Češi se nehýbou: Jak to změnit?
Foto: pixabay.com

Češi se nehýbou: Jak to změnit?

13. 9. 2018

Co se týká pohybu, patří Češi mezi nejlínější národy v Evropě. Zatímco 40 procent Evropanů provozuje alespoň jednou týdně nějakou fyzickou aktivitu, u nás je to jen 32 procent populace.

Pouhých 5 procent Čechů sportuje pravidelně, zato více než 60 procent našinců se pohybu nevěnuje vůbec či zřídka. Změnit přístup Čechů k pohybu chce konference Let´s #BEACTIVE – Pohyb jako elixír života.

„Naším cílem je změnit tato alarmující čísla a motivovat Čechy k tomu, aby se hýbali. Aby toužili po lepší kondici, ale především, aby brali pravidelnou fyzickou aktivitu jako prevenci nemocí. S vyšším věkem lidé chápou, že pohyb je jednou z nejdůležitějších podmínek kvalitního života. Medicína umí prodloužit věk, ale často to bohužel není život ve zdraví, protože 9 z 10 let, o které žijeme déle, nás trápí nemoci. Naším cílem ale je prodloužit věk ve zdraví, a k jeho dosažení je podle vědců jediným zaručeným a fungujícím nástrojem právě pohyb. Proto by měl být pohyb pro nás stejně samozřejmý jako třeba čištění zubů,“ říká Jana Havrdová, prezidentka Českého svazu aerobiku, patřící k pořadatelům konference Let´s #BEACTIVE – Pohyb jako elixír života.  

Pravidelná fyzická aktivita vede k výrazné úspoře na zdravotní péči
Podpora pravidelné fyzické aktivity je podle odborníků v současné době silným celospolečenským tématem a měla by být i na předních místech v žebříčku priorit našich zákonodárců. „Jedná se o velké celoevropské i celonárodní téma, protože je prokázáno, že podpora pravidelné fyzické aktivity vede k výrazné úspoře na zdravotní péči v každodenním životě. Jsme rádi, že tento cíl i konferenci už u nás podporuje řada politiků, přidávají se další, a že se letos při ní spojili i silní hráči českého sportovního prostředí. Akce proběhne pod záštitou Českého olympijského výboru, za podpory Českého svazu aerobiku a fitness, České obce sokolské, České asociace Sport pro všechny, České komory fitness a mnohých dalších,“ vyjmenovává Jana Havrdová.  

Let´s #BEACTIVE chce přivést k pohybu na 60 000 Evropanů!
Ambasadory konference jsou známý kouč a mentor Jan Mühlfeit, který se věnuje rozvoji lidského potenciálu v ČR i zahraničí, a jeho kolegyně Kateřina Novotná, se kterou společně vytvořili projekt Odemykání dětského potenciálu pro rodiče, děti, studenty a školy. Zazní zde celá řada argumentů, proč je důležité zařadit pohyb do každodenního života Čechů. Odborníci je podpoří prezentací aktuálních dat a především ukážou na dobrých případech z ČR i ze zahraničí, jak může vše fungovat v praxi. Představí také novinky každoroční populární mezinárodní akce Evropský týden sportu, která se letos uskuteční od 23. září 2018 a do níž se zapojuje i projekt Let´s #BEACTIVE.

„Tento projekt si dal za cíl přivést k pohybu 60 000 neaktivních Evropanů ve věku 18-55 let, a to od ledna 2018 do prosince 2020 v 8 zemích Evropy. Bude vycházet ze speciálně strukturovaných 6týdenních cvičebních intervencí, které pomohou motivovat účastníky k dlouhodobému zdravému životnímu stylu. Odborníci z fitness center vyberou ty nejlepší cvičební programy, které budou cvičící bavit. A hlavně uvidí výsledky! Autoři projektu totiž vytvořili unikátní LBA mobilní aplikaci, která bude nejen pomáhat monitorovat celodenní pohybové aktivity, ale bude také účastníky šest měsíců motivovat. My Češi máme sport a pohybové aktivity historicky rádi, jen bohužel aktuální čísla o dobré praxi moc nesvědčí. Snad se nám i díky LBA podaří obrátit negativní společenský trend a opravdu rozhýbeme stovky i tisíce lidí k pravidelnému pohybu,“” uzavírá Jana Havrdová s tím, že projekt Let´s #BEACTIVE je inspirován podobným úspěšným projektem z Velké Británie, a že pevně věří, že bude i nás, Čechy, bavit.  

Vstup na konferenci je zdarma.
Adresa: Pyšelská 2361/4, Praha 4-Chodov v Praze.
Termín: 21. září 2018, 9.00–15.30 hod

Hodnocení:
(5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zuzana Pivcová
Tzv. fitka mě vůbec nelákají. Pro mě je nejdůležitější pořádně chodit. Sklon k lenosti mám, zvlášť, když bolí nohy.
Josef Borecký
Akce jak píšou je od 18-55 to je mimo naše obzory :) a fit es centra mě zrovna nelákají. Hýbou se při práci a jezdím na kole že jo, pane Čepelko :)
Oldřich Čepelka
Já teda už víc nemůžu, abych zachoval Česku jakýs takýs průměr! :-)
Marie Doušová
Já si myslím , že to s tím pohybem není zas tak zlé. Každý den při venčení psa potkávám hodně lidí na kolech a běžců.
ivana kosťunová
Vstávat a cvičit !!