Plané slibování důchodcům. Jako vždy
Ilustrační foto: pixabay.com

Plané slibování důchodcům. Jako vždy

21. 9. 2018

Je to úsměvné. Blíží se volby, a tak na nás opět z billboardů, plakátů a letáků snáší páchnoucí hromady politických slibů. A mezi nimi jsou i ty pro seniory.

Jen tak namátkou. Lepší bydlení pro seniory. Dostupné kluby a jídelny pro seniory. Nižší poplatky za plyn a elektřinu pro starší spoluobčany. MHD zdarma. A mohl bych ještě dlouho pokračovat.

Nevím, zda ta volební hesla vymýšlejí marketingoví fajnšmekři, anebo padají přímo z hlav politiků. Ale řekl bych, že spíše to druhé. Protože to rozhodně nic chytrého není, naopak.

Ano, klidně bych bral lepší bydlení. A to by jej jako chtěly radnice rozdávat? Dnes, kdy je bytů málo a ještě jsou předražené? O jakém lepším bydlení se tu mluví?

Také bych se klidně najedl v dostupné jídelně. Jakou dostupnost ale mají páni politici na mysli? Že by měly být jídelny v každé ulici? Nebo, že by měly mít bezbariérové vstupy? Nebo chtějí zařídit, aby nám, seniorům, vařili v restauracích a jídelnách levněji? A kdo to doplatí?

Jasně, bral bych i levnější energii, ale to si ti snílkové myslí, že z pozice zastupitelů či radních zaklepou na dveře ČEZu a poprosí o důchodcovské slevy?

MHD zdarma. A víte, že ho ani nepotřebuji? Ještě jsem při smyslech, a tak bych si klidně dojel na potřebné místo, jen bych jel rád po silnici bez děr a uzavírek a našel místo pro zaparkování…

A v tom je ten problém. Kdyby se řešily problémy, které by si řešení zasloužily, bylo by nám líp. Ve městech bují podnikání s ubytovnami pro sociálně slabé, kde by klidně mohli bydlet senioři. Dovedu si představit lepší nastavení podmínek pro domácí péči a domácí hospice, chtěl bych slyšet, zda se radnice zasadí o lepší podmínky pro pečovatelky v seniorských domech, přál bych lidem s handicapem, ale i maminkám s kočárky, aby mohli bez problémů vystoupit z každé stanice metra či dojít a dojet na každou autobusovou zastávku, raději bych viděl městského strážníka, jak pomáhá babičce přejít chodník a ne dávat pokutu za špatně zaparkované auto…

Ne, politici nám opět dávají před volbami přivonět k husičce, ale po volbách nás nakrmí otrubami. A tak bych přál všem zdejším čtenářům, aby v jejich obci či městské části mohli volit osobnosti, které nemlátí prázdnou slámu, ale mají vizi, nápady a vůli prosazovat věci, které jejich občané opravdu potřebují.

Hodnocení:
(4.8 b. / 24 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
VÁCLAV KŘÍŽ
je zbytečné tady plakat nad naším osudem, problém je v tom, že tu není jednotící prvek, který by tzv. seniory spojil, podívejte se na odboráře, je jich dvěstě tisíc a kecají do všeho a jsou členy tripartity. důchodců je patnáctkrát tolik - obrovská nátlaková skupina - a nechají s sebou orat jako bulíci. nemůžu uvěřit, že by se u nás již projevovala stařecká demence.
Jan Raška
Pane Paure, žádný komentář k tomuto článku jsme neodstraňovali. A paní Horká, nepamatuji si, kdy jsme naposledy nějaký příspěvek smazali. a pokud ano, nesplňoval pravidla, o kterých píšeme výše. Jediné, co občas promazáváme, to jsou diskuse v rubrice Líbí/nelíbí, která není určena k diskuzím.
Zorka Horká
Paní Votavová, vy nevíte, že tady se nevhodné příspěvky mažou ?
Milan Paur
p.Votavová,mně ho nevytiskli,nevím proč,
Věra Halátová
Pane Vácho, od prvního září jezdíte za 25% jízdného. Od prvního ledna dostanete na důchodu přidáno. Zákon je už podepsaný prezidentem republiky. Nevím, na co žehráte. Když nevěříte slibům některého kandidáta, tak ho prostě nevolte. Nevím, co jste v životě dělal, jak moc jste dělal, jaký máte či nemáte vysoký starobní důchod, ale mám takovou zkušenost, že právě ten, kdo na tom není nějak špatně, ten hořekuje. Celý svůj pofesní život jste věděl, že si vyděláváte na starobní důchod. Jestliže máte málo, pak jste se málo snažil.
Jiřina Votavová
Podobná témata mě už nechávají v klidu. ☺ Pane Milane Paure, ale žádný váš příspěvek níže nevidím. Nebo máte ještě další profil pod jiným jménem?!
Jana Kollinová
Jsou to běžné volební praktiky a senior, který prošel mlýnem mnoha politických příslibů a následných reálií by se mohl orientovat a selektovat. Příspěvek autora je jen jedním z pohledů. Bylo hůř nebo bude hůř? Toť otázka!
Milan Paur
koukám,že se vám můj příspěvek nelíbil,tak ,že jsem se trefil,co? nic sprostého ,ani i vulgárního jsem nenapsal !!! Tomu říkáte diskuse?
Pavel Kozák
Jo kritika to by Vám šlo.Nalevo-napravo, stěžovat si na všechno.
Hana Nováková
Ano, krásně napsané, je to obraz naší společnosti dnes...
Zdenka Jírová
Máte svatou pravdu, jak se říká. Vystihl jste to přesně.
Karel Hyndrák
Voličů je 6,5 milionu. K volbám jich přijde cca 3 miliony. Senioři, kterých je cca 2,5 milionu, jsou disciplinovaní, jdou volit, neb to berou jako občanskou povinnost. Zbytek těch volících 0,5 milionu je rozhádaná nesourodá skupina, jeden hot a druhý čehý. Je jasné, že o budoucnosti (potažmo o korytech) rozhodnou senioři, proto nám taky všichni nadbíhají. Skupiny obyvatel, co nechodí volit, nikoho nezajímají a pak se diví.
Soňa Prachfeldová
Ach jo, je český človíček - důchodce skutečně tak hloupý a úplatný ? Nemyslím si, nikdo nemá zapotřebí podporovat kecaly, kterým jde jen o vlastní finanční prospěch. Prostě se kecá a kecá a slibuje před volbami - tudíž věřme ve zdravý rozum ...
Ján Zábranský
Pani Metelková, posielam ano Vášmu vnímaniu tohoto "problému".
Marcela Škodová
České dráhy zlevnily cestovné seniorům a dětem, na druhé straně zrušily různé výhody pro lidi, kteří ze svých daní tyto slevy zaplatí. Důchodci jsou dobří jako hlas k volbám, jinak politiky a ani ty komunální nezajímají a velice "hezky" se o nich vyjadřují. Ono by bohatě stačilo, kdyby se tito naši "zástupci" chovali slušně, nelhali, nekradli a hlavně se starali o své občany.
Antonín Nebuželský
Řeknu to jinak. Někdo tu agendu musí dělat. Pokud to nechceme dělat my. Čím menší obvod tím lip. Praha ovšem, je Praha... Se vším všudy.
Věra Ježková
Předvolební sliby čtu občas jen na billboardech a bavím se tím; proto nejsem po volbách zklamaná. Volit chodím, volím na základě zkušeností.
Naděžda Špásová
Je to sice pravdivé, ale nic nového. Do ulic nás to asi nevyžene, mě tedy určitě ne, a veškeré volby jsem zavrhla. Není to sice uvědomělé rozhodnutí, ale je moje. Slibům už dávno nevěřím.
Blanka Macháčková
Moc hezký článek. Musím souhlasit.
Alena Tollarová
Předvolební sliby nejsou nic nového. Já myslím, že je nebere vážně vůbec nikdo.
Marie Metelková
Věčná nespokojenost se vším a touha po něčem a někom kdo nám spokojenost v důchodu zařídí.To je docela protivné. Každý má v rukou svůj život a měl dost času se připravit.MHD už mnohde pro seniory zdarma je a 900kč taky málo kdo odmítne.Život není vůbec špatný, jen žít a nefňukat. Páchnoucí nejsou jen nesmyslné sliby, ale i nároky.
ivana kosťunová
Pane Vácho napsal jste to výstižně, a já doufám, že co nejvíce čtenářů se nechá vaším článkem inspirovat.
Zdenka Soukupová
Je mi z Vašeho článku smutno. Ne z toho, co píšete, ale z toho, že máte pravdu. A myslím, že po volbách se zase nic nezmění, bohužel...
Jitka Caklová
Primátor Mladé Boleslavi kandiduje do senátu. Dle letáku: 14.9. pod jeho záštitou v "Horní Dolní" zhraje "zdarma" country kapela, pivo - limo, klobáska také "zdarma", tedy za podpis na podporu Dobrovolných hasičů. 18.9. opakování akce, jen s tím rozdílem, že místo kapely se bude promítat film. Tyto akce se pořádaly prý na podporu "Dobrovolných hasičů" a pokud bude zvolen, bude jim nápomocen. A tak jsem si vzpomněla, jak při předminulých volbách jsme svými podpisy podpořili jiného kandidáta za slib, který nám dal. 70 000 podpisů z volebního okrsku mu do senátu pravda pomohlo, ale slib, "skutek utek".
Dana Puchalská
Hezký článek a bohužel je v něm spousta pravdy. To si fakt někteří politici myslí, že důchodci uvěří všemu co jim před volbami naslibují?
Mirek Hahn
Nejen plané slibování, to už tolik netáhne, i dárečky je nutné rozdat. Tedy přidávat se bude, ...což o to, každá koruna dobrá. Jestli to vydrží ufinancovat ti, kteří ještě v důchodu nejsou, to se uvidí až za několik let. Ještě ke třetímu odstavci... Není to z hlav politiků, je to práce jejich PR manažerů. Jestli je to chytré ? Spíš vychytralé. Důchodci, to je dva a půl milionu voličů, to už stojí za nějakou tu snahu s cíleným slibováním a dárky.
Jitka Caklová
Pane Vácha skvěle napsáno, mluvíte mi z duše. Vždycky jsem vnímala svět svýma očima a nikdy nesouhlasila se sloganem, že máme politiky, jaké si zasloužíme. Já tedy určitě ne, protože osobně vím, že si takové politiky nezasloužím. Když ale vidím kolem sebe, jak jsou lidé ochotni "skákat na vějičky", tak se ani nedivím, že se šlendriánu tak daří. Nikoho nechci předělávat, nikoho nechci obtěžovat svými názory, protože každý si musí vybrat sám, v jakém světě chce žít.
Margita Melegova
Slibovani bylo, je a bude, jinak bychom nemeli na co se tesit, sliby jsou iluze, ale zijeme ve hmatatelne realite.