Babi, snad ses nezamilovala? Mýty o seznamování po padesátce
Ilustrační foto: ingimage.com

Babi, snad ses nezamilovala? Mýty o seznamování po padesátce

9. 8. 2018

Budu trapná. Kvalitní muži jsou dávno zadaní. Hledají pečovatelku, ne lásku. Za tím, že lidé často ve vyšším věku zůstávají sami, stojí řada předsudků. Tady jsou ty, které často způsobují, že ženy i muži mají strach jít do nového vztahu.

Kvalita je dávno rozebraná. To si myslí muži i ženy. Jinými slovy, proč by někdo, kdo je pohledný, milý, slušný, hodný zůstával sám, když o takové lidi je rvačka, ať jde o muže či ženy. To si myslí mnozí lidé, kteří z různých důvodů zůstali sami a nejsou s tím spokojeni. Zkrátka, bojí se, že na trhu zůstali jen podezřelí jedinci, kteří jim život neobohatí, ale zkomplikují. Co s tím? Co takhle zapomenout na pořekadlo: Podle sebe soudím tebe? Když jsem sama já, normální ženská, proč by neměla existovat spousta podobných normálních chlapíků, kteří prostě nechtějí být sami a  nejsou ani podvodníci, ani psychopati, ani úchylové.

Co na to řeknou děti? Nebo jiní příbuzní, kamarádi, sousedé… Není to divné začít v šedesáti randit, představovat svým blízkým nového přítele či přítelkyni? Co si o mně budou myslet? Co s tím? No vůbec takto neuvažovat! Copak jsme v šestnácti, když jsem se do někoho zamilovali, uvažovali, co tomu řeknou rodiče? Tehdy jsme si velmi často za svou láskou pevně stáli, byť jsme třeba ze všech stran slyšeli, že je to lump nebo koketa. Tak proč k tomu stejně nepřistoupit v padesáti, šedesáti či sedmdesáti?

Budeme trapní. Jinými slovy, jak daleko jít, co si vlastně pod vztahem ve vyšším věku představit? Líbání? Sex? Společné sestěhování se do jedné domácnosti? Nebo občasné vycházky, společné večery bez intimností, v podstatě přátelství? Jak se chovat, jak nebýt trapní? Co s tím? Přestat takto přemýšlet. Ono se to totiž zpravidla nějak vyvine a trapasy přece k lásce patří. No, a když se to nevyvine a trapných pocitů bude více než těch příjemných, nevadí, skončit se vztahem se přece dá po první schůzce stejně jako po roce.

Hledá pečovatelku. To si myslí mnohé ženy o starších mužích. Pozor, ne vždy je to pravda. Existuje spousta samostatných pánů, kteří si velmi dobře vedou bez žen a hledají spíše parťačky ke společně sdíleným zážitkům, než hospodyňky, které jim přeorganizují domácnost. Mnohé takové hospodyňky naopak spíše děsí. Takže, řešení: Přestat házet všechny muže do jednoho pytle, skončit se škatulkováním.

Hledá sponzora. To je podobný předsudek, jen z opačné strany. Takto mnohdy uvažují muži o ženách. Takže, pánové, také pozor. Mnohé starší dámy jsou velmi samostatné, schopné vyjít i s malým platem či penzí. Naopak jsou mezi nimi i ženy, které se díky různým okolnostem staly velmi movitými. Doba, kdy muž živil ženu a žena čekala, že za ni zaplatí každé kafe, je pryč a platí to i mezi seniory. Kdo k seznamování přistupuje tak, že žena je z různých důvodů závislá na muži, nemůže se divit, že zůstává sám.

Tak konec s řečmi, že je ve vyšším věku mnohem těžší se seznámit. Mnohdy si za to můžeme sami právě tím, že podléháme předsudkům. Jistě, vyšší věk přináší zkušenosti dobré i zlé, opatrnost, nadhled. Takže je jasné, že při navazování nových vztahů nepůjde o rychlé pobláznění, ale spíše o oťukávání se. Jen se to oťukávání nesmí nechat zničit tím, co slyšíme z okolí nebo co jsme si navykli považovat za pravdu.

Hodnocení:
(5 b. / 4 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Libor Ptáček
Ha Ha, dobrý článek, já taky hledám, ale vlastně nehledám. Mohlo by to být lepší, ale také o hodně horší, tak že volím status Qo-setrvalý stav. Víte v čem je problém? O holce z diskotéky seženete spoustu informací, odkud je, co rodiče a pra pra rodiče, zda podědí statek, co umí a neumí, ale o známosti z internetu z hola nic. Mimo to jsme byli trochu mladší a všechny problémy-většinu srovnala postel. Jelikož jsme už starší, tak těch hříchů z minulosti může být daleko víc a díky i dnešní době i závažnějších. Třeba gembler, drogy, doživotní dlužník, nemocí jak v apatice, nevyvedené děti a dál si to doplňte sami. A s tím se bude muset nový partner taky nějak vyrovnat. Šli by jste do toho? Jistota výhry je asi jako ve Sportce a přitom každý považuje za „výhru“ něco úplně jiného, např: hezká, umí vařit, má konto ve Švýcarsku, má Mercedesa a chatu, umí sedm jazyků, ráda zahradničí………???
Zuzana Pivcová
Platí to nejen při seznamování. Takové ty úvahy typu "Co by tomu řekli..." toho pohřbí mnoho.
Jana Šenbergerová
S chutí do toho a půl je hotovo. Na tu druhou půlku už budou dva, a to by bylo, aby si to neobhájili. :-)