Co je to Törggelen? Páté roční období, a také víno, kaštany a dlouhé procházky
Kaštany se během Törggelen servírují na stůl pečené. Foto: IDM - Alex Filz

Co je to Törggelen? Páté roční období, a také víno, kaštany a dlouhé procházky

11. 10. 2018

Törgellen, to je vlastně páté roční období Jižního Tyrolska, regionu na severu Itálie. Jedny z nejlepších italských vín a nejchutnější jablka v Evropě jsou sklizena, ze stromů padají kaštany a ty jsou hlavním aktérem slavností Törggelen, které právě začínají.

Törggelen je vlastně velká oslava podzimu, kdy se ochutnávají výsledky vinobraní a plody sklizně místních sedláků. V praxi to znamená dlouhé procházky s přáteli či rodinou do přírody, které končí na statcích rozesetých po místních kopcích, v jejich šencích a selských světnicích – Stuben. Tradice pochází z údolí Eisacktal/Valle Isarco, kde také roste nejvíce kaštanových stromů, už se ale rozšířila téměř do celého Jižního Tyrolska. Törgellen trvá do konce listopadu a místní to milují, stejně jako turisté z okolních zemí. “Je to pro mě milé setkání s přáteli ve vinném sklípku, kde ožívají staré tradice,” říká Hermann Luggin z farmy Luggin-Steffelehof z městečka Kaltern/Caldaro.

I k němu můžete vyrazit do šenku na Törggelen anebo do sklípku, mají zde i palírnu. Během Törggelen můžete ochutnávat burčák i mladé víno. Mezitím začíná selka na stůl snášet nejrůznější dobroty – sýry, špek a párečky Kaminwurzen, pak následuje Schlachtplatte - talíř s pečeným masem, kysaným zelím a knedlíky. Pak přináší na stůl to nejdůležitější - pečené kaštany, jejichž stromů si tu velmi považují. Bývaly totiž důležitým zdrojem obživy. Jako tečka následuje něco sladkého – například koblihy nebo smažený dezert z odpalovaného těsta.

Šenky mohou být druhu Buschenschank, tady nabízejí víno vlastní výroby, a ty ostatní – Hofschank. Aby byla tradice a kvalita zachována, vznikla iniciativa Original Törggelen, která sdružuje 22 Buschenschanků.

A jak tato tradice vznikla? “Jihotyrolští sedláci, kteří se věnovali pěstování vína, posílali svůj dobytek na pastviny sedláků v horách. Na podzim jim za tuto službu platili tradiční hostinou a novým vínem. To se ochutnávalo v lisovně u lisu (jihotyrolsky označovaného „Torggl"),” vysvětluje Hermann Luggin z farmy Luggin-Steffelehof v Kaltern/Caldaro.

Strávit dobroty podávané na Törggelen můžete na procházce, například na slavné kaštanové stezce – “Keschtnweg”. Ta vede údolím Eisacktal a začíná ve Vahrnu/Varna nedaleko Brixenu/Bressanone, místa, které známe z české literatury a končí nad Bozenem/Bolzanem. Je dlouhá téměř 80 kiometrů.

Hodnocení:
(5.3 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Věra Ježková
Hezká tradice; taky jsem o ní, ač germanistka, nikdy neslyšela. Pečené kaštany mi sice nechutnají, ale Kestchnweg bych si prošla.
Hana Rypáčková
To jsem nevěděla, ale Jižní Tyrolsko se mi líbí...
Zuzana Pivcová
To mě poněkud zaskočilo, protože jsem o něčem podobném nikdy neslyšela, byť je to německy hovořící oblast. Líbí se mi ten Keschtnweg! :-D
Dana Puchalská
Ano pečené kaštany jsou dobrota. Mám je ráda. A nádivka do krůty bez kaštanů by nebyla to pravé.
Jana Šenbergerová
Pečené kaštany mám moc ráda, když je dělá někdo jiný. Mám recept na výborný dezert z nich, ale už dlouho jsem ho nepoužila.
Elena Valeriánová
Tak to musí být bezva.