Děti 21. století
ilustrační foto: pixabay.com

Děti 21. století

27. 7. 2018

Poznáte je snadno. V ruce mobily, oči upřené na něj a cestu nesledují. Pokrok nezastavíš, technika jde kupředu. Toto se projevuje i na těch nejmenších. Aby měli rodiče od dětí klid, dají jim do ruky dotykový mobil, tablet nebo je posadí k televizi, kde je nepřeberné množství programů. Na jedné straně je až neskutečné, jak se ti nejmenší vyznají v této technice, ale na straně druhé jim něco chybí.

Chybí jim čtení nebo vyprávění pohádek, komunikace s rodiči, kteří na ně mají málo času. Nejsou ale všichni stejní. Jsou rodiče, kteří se svým dětem věnují naplno se vším všudy. Ale těch není moc.

Proto se nemůžeme divit, že děti sice ovládají techniku, ale slova váznou. Hodně dětí jde do školky, kde jim učitelky mají problém rozumět. A co teprve děti, které jdou do první třídy. Dříve šly děti do školy a uměly pořádně mluvit. Mám známou učitelku, která mi potvrdila, že v 1. třídách je skoro polovina takových dětí, kteří teprve krátkou dobu navštěvují logopedii a komunikace je problém. Jenomže pro děti je důležitá jiná priorita, a to, kdo má kvalitnější mobil, ten je prostě IN.

Mnohdy si rodiče sami neuvědomí, že tablety a mobily nejsou pro děti nejlepší řešení. Posadit je k televizi či tabletu není sice pro děti moc vhodné, ale rodiče se většinou pyšní tím, jak jsou jejich děti šikovné a co vše zvládají. Zapomínají ovšem na to, že děti potřebují něco víc.

Spousta rodičů na své děti nemá čas. Přitom dnešní doba jim mnoho věcí ulehčí. Nemusí denně prát plíny. Prostě je vezmou a vyhodí do koše. I co se týče jídla, mají velký výběr i pro ty nejmenší. Různá jídla připravená ve skleničkách, stačí přihřát a jídlo je v minutě hotové nebo nejrůznější druhy přesnídávek. A přesto mají na své děti tak málo času.

Nebylo by třeba se nad tím všeobecně zamyslet?

 

Hodnocení:
(5 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Lidmila Nejedlá
Nejen špatná řečová vybavenost, chybí i fantazie, touha vynalézat... budou z nich jen konzumenti.
Jana Šenbergerová
Hezky jsi to napsala, Danuško. My se můžeme zamyslet, ale změnit to budou muset jiní.
Věra Ježková
Vždy, když v knihovně vidím maminku s malým dítětem, jak si vybírají knížky, mám radost. Borku, to je smutné. S ostatními samozřejmě souhlasím.
Zuzana Pivcová
Problém to je. Vzhledem k tomu, že mne osobně se to netýká, tak to tak nepociťuji. Ale zrovna v těchto dnech jsem četla článek o výzkumu znalosti dějin naší republiky u vzorku populace od 18 do 55 let. Výsledky byly žalostné, hlavně u roku 1938 a 1968. Mladí se nehodlají dějinami zabývat, považují to za vyřízené, tak co. Nevím ale, kam spěje doba, tak třeba jim budou jejich technické znalosti ku prospěchu.
Marie Doušová
Zamyslet se nad tímto problémem můžeme , ale nic se s tím asi nedá dělat .Pokrok se zastavit nedá.
Danuše Onderková
Naďo, je to tak, já to vidím také. A vidím to i na zmrzlině. Proto mne ten článek napadl
Libor Farský
Velmi mě mrzí, že má vnoučata nemají žádný vztah k papírovým knihám a vlastně nečtou ani moji synové, ačkoliv jsem je k tomu vedl a za jejich dětství žádné mobily ani počítače nebyly. Prý pro nedostatek času...
Naděžda Špásová
Danko, plně s tebou souhlasím. Obávám se ale, že se nad tím zamýšlíme jen my. Mladé to vůbec nezajímá, vidím to doma. :-)