Jak šel čas v Roudnici nad Labem
FOTO: autorka a archiv obce

Jak šel čas v Roudnici nad Labem

23. 9. 2018

V Roudnici nad Labem bydlím od roku 1984. Nestěhovala jsem se ale do úplně neznámého města. V Roudnici měla okresní sídlo a prodejnu Jednota, takže když se shánělo něco na sebe, sedlo se v Lukavci na vlak a jelo se podívat do Roudnice.

Později už jako mladá slečna jsem dojížděla do Roudnice do práce. To jsem ale nejvíc znala cestu z nádraží na náměstí do kanceláře a zpět a fotoaparát jsem ani neměla. A  také z doby, když jsme tu už bydleli, mám sice hlavu plnou vzpomínek, nikoli však fotodokumentaci. Poštěstilo se mi však ofotit si fotografie staré Roudnice na zdejším městském úřadě.

Probírám se nostalgickou černobílou historií. Na nejstarším obrázku z poloviny 19. století je kaple sv. Viléma, postavená na místě někdejšího popraviště mimo město a vyzdobená freskami Václava Vavřince Reinera. Dnes je na jedné z nejživějších městských křižovatek. Na fotografii z roku 1890 je povodeň, která se od té doby opakovala ještě několikrát. Další fotografie už jsou ze století dvacátého.

Tehdy přes Labe pod zámkem ještě nebyl železný most, nýbrž na nábřeží stála sýpka, která jeho stavbě ustoupila. Most se začal budovat až v roce 1910. Na náměstí Jana z Dražic byly přes nízké budovy vidět obě kostelní věže. Na rohu mezi náměstím Karlovým a Husovým nestála honosná budova Rolnické záložny podřipské, kterou já už ovšem znám jako sídlo pošty. Některé budovy zmizely, jiné přibyly. A některé zůstávají stát na svém místě. Samozřejmě je to především zámek. A např. jsem ještě chodila do "staré lékárny" a pamatuji si, že v ní bylo krásné staré vyřezávané dřevěné vybavení s překrásnými šuplíčky. Dnes tam sídlí banka, budova však vypadá stále skoro stejně. Tak je tomu i v případě Královské hospodářské školy, založené už v roce 1864, dnes VOŠ a SOŠ. Nebo v případě školy měšťanské, dnes krásně opravené základní školy. Obytný dům na Purkyňově náměstí v osmdesátých letech vystřídal obchodní dům Říp.

Vybavena fotografiemi vyrážím postupně do města mapovat současnou situaci. Obrázky v ruce jsou nutné, neboť chci dodržet přesně posty, na kterých stáli mí neznámí předchůdci s fotoaparáty, a zachytit objekty jejich zájmu v jejich dnešní podobě. Ve většině případů se mi to daří lehce, v několika případech mi dalo dost práce to místo najít nebo se tam zkrátka kvůli hustému provozu postavit.

Kvůli jedné fotografii jsem se vloudila do sekretariátu starosty a nechala si otevřít okno, abych mohla zachytit náměstí se zámkem shora. V jednom případě jsem si už myslela, že se ulice tak změnila, že to místo vůbec nenajdu, když se najednou objevil štít jednoho domu a měla jsem vyhráno (ulice Rvačov). Bylo to docela pěkné dobrodružství. Vybrala jsem několik fotografií a to, jak šel v Roudnici čas, posuďte sami.

Hodnocení:
(5.1 b. / 16 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Věra Lišková
Nečekala jsem tolik fotek, je to zajímavé srovnání, jak se město změnilo a je stále krásnější. Nemá to chybu.
Hana Polednová
Álo, nádherné fotky. Obdivuji tě, jak jsi dokázala fotografie seřadit do takové velké fotogalerie. Skvělá práce.
Jana Šenbergerová
Na náměstí se zámkem jsem byla před lety s kamarádkou v cukrárně a ve vinotéce jsme koupily nějaké dobré víno. To se ti moc povedlo.
Naděžda Špásová
Roudnici trochu znám, dcera tam studovala. Dobře napsané a pěkné fotky. :-)
Dagmar Bartušková
Álo, tak trochu znám Roudnici díky Tobě. Líbilo se mi tam. Teď čtu zase zajímavý článek, a jsem ráda, že jsi to okno otevřela.
ivana kosťunová
Je to skvělý dokument. Mám srovnávací fotografie moc ráda, o mém městě už také pár takových kompozic bloudí po internetu.
Hana Rypáčková
Na srovnávací fotografie se moc ráda dívám... Hezky jsi to zpracovala...
Dana Kolářová
Alenko, děkuji za odpověď. Ochutnat by se mi líbilo. :-)
Jana Kollinová
Skvělý článek. Prošla jsem se neznámým městem, které mi přiblížily fotografie s popisky, díky nímž jsem věděla na co se dívám. Děkuji průvodkyni za příjemný zážitek.
Marie Bartošová
Vím, že před vím patří čárka, ale kam se mi ztratila, nevím! Ale aspoň připíšu, že vím, co musela Alenina série dát práce a zabrat času. Smekám.
Marie Bartošová
Mám ráda srovnávací fotografie, prohlížím si je, i když neznám autora. O to víc mne zaujaly tyhle Aleniny. Také článek. Tak teď už něco o městě, kde jsem nikdy nebyla vím. Díky, Aleno!
Elena Valeriánová
Tak to musíš v Roudnici uspořádat nějaký slet. A teď už vím, že jedu!!! Dokonce i z těch našich končin je tam spojení.
Alena Tollarová
Dano i ostatní, kteří jste slyšeli o roudnických dortletkách - není nad vjem vlastními chuťovými pohárky. Přijeďte a ochutnejte. Nebo můžu přivézt na některé setkání. :)
Dana Kolářová
Aleno, posouvám dotaz na viditelnější místo. Jsou „Dortletky“ opravdu tak dobré jak se o nich říká?
Alena Vávrová
Alenko, ty jsi rozená fotoreportérka a s tím tématem sis u vás v Roudnici poradila vskutku obdivuhodně!! Blahopřeji!
Marie Novotná
Smekám a žasnu.*******
Eva Balúchová
Přečetla jsem článek,prohlídla fotky a musím uznat,že Roudnice se hodně změnila.A k lepšímu.Máte pěkné město a hlavně okolí.
Elena Valeriánová
Roudnice je krásné město, má historii a Ty, milá Aleno, o ní toho hodně víš a máš dar předat to ostatním. Pět hvězdiček je málo, dobrá práce. Gratuluji. Ani nevíš, jak jsem ráda, že jsem s Tebou šla přes Tvoje město.
Ilona Kolářová
Roudnici znám, musím Tě pochválit, dali sis pořádnou práci dát všechno dohromady.
Eva Mužíková
Alenko, smekám před Tebou.
Dana Kolářová
Zajímavý dokument jak šel čas v Roudnici, náročný na čas. Děkuji za seznámení s městem a mám, Aleno dotaz. Jsou „Dorletky“ opravdu tak dobré jak se o nich říká?
Věra Ježková
Ali, líbí se mi tvůj labskoroudnický patriotismus. Dobrá práce.
Dana Puchalská
Moc hezké a zajímavé počtení. Nikdy jsem tam osobně bohužel nebyla. Musela to být skutečně těžká práce takhle hezky sestavit fotogalerii. Děkuji moc.
Zuzana Pivcová
Roudnice pro me byla jen pojmem, protoze jsem ji vzdy mijela cestou rychlikem do Drazdan ci dale. Ted ji diky Tobe uz trochu znam. Z navstevy a ted z hezkeho clanku. Ocenuji Tvou praci, kterou sis dala.