Dvě země - jeden svět
Foto: autorka

Dvě země - jeden svět

12. 9. 2018

Žijí ve dvou sousedních státech a hovoří rozdílnými jazyky. Jedno je jim však společné, a to je - bohužel - fyzické nebo mentální postižení, byť jen lehčího rázu. A samozřejmě také i chuť žít jako ostatní.

Ve vltavotýnské městské galerii probíhá od 1. - 23. 9. 2018 nezvyklá a zcela nevšední výstava s názvem Dvě země - jeden svět, aneb Co všechno my (ne)vidíme. Jde o společný projekt vltavotýnského stacionáře Domov sv. Anežky a jeho partnerského stacionáře Tagesstätte Zuversicht Heidenreichstein v Dolním Rakousku.

Výstava prezentuje 50 fotografií, rovným dílem od klientů obou stacionářů. Ačkoliv obě společenství se spolu přátelí již více než 10 let a provozují společné aktivity, výstava tohoto druhu se objevuje poprvé. V rámci přípravy aktivit, vedoucích k osobnímu rozvoji a soběstačnosti klientů, vznikl nápad, vytvořit přeshraniční fotokroužek, který by dal všem možnost zachytit fotoaparátem vlastní vnímání světa a pak s ním seznámit i veřejnost.

Zpočátku se tedy všichni učili používat fotoaparát. Práce s ním pak už byla víceméně individuální. Vzniklé a vystavované fotografie nemají žádné tematické zaměření. Je to skutečná všehochuť, taková, jaký je i sám život. Takový, jaký ho vidí tihle, snad jen trochu odlišní, lidé.

Raritou výstavy je i to, že zástupci města spolu s klienty Domova sv. Anežky vytvořili na jeden týden z prostoru galerie Cameru Obscuru (temnou komoru, předchůdce fotoaparátu), do níž se pomocí jednoho malého otvoru ve výkladní skříni, zakryté černým papírem, promítne (vzhůru nohama) obraz velké části náměstí. Opravdu zajímavá podívaná, tak jako ostatně celá, byť nepříliš rozsáhlá, výstava.

A na tu vás nyní za pomoci několika fotografií zvu. Ačkoliv se mi snímek náměstí příliš nepodařil, věřím, že pro představu stačí. Děkuji za návštěvu.

Hodnocení:
(5.1 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Ilona Kolářová
Kameru Obscuru znám,dříve ji používali malíři.Maji ji také na německém hradě Oibyn
Naděžda Špásová
Chválím tento počin, snacha v takovém zařízení léta pracuje, není to vůbec jednoduché.
Eva Mužíková
Díky Zuzko za přiblížení této zvláštní výstavy.
Jitka Hašková
To je moc užitečná výstava a aktivita obou stacionářů. Kéž by takových akcí bylo více.
Alena Tollarová
Určitě je to výborná terapie a je zajímavé se podívat na svět trochu jinýma očima, než jsme zvyklí.
Marie Seitlová
Dobrý nápad udělat takovou výstavu.
Jiří Libánský
Dík za Tvé reportáže.
Jana Šenbergerová
Ten náš jeden svět může mít tolik různých tváří. Je dobré poznat jich co nejvíc. A to je jeden ze způsobů, jak je poznávat. Rozhodně velmi zajímavý. Díky, Zuzko.
ivana kosťunová
Podobná akce - Mezi ploty- je velmi známá.
Marie Doušová
Zajímavý nápad a prospěšný. Je vidět , že se daří připravit i něco neobvyklého a pro nás poučného.Dík.
Libor Farský
A každopádně je to chvályhodný nápad !
Hana Nováková
Nejlepší fotky jsou jak říkám "co život přináší" často později hodnocené jako neopakovatelné kouzlo, nádherné. I lidé s postižením mají svůj svět, možná trochu odlišnější od nás na který zaměří oko fotoaparátu a my tak máme možnost z části proniknout do jejich vidění. Je to i pro nás zdravé poučné.