Pozvánka na výlet: Formanka a okolí
Foto: autorka

Pozvánka na výlet: Formanka a okolí

30. 8. 2018

Formanka je kemp v Hustopečích a já potřebovala potvrdit na Slovensku průkazku na bezplatné jízdné po Slovensku, protože se chystám do Tater. Ubytování bylo zamluveno přes internet, a tak jsme se vydali už v pátek na noc. V sobotu ráno vyrážíme - směr Slovensko. Náměstí v Hustopečích mne okouzlilo. Velký, nádherný kostel - bohužel zavřený, infocetrum v renesančním domě "U SYNKŮ“ z r. 1575, kde sídlí i muzeum města, a jiné krásné domy. Jen málo kilometrů nás dělilo od hranic. Na slovenské straně stálo policejní auto - POLÍCIA a cedule upozornila, že jsme za hranicemi.

Železniční stanice Kúty je hned za hranicí, a tak bylo moje vyřízení hotové velmi brzy. Velmi ochotná a usměvavá pokladní bez problémů mi potvrzení vydala s přáním hezkého dne. U nádražní hospůdky cedulka - ČEPUJÚ FELBER 10 - HAVL.BROD. Ani se mi nechtělo věřit, že v Kútech točí pivo z našeho města. Už je to tak. Ještě fotka zdejšího kostela a pokračujeme zpět na českou stranu. Hraniční řeka je téměř bez vody.

První zastávka v Lanžhotě byla u kostela s vyhlídkou, kam jsme vyšlapali po 89 schodech - vstupenka byla současně se vstupem do muzea. Několik fotek napoví, jak bylo. A dále do Břeclavi. Upoutal nás hned na náměstí farní kostel sv.Václava, který připomíná dvě sepjaté ruce. Míjíme židovskou synagogu a už míříme si dát něco k obědu.Tak pro dnešek okusíme kotlíkového flamendra. Výborné chuťově i vzhledově. Po dobrém obědě lehnout, ani se nehnout - se říkalo, a tak v kempu malinko oddechnem a vyrážíme na rozhlednu mandloňovou cestou .Mandloně jsou velké stromy a já si je dost dobře neuměla představit. Doma jsme měli jen keřové. Cesta vedla kolem hřbitova a do kopce podle soukromých vinic. Hrozny - zralé lákaly k ochutnání - odolali jsme. Mandloňové sady byly až úplně pod rozhlednou.Staré stromy seřezané a na mladých větvích ještě nesklizené mandle. Nádherný pohled z rozhledny na všechny světové strany. Pálava, Slovensko, meruňkové sady a mandloně. Mandloňový stezak má 3 trasy - 9,1, 6 a 5 km. Krása naší země s podzimním nádechem. Zpáteční cesta nás vedla kolem Přírodní památky PŘEDNÍ KOPANINY a sportovní stáje VALKÝRA. Mnoho koní i jiných zvířat si nás zvědavě prohlíželo, když jsme procházeli okolo.

Plán splněn. Po vyspání odjíždíme. Kemp čistý, levné ubytován, jen to jídlo bylo trochu dražší, my měli svoje, ale večer na skleničku vínečka jsme si zašli, moc ráda se sem zase vrátím.

Cestou domů zastavujeme ještě ve Škrdlovicích nafotit HROCHY, dáme oběd a to je konec mého víkendu. Škoda, že je víkend tak krátký. Určitě by se dalo kolem FORMANKY objevovat ještě hodně mnou nepoznaného. A tak mám důvod se sem vrátit .A co vy, znáte mandloně, mandloňovou cestu a krásy Hustopečí? Určitě stojí za podívání.

Hodnocení:
(4.6 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Elena Valeriánová
Hezky se s tebou putovalo.
Marie Doušová
Krásná procházka s fotkami, za kterou dík.
Marie Novotná
Sklárna je hned vedle hotelu.
Hana Rypáčková
Líbí se mi vaše toulání..
Alena Tollarová
Maruško, ve Škrdlovicích je sklárna?
Jana Šenbergerová
V Hustopečích jsem byla před lety s kolegy z práce ve sklípku. Moderní kostely se mi líbí. Díky za připomenutí hezké akce.
Eva Mužíková
Maruško, kotlíkový flamendr bych si také dala. Hezké povídání i fotky. Díky
Marie Seitlová
Maruško pěkný výlet, spojila si potřebné s poznáváním. Moc pěkné fotky.
Alena Vávrová
Maruško, trošku to tam cestou necestou znám, jezdili jsme přes Hustopeče dost často, ale nikdy nestavěli. Moc fajn výlet, zážitky a fotky.
Naděžda Špásová
Maruško, já z těch hvězdiček jednou pojdu. Vůbec nevím, jak se to stalo. Samozřejmě, že jich má být *****. Sorry :-)
Naděžda Špásová
V Husopečích jsem před pár lety byla, spali jsme v penzionu kousek od toho zvláštního kostela, takže jsme se tam ráno šly s dcerou podívat. Bylo před mší, takže bylo otevřeno. Uvnitř je to taky zajímavé. Marie, výlet by to byl určitě krásný, ale pro nás dost nedaleko. Moc hezké fotky. :-)
Věra Ježková
Jako mladá jsem chodila v Praze na Formanku do hospody. Tahle je hezčí.
Dana Puchalská
Zajímavý článek a pěkné fotky.
Zuzana Pivcová
Moc hezký a hodně pestrý výlet, ráda jsem si početla.