Mužský vzor. Nedostatkové zboží
Ilustrační foto: ingimage.com

Mužský vzor. Nedostatkové zboží

13. 8. 2018

Děda, který je moudrý a veselý. Táta, který má pevné morální zásady. Bratr, který vystudoval prestižní školu. Tak nějak by měly vypadat idoly, ke kterým mohou kluci vzhlížet. Jenže jich mají čím dál méně. V mnoha rodinách chybí mužské vzory. Na tom se shodují psychologové, pedagogové a dokáží si to připustit i sebekritičtí rodiče.

„Když můj otec něco řekl, mělo to váhu. Dnes by se možná řeklo, že byl poněkud despotický, ale on byl ten, který rodině dával řád, směr, plánoval, rozhodoval. Myslím, že mamince to tak vyhovovalo. Ve skutečnosti asi byli rovnocennými partnery a táta na máminy názory velmi dal, ale navenek byl on ten silný vůdce. Svým způsobem mě to štvalo, svým způsobem jsem ho obdivoval,“  říká šedesátiletý Ivan, kterého trápí život jeho syna a vnuka. Má pocit, že vnuk nemá v rodině takzvaný mužský vzor. „Když se mu snažím něco vyprávět nebo ho někam nasměrovat, vůbec mě nevnímá. Syn říká, abych se mu nepletl do života, že si sám musí vybrat svou cestu. Jenže jakou cestu, když nemá vzory? Rodiče jsou rozvedení, bývalá snacha klukovi do  života přivedla postupně další dva takzvané táty, jeho skutečný táta má další rodinu, na kluka nemá čas,“ vypráví.

Podobné je to nyní v mnoha rodinách. Role mužů se změnila a ti starší, kteří byli zvyklí mít v otcích určité vzory, si to nyní silně uvědomují.

„Role otce se proměnila. Došlo k soumraku patriarchálních otců a úsvitu takzvaného nového otcovství. Moderní nový otec se významně angažuje ve výchově dětí, ve srovnání s autoritářstvím tradičních otců často disponuje schopností demokratického řešení sporů. Role vůdce se změnila v roli partnera,“ uvedl psycholog Tomáš Novák, autor knihy O otcovské roli. Podotýká však, že se nic nemění na faktu, že vztah otec a syn bývá považován za psychologicky nejsložitější vůbec.

Mnozí starší muži vzpomínají, že jejich tátové byli dominantní, že měli v rodinách hlavní slovo. Některým to v mládí vadilo, ale s odstupem času oceňují, že jim tátové mnohdy byli určitým vzorem, autoritou, zkrátka, že si nemohli jen tak něco dovolit.

„Až s odstupem času mi došlo, co pro mě táta udělal, když mě bral do přírody, učil mě trampovat, naučil mě určitému odříkání a vysvětlil mi, proč je dobré si občas upřít pohodlí,“ vypráví jednasedmdesátiletý Petr. Otec ho přivedl ke skautingu, za doby komunismu měl kvůli svým názorům potíže a přišel o práci. „Zpětně je pro mě táta hrdina kvůli těm jeho pevným životním postojům, jenže jako kluk jsem si to samozřejmě neuvědomoval,“ říká Petr. Nedávno se ptal svých vnuků, jestli mají nějaké vzory, kým by chtěli být. „Nedokázali mi odpovědět. Jeden pak jmenoval nějaké kosmické příšery. Jasně, moje generace obdivovala různé kovboje, ale to byli hrdinové s kladnými vlastnostmi, v těch příbězích bylo pro kluky určité poselství. Nejsem si jistý, jestli jim nějaké poselství přinášejí ty postavičky z počítačových her, ale možná se pletu a už tomu nerozumím, protože doba je úplně jiná než ta, ve které jsem vyrůstal,“ říká.

Role muže v rodině se opravdu hodně změnila. Ve srovnání se svými otci mají dnešní mladí muži život mnohem více naplněný stresem, ale ve většině případů si za něj mohou sami. Nabírají si příliš mnoho závazků, velkou část z nich tvoří půjčky, hypotéka. Takže se pak musí honit v práci, aby všechny závazky zvládali.

„Myslím, že dříve to muži měli jednodušší, protože atributy úspěšného muže byly celkem jasné: obstarat bydlení a živobytí. Zdá se, že dnešní muži usilují o totéž, akorát si k tomu přibírají další povinnosti. Chtějí vydělat hodně peněz a zároveň být perfektním tátou. Snaží se být stoprocentně úspěšní ve všech oblastech života,“ říká psycholog Martin Jára, který vede organizace Liga otevřených mužů. „Problém je v tom, že se mohou od svých dětí odcizit. Ty jsou totiž přetěžovány stejně jako jejich tátové a ve výsledku se odcizí. Už teď totiž vyrůstají více s počítačem než s tátou,“ dodává.

Mnozí chlapci také vyrůstají v takzvaně ženském prostředí. Po rozvodu rodičů vidí svého otce mnohem méně než svou mámu. Pokud se v takových rodinách vyskytne dědeček, který má chuť se vnukům věnovat a umí to s nimi, je to často velmi přínosné pro všechny strany. Čím dál častěji se stává, že právě děda začne pro vnuka sehrávat roli jakéhosi vzoru, parťáka či přímo mentora, byť toto slovo samozřejmě před dítětem, natož puberťákem není radno vyslovit. Ale stává se, že to tak nějak samo vyplyne ze situace. A  pak třeba nastane krásná chvíle, kdy vnuk řekne: Chtěl bych být doktorem jako děda. Nebo: Chtěl bych se naučit udělat takový krásný nábytek jako dělal děda.

Hodnocení:
(5 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Jírová
Mužských vzorů je asi určitě nedostatek, Mám dceru,která má jediného syna,který bohužel nikdy tátu nepoznal. Táta náhle zemřel, když byly malému 4 měsíce. Dcera zůstala sama na rozestavěný dům, rozjíždějící se firmu , na svou práci a hlavně na výchovu svého syna, na kterého se oba velmi těšili. Časem měla přítele, ale jako táta se neosvědčil, tak je raději sama. Vnoučka - bude mu 13 let,lituji, přestože se mu máma věnuje, tátův vzor mu nemůže nahradit. Naneštěstí má druhá dcera má dceru a žije sama a já také nemám žádného dědu, tak je chudák sám mezi samými ženskými.
Danuše Stočesová
Mám dvě dospělé děti, manžel mi zemřel, když byly děti v pubertě. Musela jsem všechno zvládnout sama. Moje děti jsou dnes samostatné a jsou pracovité. Tak snad se vše podařilo, ale byla to "fuška".
Danuše Stočesová
Dle přírody,,první muž , poté žena a děti. Takto by měla fungovat hierarchie rodiny. Je ale pravda, že dnes je takový chaos, že se lidé rozvádějí třeba po dvou či více letech. Má to největší dopad na děti. Děti musí mít jistotu a brát si příklad z táty a dědečka, hlavně vlastního. Pak jsou v životě méně ohroženi různými situacemi a řeší vše se sebevědomím, zdravým sebevědomím.
Hana Mudrová
V odborných kruzích kolem práce s lidmi je stále zřejmější, že mužské vzory chybí. Hodně se jich ztratilo během 70.let, kdy se zvýšila rozvodovost a výchovu přebíraly ženy včetně toho, že odřízly potomky od otce, jeho rodiny a dalších lidí. JE to problém a hlavně ve městech, v panelácích.
Oldřich Čepelka
S panem Zábranským nemohu souhlasit. je obrovské množství zcela opačných příběhů. Ale to by bylo na velký článek, který neumím dobře napsat. Ty vzory jsou ale pro život zcela zásadní.
Ján Zábranský
Myslím si že mužský (ženský) vzor je vo vývoji človeka preceňovaný. Do kolísky dostáva človek povahu - konštantu, ktorá je pre jeho život určujúca - osudová.
Jan Fencak
Vcera som si pozrel pekny serial Dancing on the Edge, Anglicko v rokoch 1930-32 a aj tam padla veta Muzske vzory su nedostatkovym tovarom...takze je to zrejme dlhorocny problem...
Věra Halátová
Žádného dědu jsme neměli. Nerozvedla jsem se s manželem. Manžel zemřel, když staršímu synovi bylo 18 a mladšímu 7. Nejsou rozmazlení, oba vystudovali, oba jsou zaměstnaní, oba mají své bydlení, oba jsou manuálně zruční. Mně zajímá, jak je stará ta raditelka, která píše "rady všeho druhu" a tváří se tak jako psycholog - amatér. Jak to má ona ve své rodině, pokud vůbec nějakou má. A nakonec, než aby synové i dcery měli za "vzor" např. alkoholika, tak ať jsou raději vychováváni řádnou mámou, i když, podle mého mínění, žena s řádným myšlením si alkoholika nevezme a nevybere si ho jako otce svých dětí.
ivana kosťunová
Mužský vzor v rozvedených manželstvích chybí i dívkám.
Danka Rotyková
Musím souhlasit se vším. Dodnes jsem vděčná svému manželovi, že byl pro syna tím správným vzorem. Byli spolu 5x týdně na fotbalovém hřišti, ani jsme nepoznali, jestli proběhla u syna puberta.
Libor Farský
Jako nejúspěšnější se mi jeví cesta přes sport, která ovšem není možná vždy.