Jak se vyrovnat s novou etapou života
Ilustrační foto: ingimage.com

Jak se vyrovnat s novou etapou života

2. 8. 2018

Penze je nová etapa života. Jde o zásadní změnu a jako každá významná změna znamená jak hrozbu, tak i příležitost.

Takto ji vnímá i náš mozek. Pro něj je to etapa plná hrozeb, protože neví, co ho čeká, ale ví, že bude třeba vytvořit nová neurospojení a jejich upevnění bude potřebovat hodně energie.

My máme možnost si zvolit, zda našemu mozku pomůžeme vypořádat se touto změnou nebo naopak. Snadno to poznáme podle toho, kam zaměříme naši pozornost. Buď se budeme utápět ve strachu z budoucnosti a všímat si toho, co ohrožuje náš stávající způsob života, tj. zabývat se hrozbou, nebo naopak se budeme zaměřovat na možnosti a šance, které nám nová etapa nabízí. Obě možnosti mají své důsledky pro to, jak funguje náš mozek, a zásadně odlišné dopady na reálnou šanci se s novou etapou života náležitě vyrovnat.

Pokud se zaměříme na to, o co v penzi přicházíme, na to, jak je těžké se vyrovnat s novými podmínkami, na to, jak je svět nespravedlivý a další lamentování, sebelítost, strach z nového, pak náš mozek spustí velmi mocné mechanizmy resistence a odmítání změny. Naše případné pokusy něco reálně změnit jsou dopředu odsouzeny k nezdaru. Mozek (a my v jeho sledu) zůstaneme v tom, že celá penze a vše, co je s ní spojeno, je špatně, zbavuje nás možností důstojně žít a jediné, co se dá dělat, je nějak ji přežít (život „doklepat“). Můžeme však zvolit jinou strategii. Vyrovnat se s penzí jako s realitou, přijmout ji a snažit se hledat to, co nového a příznivého nám přináší. Umožníme našemu mozku přesměrovat pozornost z toho, co nám nová „penzijní“ etapa bere, na to, co nám umožňuje.

Když si navíc vytvoříme poutavou představu (vizi) o naší spokojené a naplněné penzi, spustíme mocné síly a energii potřebné pro adaptaci na nové podmínky a vytvoření nových návyků a denních rutin. Penzi si budeme užívat a plnohodnotně prožívat.

Vladimír Tuka pro portál i60

 

 

 

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(4 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Gondášová
Jsem v důchodu spokojená , mám volný čas na všechno co jsem dříve nestíhala a o nudu ani nezakopnu. Důležité je, aby byl člověk zdravý , to je naprosto prioritní a pak má podle mě úplně všechno a je jen na něm, jak svůj důchod prožije
Soňa Prachfeldová
Hrozba - snad pro toho, kdo neměl žádného koníčka, žádné přátele, kdo neměl a nemá zájem o dění, co se děje v jeho městě a vesnici. Mně penze připadá úžasná, hospodařím s tím co mám, čas mi nestačí na všechny zájmy a plyne podezřele rychle.
Věra Ježková
Odchod do důchodu je skvělý. Strašení tímto životním krokem mi asociuje strašení tím, jak je těžké přestat kouřit. Není těžké ani jedno, ani druhé. Je to v hlavě.
Marie Seitlová
Odchod do důchodu přece není žádná katastrofa. Já si důchod užívám, jsem aktivní a článek určitě nepsal spokojený senior.
Jana Šenbergerová
Zřejmě i tady platí, co zaseješ, sklidíš. To neradi slyšíme, protože tím padá odpovědnost za naše žití na naše bedra. Čím jsem starší, tím víc jsem si vědoma toho, že jsem na všech svých vítězstvích i prohrách měla svůj lví podíl. Do důchodu jsem se těšila, zřejmě i proto jsem pookřála a užívám si ho podle svých představ a chuti.
Danka Rotyková
Všechny příspěvky mají svoji pravdu. Zatím vidím v penzi více kladů. Hodně pravdivé je: Jaký si to uděláš - takový to máš. Samozřejmě se musíme smířit s naší realitou a nepoměřovat se neustále s ostatními.
olga skopanova
Mě můj šéf přivítal v důchodu slovy : Vy ted budete určitě hodně unavená a nemocná.
Zuzana Pivcová
Odchod do důchodu snad neznamená takovou propastnou změnu, aby se člověk tím dnem stal starým, nemocným, nepotřebným a psychicky zlomeným. Různé zdravotní problémy přicházejí postupně a nenastoupí dnem penze. Rovněž různé činnosti znamenají pokračování toho, co člověk dělal. Odešel-li někdo do penze nedobrovolně, může zkusit jít někam na brigádu. Nevím, jak kde, ale v Praze je velké množství pracovních nabídek i pro důchodce, a mladým se takhle dělat nechce. Jako přívýdělek k důchodu to však stačí. Ano, myslím, že méně peněz je jediná výrazná změna po odchodu do důchodu. Ale jinak nevím, co řešit. Já syndromem důchodkyně netrpím!!
Jana Kollinová
Některé články mají tendenci nahlodat rozhodnutí jedince ukončit aktivní pracovní proces z obavy co jej čeká v důchodu. Troufnu si tvrdit, že už vůbec nepřemýšlí co to udělá s jeho mozkem. Buď pracujte co nejdéle nebo uvěřte prověřenému sloganu "všude dobře, v důchodu nejlépe!" Manuál na šťastný a plnohodnotný život až do posledního dne žití nebyl ještě napsán nebo byl dávno rozebrán. :-) Většina nebude s mojí poslední větou souhlasit a rozhněvaně může namítnout "Zapomínáš na bibli? Zapomínáš na korán? Zapomínáš na ....?") Ale můj příspěvek není myšlen jako úvaha a kvalitě lidského žití. Jen si myslím, že důchod není nemoc!
ivana kosťunová
Naštěstí máme možnost volby, takže nevidím zde žádný problém. Pokud chci a mohu, budu žít aktivně tak, abych se citila spokojeně. Až si organismus řekne, že už by rád odpočíval, budu odpočívat zase dle svého uvážení. Není to násilné a proto neprožívám žádný stres z nové etapy života. Proč nás někdo neustále poučuje, jak máme žít ?
Libor Farský
Již stokrát obehrané myšlenky.
Dana Puchalská
Je to jen na nás, jak si v penzi dovedeme užít. Přeci nejsme žádné osoby na odpis. A lamentovat přeci umí i lidé, kteří jsou dosud před penzí. Každý si musí najít své priority. A hlavně nezalézt někam za zavřené dveře a tam si foukat svoje bolístky a stěžovat si na vše.
Marie Doušová
Penze není konec aktivního života, ale jeho přirozené pokračování a není nutné se s tím stále zaobírat.Kdo žil spokojeně a hodnotně , bude tak žít i v penzi . Penze není žádná nemoc!
Oldřich Čepelka
O tom se dá napsat kniha a dělají se odborné výzkumy. Shrnu všechno do jedné věty: "Rozhoduje hlava, ne tělo." No a když si to tam blbě nastavíš, tak to blbý máš. Protože tělo poslouchá hlavu.
Mirek Hahn
Zajímavá je souvislost se somatickými procesy, novými synapsemi. To se dá využít i při jiných životních změnách.
olga skopanova
Moc hezké rady jen ta realita je složitější.