Okrasné trávy. Ozdoba každé zahrady
Okrasné trávy se vysazují nejlépe na konci srpna. FOTO: pinterest.com

Okrasné trávy. Ozdoba každé zahrady

30. 8. 2018

Nevyžadují mnoho péče. Mají krásné barvy. Přesto nejsou v českých zahradách běžné a to je škoda. Řeč je o okrasných travinách, kterých existuje hodně druhů. Tak jak na to, aby naše zahrady zdobily?

Právě srpen je vhodný pro jejich výsadbu. Kdo zvolí druh, kterému svědčí právě druh půdy a světelné podmínky, které na své zahradě má, a pak si počká, v dalších letech se může kochat neuvěřitelnou nádherou.

Okrasných trav existuje řada druhů a při jejich nákupu je dobré se poradit. Některé, například ozdobnice, vyžaduje slunce a vlhčí půdu s dostatkem živin. Naopak například kostřava je velmi nenáročná a spokojí se i s půdou suchou, písčitou, ne příliš kvalitní. Trávy dosahují různé výšky, takže se klidně mohou stát dominantou zahrady jako velký keř. Jiné mohou jen vyplnit nevzhledná místa nebo prostory mezi jinými, ideálně nízkými rostlinkami.

Vhodné je vysazovat je právě nyní v srpnu, aby stihly zakořenit. Pozor na to, aby nebyly vsazeny příliš hluboko, to se pak pozná tak, že se nerozšiřují, nevypouštějí výhony. Pozor i na snahu o přílišnou úhlednost zahrady. Pokud někdo trávy zahrne do podzimního úklidu a v rámci příprav na zimu je stejně jako jiné trvalky pořádně ošmiká, na jaře je zklamán. Okrasné trávy se totiž zásadně stříhají až na jaře, když pod uschlými kusy raší nové kousky. Právě je v zimě neostříhaná tráva chrání před mrazem. Větší oschlé trsy je však dobré na zimu svázat, aby se pak jednotlivá stébla ve větru nerozlétala do celé zahrady. Jinak jde ale o nenáročného společníka, který v zahradě udělá spoustu parády.

Tady je malá inspirace svědčící o tom, že právě v blížícím se podzimu, dokáže dobře sestavená kompozice z travin přímo okouzlit.

Hodnocení:
(5.2 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Měchurová
Děkuju za inspiraci. Jak poprší, hned vyrazím do zahradnictví.
Dana Puchalská
Jsou to opravdu krásné součásti každé zahrady.I na sídlištích dělají parádu.
Danka Rotyková
Já se z této krásy těším na našem sídlišti u OC Chodov a dále v ulici U parku.
Věra Ježková
A nejen zahrady. Jsem ráda, když je vidím ve městě. Zrovna včera jsem nad nimi jásala na Vltavské.