Jedinečné tipy, jak zabavit děti v lese a na túře

Jedinečné tipy, jak zabavit děti v lese a na túře

24. 7. 2018

Přibývá dětí, které je těžké během prázdnin odtrhnout od mobilního telefonu či tabletu. Jak jim zpříjemnit pohyb po lese či na túře a stát se nejakčnější babičkou či dědou? Využijte les, louky, pole – příroda je nekonečná tělocvična.

Pusťte děti do terénu
Přimějte děti běhat, padat, trefovat se šiškami do stromů nebo se je snažit chytit. Nechejte je skákat přes spadlé stromy nebo je naopak podlézat, přelézat polomy, lézt po stromech na zahradě, válet sudy, učte je orientaci v lese, ale i na turistických stezkách. „Je až zarážející, když přijdou předškolní městské děti do lehčího terénu, co se děje s jejich tělem – terén s kořeny a kamením dokáže jejich nohy překvapit a neustálé zakopávání při chůzi je velmi časté. V přírodě se děti učí žít v prostředí, kde fouká, prší, silně svítí slunce, je zima či vedro, učí se poznávat své tělo a jeho potřeby,“ připomíná Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík, dětského centra, které kromě mnoha kurzů plavání pro děti i dospělé pořádá i zábavné a vzdělávací aktivity pro rodiny.

Trénink v lese
Pro starší děti lze vymyslet trochu složitější lesní aktivity a hravou formou jim dát trochu víc do těla. „Možností je nekonečně – ruce posilujeme prováděním kliků o strom, nohy skákáním žabáků, obratnost slalomem mezi stromy, jemnou motoriku třeba sbíráním různých bobulí nebo borůvek. Musíme proto vždy odhadnout schopnosti a možnosti dětí, a tomu přizpůsobit sportovní aktivity,“ doporučuje Kristýna Přibylová z dětských tělocvičen Monkey´s Gym.

Co ještě vymyslet
Zajímavých aktivit na prázdninách u babičky lze vymyslet nekonečně: udělejte dětem přírodní překážkovou dráhu, soutěže v přeskakování potoka, házení na terč přes řeku, počítání žabek (házení plochým kamenem na vodní hladinu) anebo hra, kdy bosé děti se zavázanýma očima hádají, po jakém terénu chodí – zda po písku, kamínkách, jehličí apod. „Můžou také trénovat hod kládou, stopovanou s označením úkolů výhradně z přírodních materiálům, dopřejte jim šiškovou bitvu…,“ dodává Jana Boučková, jedna z iniciátorek významného celorepublikového projektu Děti na startu.  

Jak na bezpečnost
Na čem se všechny tři sportovní trenérky shodnou, to je nutnost přidat do batohu malou lékárničku. „Měla by obsahovat desinfekci, leukoplast a obinadlo. A také gel pro utěšení slziček při bodnutí či popálení kopřivou. Znáte to – připraveným se nikdy nic nestane,“ konstatuje Štěpánka Štrougalová, ale dodává: „Pokud jdete do skal, vždy dětem pro jejich hru přesně vymezte prostor. Nebo jen striktně zakažte, že nesmí tam, kde jsou vyhlídky. Při hře na schovávanou se děti nechají snadno strhnout a opatrnost pak trošku pokulhává.“ A Jana Boučková na závěr připomíná ještě jednu důležitou zásadu: „V tělocvičně máme dítě pod kontrolou a vidíme z jednoho konce na druhý, ale na turistické cestě, která se stáčí a není vidět, jak dál pokračuje, musíme jít vždy jako první…“

Hodnocení:
(4.7 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Jírová
Nezlobte se, paní Bučková, ale to je jak opsané z nějaké příručky jak dělat cokoli. To jste celé vymyslela sama? To,k čemu nás, seniory , nabádáte, asi každý děda i babička ví už dávno.
Alena Tollarová
Přemýšlím, jak je možné, že jsme neměli žádné helmy a hlavy jsme si přesto nerozbíjeli. Vloni jsem psala o Putování s loupežníkem Štětkou. V lese u Štětí je taková naučná stezka pro děti s úkoly. A my jsme přidali hledání loupežnického pokladu.
Blanka Macháčková
Článek poučný, ale my, "stará škola" to se svými vnoučaty děláme. Máme to v krvi ze svého dětství.