Partner šílí. Vydržet nebo ne?
Ilustrační foto: ingimage.com

Partner šílí. Vydržet nebo ne?

28. 8. 2018

Zabarvil si šediny, začal nosit sluneční brýle, na seznamce loví mladší ženy. Říct si, že to přejde nebo dlouholetý vztah ukončit? Taková situace potká v životě mnoho žen a každá ji řeší jinak. Existuje jedno poněkud připitomělé přísloví: Muž stárne jako víno, žena stárne jako mléko. Připitomělé připadá ženám, mnozí muži souhlasí. V životě nejednoho muže nastane situace, kdy má pocit, že to, co je doma, je poněkud zkyslé, zatímco mimo domov na něj čeká spousta čerstvosti a zábavy.

„Tvůj muž vypadá čím dál lépe, stal se z něho fešák, takový dříve nebýval,“ říkají kolegyně a známé devětapadesátileté Jindře. Spolu se svým mužem vždy tvořili stabilní pár. Byli stejně staří, žili spolu už od ukončení vysoké školy, vychovali dvě děti. Z éterické dlouhovlasé Jindry se postupem času stala sympatická plnoštíhlá paní s prošedivělými na krátko ostříhanými vlásky a brýlemi, která nejraději nosí volné kalhoty, košile, sportovní obuv. Ráda se dívá na televizi, baví ji vaření a práce na zahradě. A středobodem jejího světa jsou dvě malá vnoučátka. Její muž býval domácí kutil, na pohled normální chlapík v džínách a tričku, který si rád zašel s kamarády na výlet, na pivo. Ale teď změnil šatník, zhubnul, chodí do fitcentra. Vypadá jinak. Sousedky mu říkají, že je  z něj frajer, na ulici zaznamenává, že se po něm nějaká žena občas podívá. Jen Jindra ví, co za tím je.

„Myslím, že šílí. Že má to, čemu se říká krize středního věku, jenže to přišlo později. Nebo poslední míza se tomu taky říká. Stará se jen o to, aby nestárnul. Zkoumá složení potravin, cvičí, pořád projíždí nějaké seznamky, barví si vlasy, koupil si sluneční brýle, takové ty zrcadlovky. Já vím, že má mladší přítelkyni,“ říká.

Jejich manželství přitom je na pohled stále stejné, protože Jindra se rozhodla situaci nijak neřešit. Nic nekomentuje, nestěžuje si, neptá se. Dál je stále stejná, vaří, peče, sází kytky, hlídá vnoučata. A sama se tiše trápí otázkou, zda jde ze strany manžela o přechodný úlet nebo se ji chystá opustit. Protože ona přesto všechno svůj život měnit nechce.

Podobných případů je hodně, ale statistiky ukazující, jak končí, neexistují. Takové se nedají vytvořit. V žádostech o rozvody se totiž takové podrobné důvody neuvádějí. Takže se můžeme jen domýšlet, kolik párů podobnou situaci překonalo a dál spolu žijí a kolik jich naopak kvůli tomu skončilo rozvedených.

Psycholog Petr Šmolka vytvořil typologii žen, které muži často opouštějí. Jinými slovy, jestliže se nějaká žena zařadí do některé z těchto škatulek, má větší šanci na to, že krize manželství skončí tím, že manžel odejde. Ponechejme teď stranou úvahy o tom, zda to v mnoha případech nakonec není pro dotyčné ženy spíše výhra a podívejme se na typologii.

Ženy extrémně obětavé. Jejich život lze vyjádřit větou: Vše pro rodinu. Psycholog k tomu podotýká: „Časem splynou s bytovým zařízením.“ Ženy úspěšné. Partneři s nimi sice mají dobrý život, nicméně pak se může stát, jak uvádí psycholog, že: „Byť i pouze hraná slabost a bezradnost v provedení jiné ženy představuje velmi silné afrodiziakum.“

Včelí královny. „Partnerský vztah pro ně byl jen nutným prostředkem naplnění manželské touhy a poté byl muž, který splnil svou biologickou funkci, neprodleně odstaven do pozice trpěného trubce,“ uvádí Petr Šmolka.

Poslední kategorii tvoří ženy frigidní. Problém je v tom, že často pocitu, že mimo domov je vše lepší a zajímavější, podléhají i muži žen, které do žádné z těch kolonek nepatří a jsou to celkem pohodové holky. Jenže úplně stejně se to děje opačně mužům ze strany žen.

Zkrátka, nějaká taková ta krize, za kterou se skrývá snaha ještě něco prožít, stihnout, změnit, protože roky přibývají, se objeví ve většině partnerských vztahů. V některých dříve, v některých později, v některých třeba klidně až v penzi. Nepouštějme se do diskusí, zda je to lepší, když nás něco takového potká dříve či později. Pokaždé je to frustrující, šokující a převrátí to život naruby.

Takže, když to přijde, je jediným řešením si říct, že je to věc vcelku běžná, chvíli čekat a přemýšlet, co se z toho vyvine.

Hodnocení:
(4.9 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eva Buchtelová
Můj muž je "jen o rok starší".Žádný krasavec.Oba žijeme ve druhém svazku.Ty první ani jednomu nevyšly.Oba jsme poučeni,žádné excesy nevyhledáváme.Když by chtěl ve svém věku odejít,bránit nebudu,protože vím,že na světě jsou i lepší a hezčí než jsem já,ale vím jedno,že to neudělá,v tom jsem si až moc dobře jistá,protože kde by měl takový servis jako má u mne.
Vladimír Číp
Partnerka šílí : chodí cvičit, barví si vlasy, chodí na pedi a manikuru a kosmetiku, ...kde je ta rovnoprávnost ? Jo a ještě chodí plavat. Zkrátka šílí....
Dana Puchalská
Libore na to se hodí jedno rčení..... Když chytne stará stodola, to je panečku fajer.....
Blanka Bílá
Ono je to sporné, tohle se netýká jen mužů...Můj bratr se po rozvodu taky začal chovat jak náctiletý, ubezpečoval se v tom, že je vtipný, pro ženy stále přitažlivý. Jeho druhá žena byla bohužel ještě větší ...., než ta první.
Danka Rotyková
Jsem vděčná osudu, že mne toho "šílenství" ušetřil. Nevím, jak bych reagovala, ale obávám se, že by to mohlo dopadnout špatně. Vždy jsem byla až moc silná, taková holka do deště. ?
Věra Ježková
Můj partner si své možná odšílel, než jsme se asi před 20 lety poznali. Slabost a bezradnost jsem v životě nehrála. Hanba by mě fackovala. A když si opravdu nevím rady, požádám o pomoc.
Libor Farský
Zkuste někdy napsat o tom, jak je to s druhou a třetí mízou u žen, prosím (smajlík)
Jana Šenbergerová
Dokud se člověk do takové situace nedostane, těžko si dovede představit, jak by reagoval. Asi záleží na mnoha okolnostech, které nikdy nejsou pro všechny stejné. Pak se nabízí řada různých řešení.