Dvě třetiny Čechů se ani 3x za měsíc nepřimějí k jakékoli sportovní aktivitě
Ilustrační foto: pixabay.com

Dvě třetiny Čechů se ani 3x za měsíc nepřimějí k jakékoli sportovní aktivitě

20. 10. 2018

Pravidelný pohyb je nejlepší prevence celé řady onemocnění. Logické by tedy bylo hýbat se co nejčastěji. Jenže opak je pravdou. Jsme stále lenivější, a je jen otázkou času, která z civilizačních nemocí nás potká.

Proto je i na státu, aby sportování veřejnosti podporoval – ušetří tak spoustu peněz za nákladnou léčbu.

Již od poloviny 20. století je prokázáno, že pohyb je možné považovat za prevenci i lék pro celou řadu onemocnění, jako jsou kardiovaskulární nemoci, vysoký krevní tlak, cukrovka, vysoký cholesterol, osteoporóza, nádorová onemocnění i deprese. Aby tělo mohlo po všech stránkách dobře fungovat, měli bychom se maximálně často hýbat. Jenže skutečnost je jiná.    

Alarmující data
V březnu 2018 byla zveřejněna data z posledního Eurobarometru zaměřeného na Sport a fyzickou aktivitu. Předchozí průzkum s touto problematikou je z roku 2014 a přes řadu aktivit, které jsou v České republice v posledních letech věnovány propagaci a podpoře pravidelného pohybu, jsou data z České republiky alarmující.

Množství lidí, kteří se u nás pravidelně hýbou – cvičí nebo jinak sportují (nejméně 5x týdně), zůstává dlouhodobě na 5 procentech. Alespoň jednou týdně se v ČR v roce 2014 hýbalo 31 procent populace, v roce 2018 pouhých 27 procent.
K drobnému pozitivnímu posunu došlo v počtu osob, které se pohybu věnují zřídka. V roce 2014 to bylo 31 procent lidí, v roce 2018 tento počet klesl na 27 procent. K dramatickému propadu ale došlo v počtu osob, které se nehýbou nikdy. V roce 2014 to bylo 35 procent populace, o čtyři roky později už to je 41 procent populace. A jak často se lidé hýbou mimo sportovní aktivity?

Za takový pohyb se považuje třeba jízda na kole z místa na místo (např. do zaměstnání), tanec, práce na zahradě apod. Počet Čechů, kteří se takto hýbou alespoň 5x týdně, klesl z 11 procent v roce 2014 na pouhých 7 procent v roce 2018. Jednou až 4x týdně došlo k dalšímu poklesu z 34 procent v roce 2014 na 26 procent v roce 2018. Méně než 3x v měsíci se v roce 2014 hýbalo 55 procent naší populace, v roce 2018 už to bylo více než 67 procent. To znamená, že se dvě třetiny z nás ani 3x do měsíce nepřimějí k jakékoli sportovní aktivitě…  

Bubnujeme na poplach
Lidé všech generací se výrazně méně hýbou, ztrácejí potřebu pravidelné fyzické aktivity, klesá jejich fyzická i psychická kondice. V posledních několika desetiletích prudce stoupl počet lidí, kteří trpí nadváhou, obezitou a dalšími civilizačními onemocněními. V důsledku toho nejen stoupají náklady na zdravotní péči, ale dochází i k řadě dalších negativních jevů. Rozhýbat populaci se tak dostává do popředí zájmu celé společnosti. "I naši politici by si proto měli uvědomit, že podporou pohybu a sportování všeho druhu u obyvatel ušetří stát obrovské sumy peněz, které by se později musely vydat na jejich léčbu. Vždyť například celkové roční náklady léčby diabetu 2. typu činily dle Ministerstva zdravotnictví České republiky z roku 2014 neskutečných 38 miliard Kč.

Obdobně neutěšená situace je samozřejmě i v mnoha dalších vyspělých zemích světa. Například podle Americké diabetické asociace (ADA) bude mít v roce 2050 diabetes každý třetí Američan… Jenže utěšovat se tím, že jinde jsou na tom podobně, by bylo jen zbabělé strkání hlavy do písku. Proto si myslím, že nadešel čas začít bubnovat na poplach a snažit se lidi všemožně přesvědčit o nutnosti se hýbat a zároveň upozornit politiky, že podpora sportování není okrajovou záležitostí, ale neodkladným strategickým úkolem, který se nám všem bohatě vyplatí,“ říká Jana Havrdová, prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness.

Každý den aspoň půlhodinka pohybu!

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje 5x 30 minut pohybové aktivity týdně pro dospělého člověka, pro dítě by to měla být minimálně 60 minut denně. U dospělých konkrétně by to mělo být 150 minut mírné aerobní aktivity nebo 75 minut aktivity s vyšší zátěží týdně a velmi podobná doporučení jsou i pro starší populaci ve věku 65+.

 

Hodnocení:
(4.5 b. / 4 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jan Hofman
Nejvetsi problem je, ze sportovci a lide co se o sebe staraji, sportuji a dbaji na svoje zdravi, tak maji stejnou stejnou oeci jako tlustosi, alkoholici, kuraci a lide, co se nehybaji. Dokud taci neodpovedni lide nebudou mit vyssi zdravotni pojisteni a nizsi leci, nic se nestane. Nejsme si rovni a nemame stejna prava. Jenze volici CSSD a Babise a komunistu tohle slyset nechteji a chteji lenize tech druhych. rika se tomu solidarita. a stejme je to se zdravim a sportem. aktivni sportovci plati line nicnedelajici.
olga skopanova
Ano pohyb je důležitý jen myslím, že naši politici to nezachrání.
Eva Mužíková
Mne také pohyb, obzvláště chůze, drží nad vodou. Jak je pohyb pro mne důležitý se přesvědčuji zrovna v těchto dnech, kdy jsem po úrazu méně pohyblivá. Špatně spím, špatně trávím, jsem bez nálady.....
Elena Valeriánová
Ani se mi těm číslům nechce věřit. Já mám spíše pocit, že mladá nebo střední generace běhá, jezdí na kolech, lyžují, chodí na cvičení, do fitka a zdravě se stravují. Myslím, že nejhůř jsou s pohybem děti. Mobil, tablet, počítač nejlepší kamarád. Jezdíme s manželem na kole, i když je elektrické, tak pokud chceme jet musíme šlapat. Do obchodu pro běžný nákup jezdíme na obyčejných kolech. Máme pejska, chodím s ním na procházku většinou ráno, manžel odpoledne. Jinak je s námi na zahradě, kde nám pohyb taky nechybí. Milovala jsem chůzi po lese, ale teď máme lesy zničené, nevím kdo na tom má větší zásluhu, jestli kůrovec a nebo lesáci. Máme dost pohybu? Co já vím ...
Marie Ženatová
Také velmi ráda chodím a dost pracuji i na menší zahrádce...
Danka Rotyková
Moc ráda chodím. Ostatní činnosti jsem díky zdravotním problémům minimalizovala. Ale chůze v lese s holemi je pro mne ta nejlepší aktivita, jakou jsem kdy poznala.
Dana Puchalská
Tančím bídně, kolo už nemám, ale ráda chodím. A celý život jsem ráda plavala. A občas vyrazím i na nějakou procházku po horách. Tedy když mi to zdravotní stav dovolí.
Ilona Kolářová
Když je někdo líný, to je opravdu těžké.
Jana Šenbergerová
Chodím ráda, i když teď podstatně méně než dřív. A baví mě jízda na kole, i když v našich končinách je to spíš pořádná dřina než rekreační sport. Ve všední dny trávím hodinku denně popocházením při nakupování. Někdy lapám sluneční paprsky, jindy po dechu, protože k nám je to do kopečka. Do druhého patra chodím většinou pěšky, jen s těžkým nákupem mi pomůže výtah. Cvičím Tibeťany a vůbec ...
Věra Ježková
Kolo ani zahradu nemám, pro tanec jsem se nenarodila. Chodím. Na podzim i organizovaně po Stromovce s půjčenými holemi. Pokud nenesu těžký nákup, běžně po schodech do třetího patra.