnete po kvalitním domácím olivovém oleji. Na Istrii si kupte skleničku naložených lanýžů.  

Rakousko
Salcburské Mozartovy koule, speck (uzená a sušená šunka), horské sýry, štrúdl nebo Sachrův dort v dárkové krabici, dýňový olej potěší každého –  to všechno si zabalte do kufru, až budete opouštět našeho jižního souseda.

Slovensko
Dobrá borovička nebo demänovka, bylinný likér se sladkou, jemně medovou chutí, vás doma rychle přenese zpět do Tater. Stejně jako ovčí sýry nakoupené přímo na farmě. Pěkným suvenýrem může být i láhev vína, také kvalita těch slovenských roste. Vybírejte například vína z Malých Karpat. A pak tu jsou klasické suvenýry, které si ze Slovenska vozíme už po desetiletí - výrobky ze dřeva, jako jsou valašky či ručně tkané koberce. 

Itálie
Kabelka, kožené boty, stejně jako nákup v outletovém obchodě s italskými značkami (jeden je například hned na Brennerském průsmyku) – to potěší každou ženu. A pak cokoliv k jídlu – olivový olej, těstoviny, citronové, fíkové či pomerančové marmelády, speck (uzená a sušená šunka) z Jižního Tyrolska, sýry parmezán či pecorino, vína, kávu na espresso. V Toskánsku se v obchodě podívejte po mandlových sušenkách Cantuccini. V Piemontu musíte ochutnat pralinky z oříškového krému gianduiotti či tyčinky grissini. Z alkoholu je to víno z jakéhokoliv italského regionu, grappa ze severu, digestivní likéry Averna ze Sicílie či citronové Limoncello.

Řecko
Řecko nabízí produkty plné slunce, ať už jsou to vína nebo u nás oblíbená metaxa, směs brandy, koření, a vína. Z vín je třeba zmínit retsinu, bílé víno s přídavkem borovicové pryskyřice, což ale nechutná každému. Podobné je to i s ouzem, anýzovkou, každopádně funguje jako digestivo. Kupujte také olivové oleje, sýry, koření, pistácie, sušené fíky či rajčata. Mezi další oblíbené suvenýry z Řecka patří vázy, talíře a mísy, ale i kožené boty či kabelky.

Francie
Francie je ráj všech gurmetů. Nakupujte zde místní speciality: francouzské sýry, salámy, víno, směsi koření, dijonskou hořčici, omáčky na maso, marmelády, kyselé okurky Cornichons (slanokyselé) nebo slané máslo. Přivézt si ale můžete i třeba rakletovač, ušetříte i při nákupu dražší kosmetiky jako například Clarins nebo Clinique.  

Hodnocení:
(5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dagmar Bartušková
Ráda dostávám suvenýry od mých mladých, kteří jsou pořád na cestách. Vím, že je pro mě vybírají s láskou. Leccos, co bylo v článku vypsáno, jsem od nich ochutnala, vč. Sachru. Vozí mi trička a různé šperky z celého světa a také malé sošky z Indie, Nepálu, Afriky a Zélandu. Nejvíc mě ale dostanou od nich poslané pohledy z celého světa. Je úžasné, když otevřete schránku, a v ní na vás čeká krásný pozdrav vonící dálavou. To jsem vždy dojatá.
Zuzana Pivcová
Řada věcí se už dá nakoupit i u nás a vím, že někteří známí to tak po návratu dělali, aby nemuseli vozit těžké zavazadlo. Např. CK Delfín Travel má internetový obchod, kde je nabídka různých specialit z destinací, kam létá.
Jarmila Komberec Jakubcová
Já miluji levandulovou vůni a tak si z Chorvatska vozím olej, tak ale i z Francie.Všude sbírám různé figurky kočiček a pak si kupuji na lednici magnetky. A pak miluji sušené fíky. Letím letos na Gran Canarii a odtud si vozím medový rum.
Danka Rotyková
Výstižný přehled možných nákupů. Já bych ho dohromady určitě nedala. Možná i proto, že nejsem ten správný typ pro nakupování, a to nejen v cizině. Nejraději si kromě zážitků vozím fotky míst, které mi na první pohled něčím zaujaly. Doma se k nim vracím, vždy mi vylepší třeba i šedý mrazivý den.
Libor Farský
Nadpis nějak nesedí. Suvenýr by nám, podle mne, měl po letech přivodit milé vzpomínky na naše cestování. Což se nestane když jej sníme nebo vypijeme. (smutný smajlík).
Dagmar Tatoušková
já mám s dětmi takovou úmluvu, že z každé cesty musíme každý přivést hrníček, nejlépe pak s nějakým pěkným vyobrazením navštíveného místa. A protože se mi ony hrníčky již pomalu nevejdou do vitrínky, již jsem musela přidat i další patro, tak jsem každému hrníčku ze spodu napsala iniciály a datum kdy byla navštívena ....lakem na nehty. Tento levný suvenýr se stal již pevným pravidlem... a jsou v mé sbírce kromě celé Evropy a USA i exotické destinace a prapodivné tvary hrníčků....a přátelé a kamarádi již sami nabádají mé potomky ke koupi hrníčků, a pomáhají vybírat ten nejhezčí.... myslím, že bude milé si po letech probírat ony hrníčky a připomínat si tak navštívená místa a zážitky s nimi spojené.....Jinak fotky jsou samozřejmostí již v průběhu každé cesty....
ivana kosťunová
Užitečné rady
Jitka Hašková
Nejlepší suvenýry jsou vlastní fotky.