Jak bydlí senioři v Evropské unii? 66,5 procenta má vlastní dům nebo byt
www.pixabay.cz

Jak bydlí senioři v Evropské unii? 66,5 procenta má vlastní dům nebo byt

11. 10. 2018

Jak bydlí senioři v Evropské unii? Kde převládá vlastnictví rodinných domů a kde nájemní bydlení?  Ponořte se do čísel nového seriálu portálu i60.cz, odpovědi přinášíme zde.

V Evropě s trochou nadsázky platí: čím více na východ, tím častěji si lidé potrpí na vlastnictví rodinných domů a bytů, spočítal Eurostat, statistický úřad EU. Z jeho údajů vyplývá, že své bydlení má v Evropské unii v průměru 69,5 procenta všech obyvatel. V 65,6 procentech se jedná o lidí starší 65 let, kteří obývají sami domácnost.

Nejvíce důchodců starších 65 let má vlastní bydlení v Rumunsku (98,4 procenta). Ve svých domech a bytech nejčastěji bydlí také důchodci v Chorvatsku (94,3 procenta), v Litvě je to 94,2 procenta a na Slovensku 90,7 procent. Hned za nimi jsou státy jako Maďarsko, Španělsko, Makedonie, Bulharsko, Island, Srbsko, Irsko a Řecko.

„V České republice má výhodu vlastního bydlení 69 procent lidí nad 65 let,“ uvádí Český statistický úřad. Nejméně důchodců žije „ve vlastním“ v Nizozemsku. V této věkové kategorii je jich pouze 36,4 procenta. O jeden procentní bod více je těchto lidí ve Švýcarsku (37,3 procenta). Senioři, kteří bydlí v jednočlenné domácnosti, v bytu, který vlastní a není jich více než 42 procenta, se nacházejí ještě v Rakousku a Německu. Nizozemsko, Švýcarsko, Rakousko a Německo jsou státy s nejnižším podílem lidí nad 65 let žijících v jednočlenných domácnostech, kteří mají ve vlastnictví byt.

Tržní nájemné
Pětina lidí starších 65 let platí v zemích Evropské unie tržní nájemné. Nejvíce jich je v Nizozemsku (63,6 procent). Vysoký podíl tržního nájemného obývaného seniory je také v Dánsku (49,3 procenta). Také ho platí 47,5 procenta seniorů ve Švýcarsku, což je podobně jako v Německu či ve Švédsku. Česká republika má 15,5 procenta obyvatel ve věku 65 a více let bydlících v jednočlenných domácnostech. Tuto formu bydlení téměř nenajdeme v Makedonii, Chorvatsku, Estonsku, Maďarsku, Bulharsku, Rumunsku a Litvě.

Dotované nájemné
Dotované nájemné využívá 50 procent lidí starších 65 let v jednočlenných domácnostech na Kypru. Na Maltě a v Rakousku je to přes 30 procent, ve Spojeném království této výhody využívá 28,8 procenta. V Česku má redukovaný nájem 15,5 procenta jednočlenných domácností, což téměř odpovídá průměru Evropské unie. V Dánsku a Nizozemsku není redukované nájemné pro občany v této věkové skupině vůbec k dispozici. Téměř také neexistuje v Dánsku, Švédsku, Nizozemsku, na Slovensku a v Rumunsku.

Hodnocení:
(5 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Věra Ježková
Když já nemám čísla ráda – radši se nořím do písmen. :-)
Marie Doušová
Pokud nebydlíte ve vlastním bytě , nebo domku, tak v podnájmu jde skoro veškerý důchod na bydlení a na jiné věci už moc peněz nezbývá.
Irena Mertová
Zdá se že bydlet v ČR - hlavně v Praze - ve vlastním, je-li to možné, je jediná záchrana důchodce. Průměrný nájem bude asi vyšší než průměrný důchod, ne?
Jana Šenbergerová
Bydlíme v panelovém domě v bytě, který vlastním. Jsme moc spokojeni.
ivana kosťunová
Zajímá mě, kolik z těch, kteří v Česku využívají dotované nájemné, opravdu jso senioři.
Zuzana Pivcová
Jedním z mých největších úspěchů bylo, když se mi koncem r. 1992 podařilo směnit 2+kk mimopražský za současnou garsonku v Praze. Protože od té doby, zvláště teď, už bych nikdy neměla šanci.
Jitka Hašková
Mám zkušenost z Londýna, kde jsem rok bydlela a bylo tam levnější platit hypotéku než nájem. Totéž platí v současnosti o Praze. Nájmy jsou příšerné, jsem ráda. že bydlím v vlastním bytě a nemusím žádat o příspěvek na bydlení. Mám kamarádku, také přes 70 jako já. Ta musí bydlet v činžovním domě, má menší byt 1+1 (já mám 3+1) a platí činži 2,5 x větší nežli já, je to více než její důchod a musí žádat o sociální příspěvek na bydlení.