Gayové a lesby v seniorském věku svou orientaci tají
Ilustrační foto: ingimage.com

Gayové a lesby v seniorském věku svou orientaci tají

10. 10. 2018

Je to věc, o které se téměř nemluví. Lesby a gayové v seniorském věku jsou skupina, která jako by neexistovala. Narozdíl od mladých lidí mnoho z nich svou odlišnou sexuální orientaci tají.

Tady je příběh pana Oldřicha z malé severomoravské obce. Až koncem devadesátých let řekl kolegyním v práci, že je gay. V té době mu už bylo pětačtyřicet. Nynější penzista žije sám, v životě měl jen dva dlouhodobější vztahy s muži. S jedním se rozešel, druhý zemřel. Cítí se osamělý a z velké části proto, že nechce, aby se v místě jeho bydliště vědělo, že ho ženy nezajímají.

"Vždycky se směju, když vidím, jak se dnes různé celebrity chlubí homosexualitou, jak se po ulici vodí za ruku dvě holky. Za mých mladých let bylo něco takového nepředstavitelné, za přítelem jsem jezdil tajně do Prahy," vypráví. Myslí si, že kdyby byl mladý v této době, určitě by si partnera našel snáz a svou odlišností by se netrápil.

"Asi bych ji nezdůrazňoval, ale ani netajil. Ale teď mi přijde divné, aby u nás ve vsi v hospodě všichni věděli, že já, starý dědek, jsem na kluky. Lidé vyššího věku jsou konzervativní. Dali by mi najevo, že mě neberou mezi sebe. A tak jdu občas na pivo, ale jinak se cítím sám."

Problém u starších homosexuálů: samota

Společnost Proud, která se zabývá postavením menšin ve společnosti a akcemi na podporu lidských práv, zpracovala před časem studii, jak jsou na tom gayové a lesby vyššího věku. Protože se o nich nepíše, nemluví, nedávají o sobě vědět.

"Senioři s odlišnou orientací jsou vystavení dvojímu zneviditelnění," říká Jolana Novotná, koordinátorka projektu, který se touto problematikou zabývá. "Jednak jde o zneviditelnění v komunitě samé a zadruhé, společně s ostatními seniory ve většinové populaci v současné společnosti, která klade důraz na mládí a ekonomickou produktivitu. Mají obdobné starosti jako senioři obecně, ale navíc se jich dotýkají i specifické problémy. Jedním z největších je samota, která je hlubší než u ostatní populace, protože často dožívají bez rodinného zázemí. Gayů se tato situace týká více než leseb," vysvětluje.
 
Mnohé lesbické ženy si přes svou odlišnou orientaci pořídily dítě, často se stává, že vychovávají dítě dvě lesby společně. Takže častěji mají ve stáří někoho, kdo jim občas udělá společnost nebo s něčím pomůže. Muži zpravidla dožívají osamoceni. 
 
"Ve společnosti obecně přežívá názor, že homosexualita není záležitostí seniorů. Jejich snaha navázat stejnopohlavní vztah bývá v tomto věku odsuzována více než vztahy heterosexuálních vrstevníků a vrstevnic," podotýká Jolana Novotná. Je to tak, šedesátiletý heterosexuální muž, který nechce být sám, má slušné šance najít přítelkyni. Ale šedesátiletý gay? Takřka vyloučeno. Kde? Na gay seznamkách či akcích? Tam chodí mladí. A navíc je tady ta otázka: Co by tomu řeklo okolí?

Za mládí dnešních seniorů bylo zvykem takové vztahy tajit. Neexistovala registrovaná partnerství, jen málokdo měl odvahu dát okolí najevo: Jsem Karel a miluju Pepu. Takto o tom vypráví Ivan, gay z Prahy, kterému brzy bude sedmdesát. "Deset let jsem byl ženatý, mám dceru. Manželka tušila, že se mnou něco není v pořádku, nakonec jsme si vše řekli na rovinu a zůstali jsme přáteli. V tom je moje štěstí, o rodinu  jsem vlastně nepřišel. Za bývalou ženou a dcerou občas jezdím na chatu, často volají, jestli něco nepotřebuju. Znám ale několik kluků, kteří na stáří zůstali úplně sami," vypráví. 

Kdo bude dědit?
Mnoho z nich má i problémy s dědictvím po smrti partnera. I když třeba spolu žili řadu let a vybudovali domov, pokud vše právně neošetřili, stává se, že po smrti jednoho druhý nemá na nic nárok. A dědí třeba vzdálení příbuzní, který je celý život odsuzovali a nestýkali se s nimi. 

.
Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Rypáčková
Znám několik takových mužů, spolužák, žák, kolega atd. Jsou to dobří kamarádi ve smíšeném kolektivu. Ve stáří se nějak vyrovnávají se svým zaměřením. A opravdu to ženy mají lepší, když spolu chodí všude , jsou k sobě ohleduplné, bydlí spolu, nikomu to nevadí. Když si na veřejnosti chlapi dají navzájem něhu, odsuzuje se to. Kamarádi na zájezdu, když jsou spolu rádi /každý šťastně ženatý/, účastníci zájezdu na ně koukají jak na gaye./Ten, kdo na lásce vidí jen zasouvání , je k politování/.
Zuzana Pivcová
Myslím, že když je starší člověk sám, tak je zkrátka sám, ať je hetero- či homosexuální. Může chodit na nějaké kurzy nebo kulturní akce v každém případě. Nemyslím si, že by už hledali partnera na intimní soužití.
Jitka Hašková
Chápu paní Danu Rokytovou a plně s ní souhlasím. Sama jsem poznala jednoho gaye v Praze asi před 20 lety - byl to už 70-ti letý pán a měl přítelkyni, které to vyhovovalo. Raději byl takto, než okolí to o něm vědělo. Pamatuji si ze svého mládí, že to lidé přijímali u umělců, ale běžný člověk se tím skrýval. Spíše nechápu agresivní útok paní Halátové.
Danka Rotyková
Paní Halátová, neomlouvám se, nemám za co. Tím, že mne citujete, vlastně dokazujete, že je mezi lidmi i v dnešní době ve vnímàní jiné sexuální orientace rozdíl. To je sice normální, ale já jsem na venkově vyrostla. Přestože je krásný a většina z nás ho miluje, nemusíme zastírat, že je tam člověk více "pod drobnohledem". Já jsem to tak vnímala, a to jsem tehdy určitě nijak nevybočovala z průměru. O homosex. ženách je to dobře popsané v článku, často se rozhodnou pořídit si dítě. Pokud jim vše vyjde, nemusí se v životě cítit osamoceně. ☺
Věra Halátová
"Lesby a gayové" to je tak urážlivé. Půjdete a řeknete někomu o kom víte, že je homosexuální, gayi nebo lesbo? Jestliže dnešní společnost vnímá homosexualitu jako zcela přirozený jev, pak je zcela přirozené, že starší člověk, ať už ženského nebo mužského pohlaví, který je sexuálně orientován na osoby stejného pohlaví, jako je on, střídá celý život partnery/partnerky, nedokázal si vytvořit jeden vztah na celý život, nebo o svého životního partnera (stále míním stejného pohlaví jako on) přišel, no tak je sprostě sám jako každý jiný, který přišel o partnera nebo dokonce o celou svou rodinu. Ta paní Rotyková by nechtěla žít na venkově jako homosexuál ale dle jejího názoru to mají ženy v tomto ohledu jednodušší. Co tím, proboha myslí? Ten autor, co to napsal, to mluví za sebe? No, tak když je dnes tak moderní, být homosexuál, tak proč si stěžuje?
Danka Rotyková
Je to smutné a pravdivé. Co se žen týče, opravdu to mají v tomto ohledu jednodušší. Na venkově bych jako homosexuál žít nechtěla, a to ani jako mladá.