Jeníkovská špacírka ve znamení století
FOTO: autorka

Jeníkovská špacírka ve znamení století

13. 10. 2018

A je to tu. Podzim jak malovaný a s ním i další ročník mé oblíbené Jeníkovské špacírky. Tentokrát spojené s oslavou století. Zahájení - jako vždy - u rodného domu malíře Jana Zrzavého. Na úvod pár slov organizátora a hlavního iniciátora p.Langpaula a už vyrážíme na krátkou trasu po okolí.

První zastavení je v mé rodné vesničce Vadín. Zdejší sbor místních hasičů s vojákem stojí čestnou stráž u  pomníku padlých, který byl odhalen v r. 1937 za přítomnosti generála Kutlvašra. Předsedou sboru hasičů pak následuje přečtení jmen zdejších obyvatel, kteří se nevrátili z války, v seznamu jich je 13, dále 11 jmen těch, kteří měli štěstí a vrátili se a jejich potomci zde žijí dodnes. Na stolcích dobové fotografie z odhalení pomníku z r.1937 a vystavené hasičské přilby. Chvilka vzpomínání, pokec s místními (dělá mi moc dobře, že se rádi vidíme a vždy si máme o čem povídat) a pokračujeme ve zdolávání pěší trasy.

Následuje další ves s pomníkem padlých, a tou jsou Babice. I zde jsou hasiči připraveni vzdát hold tehdejším zdejším padlým vojákům. Ať už byli v domobraně či jako vojáci. Hned vedle otevřená opravená kaplička umocňuje atmosféru akce. Další a poslední zastavení je v Okrouhlici u zámku. Nyní je zámek v soukromých rukou a opravuje se jen velmi pomalu. Pamětní kámen, který stával celé roky v zámecké zahradě, poslouží jako pomník a je přesunut na pozemek obecní - na přání majetele zámku. Kámen ve tvaru jehlanu s letopočty a pod ním na podstavci jména zahynulých hrdinů.

Po poledním zvonění ze zvoničky zámku se ujal slova mladý starosta. Uvítal mezi námi nejstaršího obyvatele, 96letého p.Šimka (spolužáka mého otce), který již před několika lety inicioval umístění a odhalení pomníku padlých spoluobčanů. Dále pak pozval před pomník spisovatele A. Jiráska, aby přečetl několik svých myšlenek. Muž v černém s cylindrem na hlavě byl věrohodnou podobou spisovatele.

Dále promluvil náčelník Generálního štábu Armády České republiky generálporučík Aleš Opata - nyní již občan Okrouhlice, o práci v armádě a pozval přítomné na hřiště, kde byly připraveny zbraně, dalekohledy, kulomety a jeden z obrněných vozů - Pandur.

Procházka rodným krajem, mnoho nových informací o dávných časech, několik lidí v dobovém oblečení, přátelská atmosféra a moc prima akce. Poděkování všem, kteří se podíleli mnohahodinovými brigádami na uskutečnění této akce, odhalení pomníku a posezení na hřišti. Já už musela na setkání spolužáků po 50ti letech, tak ani nevím ,kdo "špacírku“ vyhrál. Vlastně ji vyhráli všichni, kdo se zúčastnili.

Už se těším na další ročník.

Hodnocení:
(5 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Vávrová
Moc pěkná akce a fotky, díky za sdílení, Maru!
Jana Šenbergerová
Pojem špacírka jsem znala jen ve spojení s vycházkovou holí, a ona je to i taková hezká událost. Dík!
Zuzana Pivcová
Maruško, je to od Tebe vylíčená již několikátá špacírka, ale každá z nich je zajímavá a doslova nabitá informacemi a poznatky. Díky.
Naděžda Špásová
Maruško, je moc dobré, že se taková hezká tradice pořád koná a že nezapadla do propadliště dějin. Pěkné fotky jsou dokladem radosti lidí.
Marie Seitlová
Maruško díky za přiblížení jeníkovské špacírky, pěkné fotky, které ji dokreslují.
Dana Puchalská
Krásné a díky za přiblížení pěkné špacírky.
Hana Rypáčková
Hezký okruh vesniček. Nechodí se každý rok? U nás pochod Švandy dudáka. Letos byla špacírka jako malovaná, pestrá...
Libor Farský
Moc hezké.