Podpatek jménem Apúlie
FOTO: pixabay.com

Podpatek jménem Apúlie

10. 8. 2018

Itálie, která vypadá jako bota, má svůj podpatek, a tím je Apúlie - poloostrov Salent. Účastníci našeho poznávacího zájezdu byli ubytováni uprostřed ve městě Gallipolii v překrásném hotelu Hermitage.

Apúlie je nejvýchodnější část Itálie a patří mezi nejvyprahlejší a nejchudší části regionu Apeninského poloostrova. Správní město Bari, ležící u Jaderského moře naproti Albánii, má co do bezpečnosti stejně špatnou pověst jako Neapol, a to vzhledem k velkému počtu imigrantů albánského původu. Do tohoto jednoho z nejdůležitějších přístavů jižní Itálie dokonce umístil Benito Mussolini své velení pro oblast východního Středomoří.

Pláž v Bari v nás zanechala rozporuplný dojem, a když jsme se chtěli vyhnout koupání a slunění mezi haldami odpadků, museli jsme jet až na samý jih Salenta, kde jsou nádherně čisté písečné pláže.

Dalším z měst, které jsme navštívili, bylo Albertobello - město kamenných obydlí, která z dálky připomínají vosí úly, známých jako Trulli. Jedná se o kruhovité stavby vyskládané z kamenů nasucho bez jakéhokoli pojiva. Každý trul je na vrcholku kruhovité střechy uzavřen jakousi zátkou, díky které střecha nespadne. Jejich silné zdivo je jako výborná izolace proti horku či zimě. Dnes jsou v nich většinou obchůdky se souveniry a částečně jsou obydleny staršími lidmi.

Dnes roste na území Apúlie přes 50 milionů olivovníků, z nichž některé jsou staré více než 100 let a pokrývají polovinu výroby olivového oleje pro celou Itálii. Olivový olej je pro obyvatele "tekutým zlatem", jak sami olej nazývají. Kvalitní panenské oleje mají certifikaci D.O.P., např. značka Toninni. Lisovny olejů jsou umístěny ve sklepích, kam se olivy sypou otvory asi jako u nás uhlí.

Apúlii si nelze představit bez pěstování vína. Ochutnávali jsme především vína červená, která jsou velmi silná, je nejlepší je ředit vodou či minerálkou. Když jsme v Apúlii byli, tak na slunci byla teplota okolo 50 st.C, což už byl boj o přežití. Naštěstí všude ve městech je dostatek kašen s kvalitní studenou tekoucí vodou. I když jsme ji pili všude, kde se dalo, žádný účastník zájezdu neměl zažívací problémy.

Apúlii obklopují dvě moře, a to moře Jaderské a Jónské. Jaderské je zabarveno více do modra, oproti tomu Jónské je smaragdově zelené. Jónské je trochu studenější a pláže jsou písečné.

Dalo by se toho ještě hodně o Apúlii napsat, ale protože zájezd se konal na přelomu července a srpna, byli jsme rádi, že jsme v pořádku dojeli domů. Těšili jsme se na trochu chladnější počasí. Zatím marně a vedra jsou stejná jako na jihu Itálie. Jen moře chybí a jeho vlahý vánek.  

Hodnocení:
(5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jan Raška
Dobrý den, článek jsem vydal já (psal jsem v létě na chat, že některé články budeme vydávat opakovaně, protože přibývá hodně nových čtenářů) a k článku jsem přidal fotky z pixabay, jak je uvedeno pod hlavní fotkou.
Zuzana Pivcová
Podle odkazu pí. Votavové jsem všechny přiložené fotografie opravdu našla ve veřejné fotogalerii pixabay. com. Jak je to tedy možné?
Jarmila Komberec Jakubcová
Vážená paní J.\Votavová - fotky jsou moje vlastní, zájezd se konal v r.2015, nijak jsem ho letos neupravovala ale ani nikam nekopírovala. Sama jsem byla překvapena, že byl letos znovu zvěřejněn. proč se tak stalo musíte zjistit v redakci portálu.
Jiřina Votavová
Článku jsem si všimla dole v rubrice Doporučujeme. Stejný článek autorce vyšel již 15.8.2015 a tento je jen s malou úpravou třetího odstavce, i když se v dnešní době toho moc nezměnilo. Tak nevím, zda autorka cestu absolvovala podruhé nebo ho jen překopírovala s fotkami z Pixabay? Z článku mám dojem, že tam byla letos.
Libor Farský
Mne velmi zaujaly střechy domků na prvním a druhém obrázku a marně nad tou konstrukcí přemýšlím. Jsem stavař, ale něco takového jsem ještě neviděl.
Jiřina Votavová
Ano, hezké fotky z Pixabay, jak už je uvedeno u úvodní fotografie: https://pixabay.com/cs/photos/?q=apulia&hp=&image_type=photo&order=&cat=&min_width=&min_height= Nenapadlo by mne nikdy tvořit článek, když nemám žádné fotky. ☻
Věra Ježková
Zajímavé. Hezké fotky.