Po výlovu
FOTO: autorka

Po výlovu

10. 10. 2018

Naše každodenní vycházka začíná ránem v Zámecké zahradě, kolem obou rybníků a zpět domů. Projdeme téměř dvoukilometrovou trasu a občas si užijeme nečekaná dobrodružství. Mírně přeháním, ale ve svém věku stále dokáži vytěžit i ze sebemenší události něco příjemného, zajímavého, a pokaždé se na vše dívám, jako by to bylo poprvé. Dnes nás překvapil výlov malého rybníku, spíše rybníčku jen o málo většího než hokejová plocha. Vypuštění vody odhalilo uměle vytvořený základ ostrůvku, na kterém několik let hnízdil pár labutí. Nevím přesně k jakému účelu byl původně vytvořen, nejsem teplická rodačka, ale místní vzpomínají, že se zde v zimě bruslilo a na ostrůvku prodávalo občerstvení.

Přišly jsme s Čikinou pozdě. Ryby byly v pěti kádích zakryté sítí. Intenzivní provzdušňování tvořilo na hladině tak hustou pěnu vzduchových bublin, že jsem žádný exemplář nezahlédla. Mistři Petrova cechu, oblečení do brodících lacláčů, zablácení od hlavy po paty, vzrušeně diskutovali a nechyběla ani karikaturisty oblíbená gesta naznačující velikost úlovku. Zachytila jsem část hovoru dvou urostlých mužů, kdy jeden z nich popisoval, jak na něj z vody hleděly obrovské oči, až náhle zmizely pod hladinou. Určitě viděl jednu z příšer, které loví Jakub Vágner. Jak to dopadlo jsem se nedozvěděla, ale pocítila jsem dotek vzrušení přítomných a obdivovala jejich zápal pro objekty z mého pohledu obyčejné, ve finále končící na vánočním stole. Tyhle ryby ne! Byly rozvezeny do okolních revírů a Dolní rybník čeká v příštím roce odbahnění a revitalizace a já doufám, že milovníci vodního ptactva prosadí vytvoření vhodných podmínek pro jejich hnízdění. Viděla jsem klasickou rybářskou pramičku a potom...! Jiný úlovek, za který se stydím. Několik pytlů předmětů sesbíraných ze dna rybníku. Mladý rybář s odpadkovým pytlem v ruce procházel hráz a sbíral poslední zbytky po neukázněných návštěvnících.

Rybník vydal co měl. Zůstala jen blátivá jáma s bizarní kruhovou stavbou uprostřed a vzpomínka na labutí pár, který zde mnoho let žil a vyváděl mladé. Stále mi přítomnost vznešených bělostných ptáků chybí.

Hodnocení:
(5.1 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Lidmila Nejedlá
Prima článek, Jano. Snad se vše vrátí do původního stavu a labutě se zde zase usadí. Jsou krásné s tím potomstvem.
Jana Kollinová
Vážený pane, nikdy jsem se nesetkala s tak příznivým ohlasem na články a děkuji Vám z celého srdce.
Benjamin Zigmund
Máte, vážená paní, obrovský dar slova. Vše je jim skutečně živé, zpřítomněné. Jste úžasný vypravěč.
Alena Tollarová
Ač se u nás určitě taky konají, u výlovu rybníka jsem nikdy nebyla. Vždycky si přečtu až následně po tom, že výlov byl. Musím se někde poptat, taky bych se ráda na výlov podívala.
Hana Rypáčková
Mám výlovy moc ráda..Tu atmosféru. A o to víc, že jsem se před nedávnem tudy procházela. Tušila jsem , že tam bydlíš. Moc se mi v Teplicích líbilo..
Marie Ženatová
Na střední škole jsem byla vybrána do skupiny , která se za odměnu jela podívat na výlov rybníku Rožmberk a byl to pro mne skutečně velmi vzácný zážitek. A to hlavně proto, že jsem tam viděla živé kapry, v naší rodině tehdy ani na vánoce v 60tých jsme nikdy kapra neměli, jen usmažené filé. Ale musím přiznat, že mi bylo těch krásných kapříků tehdy velice líto...
Elena Valeriánová
Já chodím na výlovy ráda, každoročně je od nás nedaleko výlov v Černé Vodě. Někdy se mi podaří i pěkný úlovek, to když se na konci zvolá HOŘÍ a malí i velcí paběrkáři naskáčí do bahna a hledají tu svou rybu a já lovím foto záběr. Hezký článek, připomněl mi, že čas k výlovu se opět naplnil.
Eva Mužíková
Takové články mám moc ráda. No a fotky povedené. U nás byl rybník také, ale nechodila jsem na výlovy. Bylo mi těch ryb plácajících se v bahnité vodě líto.
Naděžda Špásová
Já jsem nikdy u výlovu nebyla, můj táta byl rybář a rybářskou latinu taky znám. Hezky napsané, dobře se to četlo. :-)
Jana Kollinová
Ivano, možná máš pravdu, ve svém věku mám již nárok dívat se na věci kolem sebe dětskýma očima, je to osvobozující a očisťující pohled.
Věra Ježková
Kdysi jsem byla na výlovu Rožmberka. Domů jsem si chtěla koupit nějaké malé ryby. Když jsem požádala pana rybáře, aby mi je zabil, zhrozil se nad mou nevědomostí, že to se nedělá. Tak se ve vlaku chvíli mrskaly v pytlíku, dovezla jsem je zesnulé – a tepelně upravené snědla.
Mirek Hahn
Jak vidím výlov, hned mi naskočí myšlenka na grog......, asi jak jsou všichni zmáčení a prochladlí, tak kvůli zdraví.
ivana kosťunová
Skoro bych řekla, že se díváš dětskýma očima - působí to mile.
Jana Šenbergerová
Ráda čtu vaše články a fotografie se mi také líbí.
Alena Vávrová
Hezké, Jano, hlavně ta vzpomínka na labutě. Přeju ti, aby se tam vrátily.
Dana Puchalská
Ano výlov má své kouzlo. Moc krásné fotografie. A jak tady už přede mnou napsala Zuzana,fotografie s labutěmi jsou k r á s n é.
Zuzana Pivcová
Nejvíc se mi líbí ty labutě s mladými. Co vše je naházeno v rybníku, si dovedu představit. Loni v Albánii jsem měla možnost vidět na pláži po bouřce, co vše moře vyvrhlo ven.