Kdy může neprofesionální masér ublížit
Ilustrační foto: pixabay.com

Kdy může neprofesionální masér ublížit

28. 8. 2018

Hledáte příjemnou formu relaxace pro vaše unavené tělo i duši, nebo naopak chcete zvýšit svoji výkonnost? Vsaďte na masáž a s ohledem na vaše potřeby si vyberte tu nejvhodnější. Velkou pozornost však věnujte výběru kvalitního a kvalifikovaného maséra. Neodborně provedená procedura vám totiž může ublížit.

Kdy může neprofesionální masér ublížit  
Masér s vámi musí vždy při první návštěvě zkonzultovat váš současný zdravotní stav. V některých případech, zejména pokud člověk není zcela zdravý, může neprofesionální masáž ublížit. Pro některá onemocnění je totiž masáž přímo kontraindikací. „Jde například o případy, kdy pacient trpí zánětem žil, infekčním onemocněním, některými neurologickými onemocněními a kožními záněty. Masáž může ublížit při stavech po úrazech, operacích, eventuálně při osteoporóze. Musíme si uvědomit, že masér není pokaždé fyzioterapeut nebo lékař s vysokoškolským vzděláním. Masér je školený specialista, který prošel kurzy s různou dobou trvání,“ připomíná primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Labem Michaela Tomanová.  

Jak vybrat správného maséra  
Nejlepším krokem je, když dostanete kladné doporučení od důvěryhodného zdroje. Každému však vyhovuje něco jiného. „V každém případě si však nechte předložit certifikát maséra k masáži, na kterou se chystáte. Vnímejte rovněž své emoce. Masér by vám měl být sympatický a příjemné pocity by ve vás mělo vzbuzovat i samotné prostředí. Nikdy se nenechte nutit do něčeho, co sami nechcete,“ doporučuje primářka.

Vybrané druhy masáží a jejich účinky  
Existuje nespočet druhů masáží, které mohou mít stimulující nebo zklidňující účinek. „U většiny z nich dochází ke zlepšení prokrvení svalů a vazivových tkání, ke snížení jejich tuhosti a zmírnění bolestivosti. Sportovní masáž pomáhá urychlit regeneraci svalů po zátěži a dosáhnout tak lepší svalové výkonnosti. Reflexní cestou se dají ovlivnit porušené funkce některých orgánů. Jednotlivé masáže se liší především jejich provedením, hmaty a také jejich intenzitou. Například dětskou masáž provádíme vždy jen jako jemné doteky a hlazení s možností použití masážního oleje určeného pro děti,“ uzavírá lékařka Michaela Tomanová.    

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jarmila Svěrkotová
Ublížit člověku může každý,kdo má co do činění s vaším tělem,i mnohý lékař,který by měl být odborník a -není.A co se týče masáže -měla by být hlavně příjemná,masér či masérka taktéž .Masáže jsou staré tisíce let a mají blahodárný vliv na člověka.Nebojte se říct masérovi at ubere ,pokud je tlak masáží příliš silný . S masérem komunikujte.
Jitka Caklová
"Masér" je v převedeném slova smyslu poněkud širší pojem. Já jsem například, mými odpůrci, za můj názor, také "masírována" a mohu naprosto zodpovědně říci, že tato "masáž" mi také dělá dobře a hlavně pomáhá mi v mém bytí :-). Tito "maséři" jsou pro mne zrcadlem, ve kterém vidím jaká nechci být.
Věra Halátová
Nevím, komu se vlastně říká "masér". Znám fyzioterapeuty, jejichž středoškolské vzdělání a nástavba, nebo vysokoškolské vzdělání a případný postgraduál byl zaměřen na fyzioterapii. Jsou to znalci a machři. Je řada "masérů" a "masérek", kteří si udělali kurs např. při úřadu práce. Tito prostě plácají do těla tak, jak je to naučili, pak pozohýbají různě prsty na rukou i nohou. I stalo se mi, u jedné takové masérky, že na závěr masáže mi vzala ruku, nějak mi ohnula všechny prsty do opačného směru, než je jejich přirozená poloha, zhmoždila mi kloub palce a mne se pak ujal ortoped a kloub mi musel napravovat operací. To mi dali děti předplacený poukaz na masáž k vánocům. Já sama na masáže jinak nechodím, nic mne nebolí, protože denně cvičím.
Ilona Kolářová
Chodila jsem mnoho let na masáže a byla spokojená, než začalo k sexuálnímu obtěžování, nikomu bych to nepřála.
Jana Kollinová
Asi tři roky jsem chodila na masáže lávovými kameny. Bylo to příjemné, ale po delší době jsem měla pocit, že jsou masáže neúčinné. V poslední době jsem v péči rehabilitačních odborníků dvakrát ročně a vždy po sérii rehabilitací pociťuji úlevu..
Zuzana Pivcová
Musím přiznat, že jsem nebyla spokojená se všemi thajskými masérkami, které jsem zažila. Po některé masáži jsem byla ještě druhý den jako zbitá. A jsou také různé typy masáží, z nichž by mi některá, např. sportovní, rozhodně nesedla. Jedna odbornice mě také varovala, nenechat se masírovat v případě, že má člověk nějakou páteřní blokádu, protože tím si naopak uškodí. Před 9 lety a ještě nějakou dobu jsem chodila pravidelně na havajskou masáž lomi-lomi k Jirkovi Lib. To bylo krásné. :-D
Jitka Caklová
Dobrý masér/ka se dá poznat hned před i při první masáži pouze v případě, že znám svoje tělo, jeho fungování a hned při první masáži se nebát říci "tohle ne, to bolí". Dobrých masérů, kteří poznají kudy v těle proudí energie a kde je zádrhel, je velice málo, ale jsou.
Jitka Hašková
Ublížit může i masér, který má nějaký rychlokurs. Věřím jenom vystudovaným fyzioterapeutům.
Dana Puchalská
Kdysi jsem znala maséra, který doopravdy uměl pomoci. Pracoval v nemocnici a protože jeho plat byl trestuhodně nízký, nezbylo mu nic jiného než si přivydělat po večerech a o víkendech u známých. Byl to odborník. Od té doby jsem už nikoho takového nepoznala. Nikdy bych se nenechala "zničit" od nějakého šarlatána.