Příběhy naší republiky:  Po stopách T. G. Masaryka a M. R. Štefánika
FOTO: autorka

Příběhy naší republiky: Po stopách T. G. Masaryka a M. R. Štefánika

11. 10. 2018

Vím, že příběhů naší republiky je už zde hodně publikováno, vlastně nevím, jestli jsem svůj příběh vhodně zařadila, ale nedá mi to, abych se s Vámi o svůj nedávný zážitek podělila.

V sobotu 6. října 2018 uspořádalo město Boskovice v rámci rodinné politiky zájezd pro seniory do Hodonína, Brezové pod Bradlom a Šaštína.

V Hodoníně jsme společně navštívili Masarykovo muzeum - základním motivem expozice je zde cesta celým jeho životem.

T. G. Masaryk se zde narodil 7. března 1850. Pocházel z chudých poměrů, takže do nižší reálky jej rodiče poslali až po přímluvě tamního děkana, který je upozornil na chlapcovo nadání. Nějaký čas se učil zámečníkem a kovářem, pak nastoupil na gymnazium v Brně a studia dokončil ve Vídni, kde začal studovat i na filosofické fakultě...

A po letech v exilu se vrátil do vlasti až v 68 letech jako v nepřítomnosti zvolený československý prezident...

V muzeu jsme se dověděli mnoho a mnoho nových zajímavostí, zhlédli zajímavá videa i dobové fotografie, tak jako nás velmi zaujalo i celé hezké historické centrum města.

Po přestávce na oběd jsme odjeli do Brezové pod Bradlom k mohyle M. R. Štefánika, který je považován spolu s T. G. Masarykem a E. Benešem za zakladatele Československa.

4. května 1919 při cestě domů z Itálie zahynul při leteckém neštěstí ve věku 38 let.

Na hoře Bradlo má pomník, který se tyčí nad městem Brezová pod Bradlom na západním Slovensku. Spolu s posádkou zříceného letadla je zde pochován.

Celý zájezd jsme ukončili na poutním místě Šaštín - Stráže a zde si prohlédli jednu z nejvýznamějších bazilik na Slovensku. Celým zájezdem nás provázel obětavý profesor pan PhDr. Josef  Pross, který všechny účastníky zaujal svými velikými znalostmi a výstižnými komentáři...

Za několik dní bude naše vlast slavit svoje 100 výročí vzniku. Je to velmi dlouhá doba, v které se událo mnoho věcí jak dobrých tak horších.

Ale my všichni musíme být vděčni zakladatelům naší vlasti za nynější klidnou dobu, v které teď můžeme většinou klidně a spokojeně pracovat, cestovat a ve vzájemném porozumění a toleranci i žít...

        

P.S.: Závěrem se omlouvám za ne úplně kvalitní fotografie i když si je na svém programu dokáži upravit, tak když je do článku přenáším, tak bohužel se mi vždy přenesou jen v původní podobě a skutečně nevím kde dělám chybu...?

Hodnocení:
(4.9 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

TÉMATA