Vracíme se domů. A pes to ví
Ilustrační foto: ingimage.com

Vracíme se domů. A pes to ví

8. 9. 2018

Ten jev bývá označován za nejpřesvědčivější důkaz výskytu telepatie mezi lidmi a psy. Psi cítí, kdy se lidé jim blízcí vracejí domů. Zná to řada rodin a také na toto téma proběhla řada pozorování a výzkumů. I ti největší odpůrci teorií, že psi mají určité schopnosti, které lidem připadají nadpřirozené, v tomto směru připouštějí, že se dějí věci mezi nebem a zemí.

Tu situaci zná hodně lidí. Rodina je doma a pes začne být neklidný. Chodí ke dveřím, poštěkává, kňučí.

„No jo, páníček se už asi vrací, že ano?“ smějí se lidé. Pak dotyčný, kterého má pes rád, opravdu po chvíli odemyká dveře.
„On tě cítil už půl hodiny dopředu.“
„To není možné, před půl hodinou jsem teprve sedal v práci do auta.“
„On vždycky cítí předem, kdy se vrátíš.“

Kdo nikdy nežil se psem, podobným jevům pochopitelně nevěří. Kdo však se psy svůj život spojil, časem začne toto téma hodně probírat. Profesor přírodních věd univerzity v Cambridge Rupert Sheldrake zveřejnil výzvu, aby mu lidé posílali informace o schopnostech svých psů předpovídat čas jejich návratu domů. Získal tak přes více něž pět set příběhů, mnozí lidé s ním pak vyplňovali dotazníky.

„Někteří psi čekají u dveří či okna deset i více minut před návratem svého pána domů z práce, z nákupu, ze školy či jiných pochůzek. Jiní vybíhají ven a vítají své páníčky na ulici nebo na zastávce autobusu. Jsou psi, kteří se takto chovají s každodenní pravidelností, jiní pouze tehdy, když se majitelé vracejí z dovolené nebo jiné delší nepřítomnosti. Někdy projevují vzrušení dokonce několik hodin až dnů předem,“ uvedl Rupert Sheldrake ve své knize Váš pes to ví, ve které své dlouholeté zkoumání různých psích schopností shrnul.

Někteří přírodovědci přisuzují toto chování psů jejich výbornému čichu a sluchu nebo pravidelným návykům. Jenže jak si vysvětlit, že jsou zdokumentovány případy, kdy psi jsou neklidní předem, i když se lidé vracejí v různých časech, nahodile. Někteří projevují neklid už v době, kdy třeba jejich blízký člověk teprve sedá do letadla v jiné zemi. „Zdá se, že vědí, kdy jejich majitelé jedou domů, přestože jsou ještě mnoho kilometrů vzdáleni,“ tvrdí Rupert Sheldrake.

V rámci jeho výzkumu lidé do svých bytů a domů dokonce namontovali kamery a sledovali tak, jak se psi chovají, když jsou úplně sami. A potvrdilo se, že psi předem cítí návrat pána. „Někteří psi jsou nepochybně zvyklí na pravidelné návraty pána, takže ho v tu dobu očekávají. Málokdo to však považuje za nějak pozoruhodné. Ovšem ve většině z více než pěti set zpráv, které jsem dostal, toto chování psa není vysvětlitelné jako naučené chování,“ tvrdí přírodovědec Sheldrake. Čich za tím není, přestože je psí čich mnohonásobně lépe vyvinutý než lidský. Jenže i psi s tím nejlepším čichem cítí pachy maximálně na půl druhého kilometru. Takže je vyloučeno, aby čichem poznali, že jejich pán nasedá do auta v deset kilometrů vzdáleném městě. Navíc takto psi často reagují při zavřených oknech.  

Další otázka tedy zní: Co když svého pána prostě slyší? I tato možnost je vyvrácena. Někdo si sice myslí, že pes pozná stále stejný zvuk auta, kterým se pán vrací a proto začne být neklidný už v době, kdy se auto třeba zdálky blíží k domu a jiní rodinní příšlušníci ho zatím vůbec neslyší.

Jenže jsou zaznamenány případy, lidé jezdí nejrůznějšími dopravními prostředky, blíží se k domovu z různých stran, v různé doby, a jejich psi přesto pokaždé dopředu spolehlivě vědí, že se blíží. Deset, dvacet minut předem to vědí. Jsou dokonce zdokumentovány případy, kdy psi reagují na návraty lidí letadly, a to v době, kdy dotyční ještě jsou teprve ve vzduchu. A takových případů není málo. „Skeptikové jistě přispěchají s alternativním vysvětlením, že tvrzení majitelů zvířat nejsou věrohodná, protože jim může selhávat paměť, mohou si vymýšlet a klamat nebo své miláčky idealizovat,“ podotýká Rupert Shleldrake a tvrdí, že on však výpovědím lidí věří. A provádí další výzkumy, které mají odhalit, zda psi mají schopnosti, které si my lidé nedovedeme vysvětlit. 

„Ve výzkumech chování psů a ve výcviku došlo k obrovským posunům. Na rozdíl od našich předků víme, jak pes myslí a jak se učí. Umíme psí jazyk, psí myšlení. Už neplatí, že je nutíme dělat to, co my chceme. My s nimi komunikujeme. Díky tomu se o nich dozvídáme velmi zajímavé věci,“ říká jeden z nejuznávanějších českých kynologů Jiří Ščučka. A čím více se o psy zajímáme, čím více s nimi komunikujeme, tím více nás fascinují.

A právě schopnost cítit, že se jejich blízký člověk blíží, je jednou z nejpozoruhodnějších věcí, na kterou jsme za léta soužití se psy přišli. Je pozoruhodná a fascinující, protože nevíme, jak ji vysvětlit. Jestli vůbec vysvětlit lze.

Hodnocení:
(5 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Jírová
Kdysi jsme měli psa boxera. Muž jezdil do práce na motorce. Pes vždy věděl, že už je na cestě domů daleko dřív, než já zaslechla motorku. Často k nám jezdili přátelé na návštěvu na skútru. I ty poznal dřív, než jsme je slyšeli my.
František Komín
Některé případy se možná dají nějak logicky vysvětlit, jiné těžko, zejména když se člověk vrací v různou dobu. Jedna vlastní příhoda: jdu do koupelny, pes leží v kuchyni a nereaguje, vypadá, že spí. V koupelně začnu uvažovat o tom, že bych s ním vyrazil na procházku, ale ještě nejsem rozhodnutý. Otevřu dveře a tam sedí pes s upřeným pohledem "Tak jdeme, já jsem připraven!". Tak jsme šli. S paní Pečlovou nesouhlasím, popírat existenci paměti a vědomí u zvířat považuji za nesmysl. Ironický příspěvek paní Skopanové raději ani nebudu komentovat.
Terka Červeňáková
Pes to pozná po čichu, ale spíš podle toho, jak Váš pach z toho bytu postupně během dne mizí. A naučí se, při jaké intenzitě vašeho pachu se zhruba vracíte domů a očekává vás. Viděla jsem zdokumentovaný pokus, kde pižmo pánečků rozšplíchávali pomocí osvěžovačů po bytě a pes neměl absolutně tušení, že páneček je na cestě. Všiml si toho, až když byl páneček ve dveřích. To samé, pokud se páneček vracel z práce o pár hodin dřív- taky žádná reakce u psa...
olga skopanova
Ano, ano psi mají spoustu dalších skvělých vlastností dokážou předpovídat počasí, sledují nejnovější modu a nepozřou nic co není bio, což kdybychom jim dali i volební právo?
Zdenka Jírová
Nejen psi, ale i kočky mají tuto schopnost. Svým kočkám říkám " vítací četa", protože než dojdu po schodech k bytu, slyším je mňoukat nebo se na mne vrhnou hned u dveří. Jsou v tom rozhodně lepší než manžel, který mne nikdy takto nevítal. Když jsme bydleli v domku, kocour v době, kdy přijížděl manžel autem domů, čekal na sloupku u vrat, počkal, až manžel je otevře a sedne do auta, pak skočil na střechu auta a nechal se těch pár metrů dovést před garáž, tam seskočil na sloupek ke vchodu do dveří, počkal až muž zavře garáž, skočil mu na rameno a tak přišli domů Když bylo bláto, muž nebyl moc nadšený, protože mu poťapal packami střechu auta i bundu na rameni. Ale dělal to pořád.
Pečlová Kristina
Vědci můžou zkoumat vědecky ze všech stran, ale bez pochopení bytostné podstaty člověka a říší nerostné, rostlinné a zvířecí, nevyzkoumají nic. Člověk má se zvířetem společné fyzické tělo, pak životní-(éterné) a pak astrální – (pocitové) tělo. Zvíře nemá paměť, protože nemá vědomí samo o sobě na rozdíl od člověka. Popsané schopnosti vznikají tím, že se zvířeti zjevují obrazy v jeho astrálním těle, (nezávisle na vzdálenosti), na které zvíře reaguje, pokud má se zobrazovaným objektem citový vztah.
Danka Rotyková
Ano, je to tak. Psi i kočky nás překvapují svými dovednostmi i emocemi. Jsou milí a i když mám v dospělosti kolem sebe jen pejsky sousedů, i tak je mám moc ráda.
Marta Pospíšilová
Také mám pocit, že psi mají v hlavě hodinky, ale hlavně mají silně vyvinutou empatii. Máme v rodině už celkem třetího psa a vždycky to bylo a je stejné - cítí náš návrat na dálku a při našem příchodu domů nás zaplavují svou nekonečnou, bezpodmínečnou psí láskou. Vždycky jsem je milovala - pes je totiž vlastně vlk, který se kdysi dávno rozhodl žít s člověkem a mnohá tajemství psího chování a psí povahy má na svědomí genetická příbuznost s tímto úžasným divokým vlčím stvořením. Doufám, že lidé pochopí, že vlci jsou nedílnou součástí přírody a začnou s podle toho konečně chovat. Vlci nám totiž dali nádherný odkaz - totiž naše psi - není to úžasné...
Dana Puchalská
Je to tak. Ale i kočky mají v hlavě zaxifované hodiny. Měli jsme obyčejného kocoura, který na mně čekal, až přijdu že školy domů. A když jsem byla na horách tak mn'oukal u dveří a nedal si to první 2 dny vysvětilt.
Jana Šenbergerová
Jsme vzájemně mnohem více propojeni, než si dovedeme představit, připustit a pochopit. Se zvířaty stejně jako s rostlinami a lidmi.
Helena Votíková
Ano je to pravda, vždy jsem říkala, že naši psi mají hodiny v hlavě. Pravidelně seděli na schodech a čekali.
Věra Ježková
Můj někdejší přítel měl podvraťáčka – podobného tomu, co je na kapsičkách Pedigree. Zděný domek na kopci, zavřené dveře i okna, garáž dole pod kopcem. A Filípek začínal jančit, ještě než se auto přiblížilo ke garáži. A nebylo to tím, že by se páníček vracel ve stejnou dobu.
Marcela Pivcová
Naše maminka vyprávěla, že když ještě jako svobodná bydlela s rodiči, měli kočku, která jí chodila naproti asi dvě stě metrů k parku, kudy se ona vracela z práce. Takže vědí i kočky.
Zuzana Pivcová
To potvrzuji. Někde jsme už, buď sestra nebo já, psaly, že naše dávná fenka Lesana spolehlivě čekala v Týně v pátek, až přijedu na víkend z Budějovic.
Jitka Hašková
Psi i další zvířata jsou úžasná. Také mám takové zkušenosti z doby, kdy jsme měli fenku Majku.
Jitka Caklová
Měli jsme kolii. Bratr studoval v Brně a domů jezdil nepravidelně. Od rána byla neklidná a kdykoliv vlak, který ho přivezl do sousední vsi a přes údolí Jizery slyšela brzdy vlaku, byla k neudržení a kňučením a štěkotem si vynutila otevření vrat a běžela mu 2km naproti.
Jana Kollinová
Mohu to potvrdit. Pes pozná i blížící se návštěvu příbuzného, kterého si oblíbil, nejen příslušníky rodinné smečky. Dovolím si tvrdit, že stejně tak i rostliny vycítí změny ve svém okolí. Mnozí víme jak těžké je uchovat při životě přestěhované rostliny po zemřelých příbuzných a zodpovědně mohu potvrdit, že rostlinky věnované přáteli, kteří se od vás odloučily většinou chřadnou až zahynou. Je to někde mimo naše vnímání. :-)
Libor Farský
Mohu totéž potvrdit z vlastní zkušenosti i u kocourka, který mě očekával na stromě u autobusové zastávky a to jsem přijížděl zcela nepravidelně. Potvrzeno manželkou, že vyrážel asi 15 minut před příjezdem autobusu.
Martina Lichnovská
Já si myslím,ž e je úplně jedno proč to tak je, prostě to tak je. A je to krásné.