Jak šel čas na Řípu a pod ním

Jak šel čas na Řípu a pod ním

14. 10. 2018

Říp! Kdo by neznal pověst o praotci Čechovi, který přivedl Slovany do naší země, vystoupal na malebně tvarovanou horu, vystupující z naprosto placaté krajiny, a pronesl onu známou řeč, která přiměla celou jeho družinu usadit se právě tady, v kraji oplývajícím mlékem a strdím. A tak národ, jež se podle něho zove Čechové, přebývá tu dodnes. A protože i já jsem Češka jako poleno a nepochybuji o příslušnosti většiny čtenářů (Moravané a Slezané prominou), podívejme se, jak že to ten čas na Řípu vlastně šel. Řešit, jestli pověst je pravdivá, určitě nebudu, protože já jí věřím a hrob praotce jistě bude někdy nalezen.

Nebudu tu ani opakovat známá fakta o souřadnicích, nadmořské výšce apod. a soustředím se na fakt, že hora Říp existuje. Musím to vědět, protože když zrovna nemám nic na práci, beru batůžek a tradá nahoru. Z Rovného vede na její úpatí krásná vzrostlá lipová alej. Je tam, co pamatuji, a na fotografii z roku 1910 ji tvoří štíhlé proutky.  Na temeni najde unavený poutník Broumovu chatu z roku 1909. Ta je v provozu dodnes, a tak poutník, již osvěžený, zažívá nejen krmi, ale i tak trochu vznešený pocit ze stanutí před románskou rotundou sv. Vojtěcha a sv. Jiří z 12. století. Kdysi ji doplňovalo ještě gotické dvojče, to však bylo zbořeno začátkem 19. století.

Byla jsem tam nahoře mnohokrát, a přesto pocit klidu a jakési posvátnosti nemizí. Pokaždé ráda posedím na lavičce, užívám si chvilku rozjímání a vstřebávám pozitivní energii.

Od nepaměti se v řipské aleji koná na svátek sv. Jiří slavná Řipská pouť. V 19. století se Říp stal místem, kde čeští vlastenci pořádali tábory lidu a také z něho byl vyzvednut jeden ze základních kamenů Národního divadla.

Můj patriotismus mi velí, že nemohu nechat ladem výzvu ke zpracování tématu Jak šel čas. Pohleďte tedy se mnou, jak šel čas na Řípu a na několika místech v jeho nejbližším okolí.

Tato srovnávací stať bude možná tak trochu jiná, protože na pomoc jsem si nevzala jen knihu Miroslava Moravce Podřipsko na starých pohlednicích (2002) a svůj archiv fotografií, ale také ty z vás, milí přátelé, kteří jste uposlechli vlastenecké výzvy Co Mohamedu Mekka, to Čechu Říp, a bájnou horu se mnou na vlastní nohy zdolali.

Děkuji vám všem, jmenovitě Radkovi, Jitce, Áje, Olince, Lidmile, Helence, Alence a Mirce (2015), Evě (2016), Zuzce (2017) a Eleně, Aničce a Vláďovi (2018), ať jste z končin bližších, vzdálenějších i nejvzdálenějších, že jste mi dovolili cestu na Říp s vámi podniknout, a těším se na další zájemce o zdolání posvátné hory.

 

Hodnocení:
(5.1 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Denisa Horáčková
Je to krásné a ještě hezčí se tu narodit. ? Na Říp jsem viděla od malinka z okna. Je mi líto, že již nebydlím ve Vesci, ale v Roudnici
Anna Čípová
Super, A jsem ráda, že jsem tam s tebou byla.
František Matoušek
Pěkné. Nemáte Vy ten Říp tak trochu pronajatý a z každého koho tam vytáhnete nemáte nějakou provizi? Na Řípu jsme byli v minulosti se ženou, která prohlásila, že ji to jednou stačilo. :-)
Marie Bartošová
Skvělé, Aleno! Moc se mi to líbí.
Eva Mužíková
Alenko, jako vždy - skvělá práce **************
Jitka Hašková
Aleno, výborné, snad se tam s tebou někdy dostanu. pondělky volné nemám. Tvoje nabídka byla lákavá.
Elena Valeriánová
Krása, krása! A mé srdce jásá! Jak mně dělá dobře na duši, že jsem tam byla. Alespoň jednou. Pořád vzpomínám. Fotky jsou bezvadné, ale ty to máš v krvi, to průvodcovství. Jsi skvělá.
Dagmar Bartušková
Álo, díky za připomenutí. Třeba se na Říp ještě s Tebou někdy podívám.
Marie Ženatová
Díky moc za krásné přiblížení hory Říp. Ještě nikdy jsem tam nebyla, ale srdcem mne to tam táhne už dávno...
Eva Balúchová
Krásně zpracované povídání o Řípu.Ani se se svým článkem nebudu ztrapňovat.Jsem moc ráda,že jsme tam spolu byly a doufám,že né naposled.
Ilona Kolářová
Na Řípu jsem byla několikrát, ale nepatří mezi mé oblíbené kopce, možná proto, že se až nahoru dá dojet autem, a jsou tam mraky lidí.
Alena Vávrová
Ali, co napsat, zase to máš na 1 s ***********.... Prostě ohledně Řípu jsi srdcařka ♥♥♥
Zuzana Pivcová
Říp je magický a určitě v něm dřímá i naše historie, proto to tam řadu z nás táhne. Teď sice mě bolí noha :-D, ale určitě zase půjdu, zvlášť, jestli nás Zbyněk zase trochu popoveze!!
Hana Rypáčková
Je to milý kopec, moc se naštěstí nemění, hezky jsi to zdokumentovala. Zítra nemůžu, ale není všem dnům konec. Je hezký i v zimě, ne?
Věra Ježková
Ali, zájemkyně už se přihlásila. Moc hezky napsané, krásné fotky. Je vidět, že ho máš v sobě. :-)
Dana Puchalská
P a r á d a. Moc zajímavé a fotografie moc krásné.
Naděžda Špásová
Říp je věčný a vděčný objekt zájmu a focení. Byla jsem tam několikrát, jednou jsme šli z druhé strany a to bylo docela zajímavé. Určitě se tam ještě někdy vypravíme. Hezké fotky. :-)
Marie Seitlová
Krásný Říp, krásné fotky Ali.
Mirek Hahn
Rotunda v zimě a v mlze.... je moc zajímavá.
Olga Štolbová
Alí, úžasné. ♥ Takhle fundovaně jsem ještě Říp neznala ani tak hezky o něm nečetla. Moc děkuji. Ráda bych se tam v nejbližší době zase podívala. Kdo se přidá? Pondělky nemůžu a středu 24.10 také ne, ale kterýkoliv jiný den jsem připravená. Alí, ty bys šla určitě, že? Všechny ty fotky mě nadchly a také navnadily. **********
Libor Farský
Jsem těmi obrázky nadšený