Masky z papíru a celého světa
Foto: autorka

Masky z papíru a celého světa

18. 9. 2018

Masky tvořily součást výstavy Zámek, nůžky, papír, kterou jsem vám představila v článku Papírové hrátky. Protože o maskách nic nevím, převzala jsem z informačního plakátu následující text: „Maska (z franc. masque, snad arab. maskara, šašek). Kulturní předmět, jímž si člověk zakrývá obličej nebo jeho část. Maska tak zakrývá totožnost svého nositele a zpravidla předstírá nebo propůjčuje nějakou jinou. Vyskytuje se prakticky ve všech známých kulturách a slouží k velmi rozmanitým účelům. Patrně nejstarší jsou masky rituální a pohřební, později divadelní, plesové a karnevalové (maškara). Masky jsou důležité téma etnologie a kulturní antropologie.“ Další zajímavosti jsem se dozvěděla při přípravě fotek.

Uvědomila jsem si také, že jsem si několikrát v životě říkala, jaké by to bylo, skrýt se za masku a být k nepoznání, být někdo jiný (ne konkrétní). Chovala bych se jinak? Dospěla jsem k závěru, že nejspíš ne. A co vy?

 

Hodnocení:
(4.8 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dagmar Bartušková
Věro, masky jsou zajímavé i krásné. Já sama někdy použiji svou masku od 1 do 10.
Věra Ježková
Borku, děkuju. Inspiraci jsem nejdřív vyhledávala v novinách a na webu, pak se některá místa osvědčila, takže jdu na jistotu, něco mi řeknou v rádiu nebo ukážou v televizi. :-)
Libor Farský
Prima, Věrko, kam Ty na tolik inspirací chodíš?
Věra Ježková
Děkuji vám. Vzpomněla jsem si na plynovou masku, kterou jsem odmítla si nasadit na branném kurzu. Neboť brýle pod ni nedostanu a bez nich bych potřebovala vodiče.
Naděžda Špásová
Věrko, to jsou barvičky. Moc hezké fotky. Já bych si masku na obličej určitě nedala. :-)
Jitka Hašková
Věro moc zajímavé, bezvadné. Díky.
Jitka Hašková
Věro moc zajímavé, bezvadné. Díky.
Marcela Broumová
Jsou to pro mě objevné informace a hravá představa, díky.
ivana kosťunová
Někdo má celoživotní masku a už to ani nevnímá.. Věro-velmi zajímavé.
Dana Puchalská
Moc hezká fotogalerie.
Mirek Hahn
Láká mne vyrobit si vlastní masku z papier-maché.
Blanka Macháčková
V masce bych se dusila. Je fakt, že bych se někdy nejraději neviděla. To by se maska asi hodila.:-)