Mladí už se nechtějí v práci dřít. O peníze nestojí, chtějí větší flexibilitu a příjemnou partu
Foto: pixabay.com

Mladí už se nechtějí v práci dřít. O peníze nestojí, chtějí větší flexibilitu a příjemnou partu

31. 8. 2018

Nároky zaměstnanců na práci se mění a netýká se to jen kancelářských profesí. Mladí lidé chtějí, aby je práce bavila, a proto od ní očekávají flexibilitu spojenou s možností práce z domova nebo příjemný kolektiv. A jelikož je práce hodně a lidí málo, zaměstnavatelé musí svým pracovníkům vycházet vstříc. Týká se to i dělnických pozic.

„Flexibilita je u zaměstnanců velmi skloňovaným pojmem. Díky rozvinutým a dostupným technologiím, jako jsou internet, mobily a počítače, je dnes možné pracovat odkudkoliv. Pokud to pracovní náplň umožňuje, ale vedení trvá na povinné docházce na pracoviště, ztrácí u svých podřízených body a lidé přemýšlejí o změně,“ říká Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire.
Touha po větší pracovní volnosti má několik důvodů. Jednak se na trhu práce prosazuje generace mileniálů, která má vedle práce oproti svým starším kolegům přece jen větší nároky také na trávení svého volného času. Druhou důležitou skutečností je nízká nezaměstnanost. Ta pracovníkům dává více možností k vyjednávání o tom, kolik času mohou trávit prací z domova.  
U dělnických profesí musí zase zaměstnavatelé vycházet vstříc požadavkům spojeným s pracovní dobou. Kdo se například chce více věnovat své rodině, nemá takový zájem o odpolední směny.  
„Firmy však nesmí své nabídky vůči zaměstnancům tak zvaně přepálit. Až nastane krize, těžko se cokoliv z dohodnutých výhod škrtá,“ varuje Tomáš Surka. Lidé podle něj dnes více než dříve vyžadují, aby je práce bavila. Hledají v ní smysl a náplň svého života. A také adekvátní ohodnocení.
Peníze však nejsou vždy na prvním místě. Velkou roli hraje nejen mzda a benefity, ale také náplň práce samotné, kolektiv a pracovní prostředí. Stále častěji se setkáváme s tím, že si člověk vybere méně ohodnocenou práci, protože požaduje více volnosti a času na své koníčky,“ doplňuje Tomáš Surka.  
Mnoho lidí také dnes od své práce očekává velký osobní rozvoj. Existuje u nich velká touha po zdokonalování svých schopností. To jim umožní posun v kariéře anebo střídání pracovních oborů. Aby byla jejich pracovní náplň pestřejší.    

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dáša Bilanová
A navíc není dobré se na méně atraktivní práce se dívat jako na podřadnou práci. Každá práce je důležitá , né každý má na vysokou školu nebo maturitu. Když je člověk vyučený a dělá své řemeslo poctivě, tak ať je ohodnocený. Né vždy je možné dělat práci z domů. Někdy mám pocit, že někteří lidé a nejen mladí mají problém s pracovními návyky. Ja mám to štěstí, že jsem prakticky pracovala od učňovské doby. Na učňovkých oborech jsme mívali týden školy a týden praxe a v posledním 3. ročníku jsme měli 1 den školy a jinak byla sama praxe a tyto pracovní návyky je třeba budovat od učńovské školy. Hlavně chybí manualně zruční lidé. Samozřejmě to chce také kvalitní stroje a pracovní pomůcky ve všech oborech. A jakákoliv práce Vás musí aspoň trochu bavit , proto u ní přemyšlíte jinak než u práce, která Vás nebaví. A to mnohým lidem chybí u práce trochu přemyšlet a né dělat všechno bezmyšlenkovitě a pak se díví, že je najednou problém na obzoru.
Věra Halátová
Zaměstnavatelé požadují flexibilitu, ale většinou si pod tím představují, že budete k disposici každodenně dnem i nocí.
Blanka Bílá
Haha, poslední mí zaměstnavatelé si flexibilitu vysvětlovali tak, že budeme v práci jak oni budou chtít, bez ohledu na smlouvu a zákony, tedy od nevidím do nevidím.Návštěvi lékařů jsou někdy nutné, bylo doporučeno jen mimo pracovní dobu, lékaře to ale nezajímá...Mladí, pokud mají děti školkou, školou povinné, je tam musí dopravit, vyzvednout v stanoveném čase, za své děti zodpovídají, musí s nimi na pravidelné lék. prohlídky, když jim škola oznámí, musí se pro dítě dostavit, to je jen něco z mála. To samé, když je Vám okolo 60 +- a máte rodiče, nebudou soběstační stále, potřebují pomoc a vy už nejste nejmladší...