Nejlepší tipy, kam letos v zimě za exotikou
Velkým hitem zůstává i letos Kuba. Foto: CK SEN

Nejlepší tipy, kam letos v zimě za exotikou

21. 10. 2018

Austrálie, Nový Zéland, Keňa, Jordánsko, ale třeba také překvapivě Kolumbie – to jsou tipy na letošní podzimní a zimní exotickou dovolenou.

KOLUMBIE Kolumbijci jsou druhý nejšťastnější národ na světě, což už je sám o sobě fakt, proč tuto zemi v karibské části Jižní Ameriky navštívit. Tím druhým je skutečnost, že země se vypořádala s narkoterorem, velmi se zde zlepšila bezpečnostní situace, a proto se stal tanec v rytmu salsy opět reálným. Tato země má všechno – Karibik i Pacifik, „robinsonovy ostrovy“, kde si odpočinete na opuštěných plážích. V nádherné Cartagene turisty nepřestávají udivovat perly koloniální architektury, zatímco si pochutnávají na čerstvých krevetách či chobotnicích. Kolumbijské Andy skrývají čtvrté nejvýše položené hlavní město na světě – Bogotá leží v nadmořské výšce 2600 metrů. Navštivte také město věčného jara Medellin, kde lze do hloubky obdivovat kontroverzní dílo známého sochaře Fernanda Botera. Pokud hledáte romantiku, vydejte se pozorovat hvězdnou oblohu na poušť Tatacoa. „Zažít amazonský prales, setkat se se spirituální šamanem, ochutnat místní kávu – i o tom je kolumbijské dobrodružství. Kolumbie je novinka a jednoznačný hit příštích let,“ dodává cestovatel Pavel Fellner.  

ARGENTINA
Argentina – země výborných steaků, světoznámého vína Malbec, nádherného hlavního města Buenos Aires se starou čtvrtí La Boca, kde si na ulici zatancujete tango, stojí za návštěvu. Pro milovníky turistiky se zde nachází jeden z nejkrásnějších treků na světě k věžím Fitz Roy, které se vypínají do nadmořské výšky 3405 metrů. A pak všichni míří do Patagonie, jejíž největší část se rozkládá v Argentině a zbytek v Chile. Nedotčená příroda, tuleni, lachtani a neuvěřitelně krásná krajina. Navštivte například národní park Los Glaciares na jihu Argentiny s obrovským ledovcem Perito Moreno, který ční do výšky 70 metrů nad hladinu jezera Argentina. Na ledovci se dá vyrazit i na procházku v mačkách a v restauracích servírují nejlepší jehněčí z celé Ameriky pečené na ohni.  

KEŇA
Afrika přitahuje milovníky přírody jako magnet, je to nejkrásnější přírodní divadlo na světě. Nejnavštěvovanějším národním parkem je Masai Mara, který leží v otevřené savaně, v níž se potulují stáda antilop, gepardi či lvi. A kde rostou ostnaté akácie, které zbožňují žirafy. V korytech řek se koupou hroši a krokodýli, na modré obloze se vznášejí marabu a supi. Keňských národních parků je celkem třicet. Navštivte také slavné válečníky Masaje žijící v každodenním kontaktu s přírodou a divokými zvířaty a setkání se lvem nebo leopardem není pro ně ničím překvapujícím. A až se divoké přírody nasytíte, vydejte se na bělostné pláže východního pobřeží Indického oceánu. Hotely v Mombase s all inclusive servisem patří k jedněm z nejlepších v Africe. Výlet do Keni se dá spojit s návštěvou Zanzibaru s bílými plážemi.  

NAMIBIE
Rádi byste poprvé navštívili opravdovou Afriku? Začněte v Namibii. Má stabilní politický systém a rozvinuté zdravotnictví. Navštivte národní park Etosha, kde žije obrovské množství zvířat – od savany po buš. Když budete mít štěstí, můžete potkat velkou pětku – slona, nosorožce, buvola, lva a levharta. Je tu nejstarší poušť světa s nejvyšší dunou světa – Big Daddy. Je vysoká 325 metrů. „Prazvláštně se budete cítit i na Pobřeží koster, kde se poušť a polopoušť potkává s mořem. Na břehu polehávají uškatci, vraky lodí, je tu zima a tajuplný opar se vznáší nad mořem,“ popisuje cestovatel Pavel Fellner.  

KAMBODŽA
Kambodža v jihovýchodní Africe turistu překvapí fascinující historií, ale také dobrým jídlem a nedotčeným venkovem. Všichni turisté míří do Angkor Watu, bájného města Khmerů z 12. století, každý rok si ho prohlédne 2,5 milionu lidí. Vystavěli ho pro krále Súrjavarmana II. jako královský chrám a hlavní město, později sloužilo jako hinduistické a poté buddhistické centrum. Stavba trvala 37 let, pracovalo zde 20 000 otroků a 1800 řemeslníků, kteří vyrývali do kamene nesmrtelné reliéfy. Přivstaňte si a vydejte se na východ slunce. Venkov zdobí rýžová políčka, lidé jsou milí a usměvaví. Hlavní doprava probíhá po kanálech u silnic, vesničané nakládají na dřevěné loďky balíky neforemných tvarů či nalovené ryby. Míří k břehům největšího jezera jihovýchodní Asie Tonle Sap. Tento světový unikát zapsaný na seznam UNESCO mění během roku svůj objem kvůli dešťům – a to z 2800 na 16 000 km2. Vesnice s 2000 obyvateli se stává plovoucím ostrovem.  

SRÍ LANKA
Na Srí Lance je čisto, bezpečno a stále je tam ještě málo turistů. Je to ostrov plný života s bohatou historií. Navštívit je tu možné tisícileté chrámy v džungli plné opic nebo sloní sirotčinec v Pinnawale, kde jsou desítky „národních zvířat“ - slonů. A v parku Yala žijí volně ve velkém počtu leopardi skvrnití. Těšte se na nádherné statné stromy, květiny hezčí než v jakékoliv botanické zahradě a jezera, která vytvořili kdysi mocní cejlonští králové. Návštěvníky nadchne také návštěva čajových plantáží. Odpočinek nabízejí nádherné zlaté pláže. A také zde výborně a zdravě vaří. Během aktivní dovolené snadno shodíte několik kil.  

JORDÁNSKO

Jordánsko má v zimě příjemné klima a dá se tu kombinovat poznávání historie s ležením na pláži. Po krátké prohlídce Ammánu většina turistů míří navštívit jednu z nejkrásnějších památek – skalní město Petra. Představuje orientální pohádku, dobrodružství, které nepřestává fascinovat. Nabatejci zde mezi kopci ukryli úžasné místo, kudy proudil obchod. Jsou tu hrobky, vyhloubené jeskyně, královské hrobky. Petra je obrovská. Dalším zážitkem je návštěva kopce Mt. Nebo, kam Mojžíš po 40 letech putování přivedl Izraelce a hned poté se dá koupat v Mrtvém moři. Stačí přijít do vody a ona si s vámi už poradí – díky obrovské slanosti nezbývá, než se jí oddat a jen ležet. Další pýchou Jordánska je poušť Wadi Rum. Na skalách je tu možné rozeznávat petroglyfy staré 2500 let nebo vylézt na obrovskou oranžovou dunu. Pak už zbývá jen navštívit Džeraš, Jordánské Pompeje – mají divadla, starověké silnice, chrámy pro nejdůležitější římské bohy fontány či kolonády.  

AUSTRÁLIE
Sezona zde vrcholí v prosinci. A tak, když u nás mrzne, hurá do Sydney, kde se dá v parku u světoznámé budovy opery, v hospůdkách u mostu Harbour nebo v Čínské čtvrti užívat příjemné léto. A k tomu oslavit Vánoce či Silvestra na pláži. Do Austrálie se ale jezdí především kvůli přírodě. Tu lze obdivovat třeba na nádherné 300 kilometrů dlouhé Velké oceánské cestě se skalními útvary v moři, kterým se přezdívá 12 apoštolů. Dalšími atrakcemi jsou Ayers rock ve středu australského kontinentu, největší kámen světa uprostřed pouště, Velký bariérový útes na severovýchodě Austrálie s největšími korálovými útesy na světě plnými ryb a mořského života. Sever kontinentu s městečkem Darwin v severním teritoriu stále připomíná časy Krokodýla Dundeeho, a krokodýly a aligátoři tu v okolních parcích opravdu jsou.  

NOVÝ ZÉLAND
Nový Zéland se skládá ze dvou velkých ostrovů (a dalších menších), každý z nich je trochu jiný. Pro oba ovšem platí, že se zde stáčejí jedny z nejlepších bílých vín na světě, maorská kultura je stále živá, místní se baví hrou ragby, v restauracích se podávají klokaní medailonky a jehňata se točí na grilu. Na Jižním ostrově lze obdivovat ledovcová jezera Tekapo či Pukaki, vydat se na procházku pod nejvyšší horou Mt. Cook. Jen o kousek dál leží nejkrásnější národní park Fiordland a zátoka Milford Sound s delfíny, tuleni či velrybami. Na Severním ostrově je nutné navštívit národní park Tongariro, který upoutá pohledem na nejvyšší vrchol severního ostrova Ruapehu a také siluetu sopky Ngauruhoe, známé Hory Osudu z příběhu pána Prstenů. Kousek odtud je jezero Taupo, které vzniklo sopečnou explozí. Vodopád Huka má nádherně modrou vodu a oblast Rotorua termální prameny.  

KUBA
Na Kubu musíte. Podívat se, jak se mění, vyzkoušet její nádherné pláže, opojný rum, jemné doutníky - to nezklame žádného cestovatele. Při návštěvě nelze vynechat Havanu, které přezdívají „rozpadávající se krása“. Je plná amerických veteránů a není pochyb o tom, že kdysi musela být jedním z nejkrásnějších hlavních měst na světě. Dalším místem na cestovatelově mapě je koloniální Trinidad s unikátním centrem. Za přírodou je dobré vyrazit do okolí Vinales, kde se pěstuje nejlepší tabák na světě. Černošské Santiago tepe hudbou a tancem a pochází odtud nejkvalitnější cukrová třtina – základ rumu, kubánského tekutého zlata. „Kuba má stále co nabídnout i náročnému cestovateli – od nádherných bílých pláží východní částí ostrova bez turistů až po stále se zlepšující se servis na celém ostrově. Kuba je i po ukončení vlády rodiny Castrových stále in,“ dodává Pavel Fellner.  

Hodnocení:
(5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jarmila Komberec Jakubcová
Dík za informace, je dobře, že vedeme na íčku zajímavé diskuze a názory. Určitě bych do Ománu nejela bez CK, to bych si netroufla ale ještě vše přehodnotím.Nechce se mi už létat déle než max.5hodin a nejraději bez přestupů.Také 10ti denní poznávačka je už pro mně náročná. Např. v maroku jsme jezdili každý den do jiného hotelu v jiném městě. také let byl s přestupem v na letišti Schipol v Amstr. Líbilo se mi na Gran Canarii, kde jsem si vypůjčila auto a za tři dny projezdila celý ostrov a ještě jsem zvládla i návštěvu Tenerife katamaránem..
Jiřina Votavová
Abych se ale také vyjádřila k článku. Cestuji hodně, ale žádnou z uvedených destinací neplánuji. Možná ten v diskuzi zmíněný Omán. Tak jsem si prostudovala níže uvedený pobytový Omán 55+: 10 nocí/12 dní s polopenzí bez nápojů za 42.990 + 1.500 pojištění + 1.100 vízum + případné výlety v okolí pouze při naplnění minimálního počtu zájemců: dva polodenní výlety za 40 a 40, celodenní za 120, dvouhodinový za 60, celodenní za 120 dolarů. To jsem našla o hodně levnějších 7 nocí/8 dní s all inclusive a přímým letem do Salalah v 5* pod 30.000.
Jarmila Komberec Jakubcová
Přiznám se, že jsem do Ománu už chtěla letět letos v únoru s CK Avetour ale ta má zájezd jen jako poznávačku. Dávám přednost pobytovému a případné zájezdy pak dokupuji.Asi jsem přehlédla, že CK Delfín nemá přímý let.To ale nevadí mám s touto cestovkou velmi dobré zkušenosti z letoška.
Jiřina Votavová
Tak ještě jedno upřesnění ze stránek Delfín travel pro paní Jarmilu - Cena za osobu zahrnuje: leteckou dopravu Praha – Salalah – Praha s přestupem v Dauhá včetně všech poplatků, tedy s přestupem v Dauhá v Kataru. Žádný přímý let. ☻
Zorka Horká
Dámy, přidám se k tomu upřesňování. Obávám se, že Kambodžu v Africe bych hledala marně :-(
Jitka Hašková
Ájo, máš pravdu, popletla jsem to. V Kambodži Angkor Wat a Borobudur na Jávě, která je součástí Indonésie.
Danka Rotyková
Nejsem žádná náruživá cestovatelka, ale 2x ročně si ráda vyjedu za zážitky a ještě raději se vracím domů. Z nabídky bych zvolila Jordánsko.
Dagmar Bartušková
Jen pro upřesnění. Kambodža je samostatný stát. Chrám Borobudur patří do Indonésie.
Zorka Horká
Tak ještě nějaký pěkný článek a pár stažených fotek z internetu, vydávat se za autorku a je to :- ) :-) :-)
Jiřina Votavová
Nepletu se! Našla jsem i několik vašich letošních lednových diskuzních příspěvků, kde píšete, že dokonce za pár dní letíte s CK Avetour!
Jiřina Votavová
Paní Jarmilo, myslím, že se nepletu, ale já i muž si dobře pamatujeme, jak jste tu letos psala, že do Ománu letíte a pak, že jste už vrátila?! Ještě jsme si to hledali na internetu. Možná si to pamatují i další. Tak zase nevím, co si mám myslet. ☻
Jarmila Komberec Jakubcová
Dívala jsem se na nabídku CK Delfín a ve srovnání s nabídkami jiných CK je skvělá, protože nabízí přímý let.Cena je také srovnatelná s jinými CK. Vybrala jsem z nabídky únorový zájezd, V té době v Ománu začíná jaro.Moje kamarádka tam byla v loni v únoru, ale na poznávačce.
Zuzana Pivcová
Je to hezké, jako když listuji katalogem CK a dozvídám se zajímavé informace o vzdálených destinacích. Ale věřím tomu, že řada lidí takhle zimu tráví. Na Kypru bylo mnoho britských rentiérů, kteří opouštěli sychravou Anglii a zamířili na anglicky hovořící jih.
Dagmar Bartušková
Většinu míst znám z vyprávění a spoustou fotek od mých mladých. Z Kambodži, kde strávili nějaký ten čas, mi Angkor Vat poslali na stejné pohlednici, jaká je u článku, a která mi byla po měsíci doručena neporušená. Úchvatná podívaná!
Jarmila Komberec Jakubcová
Některé z uvedených zemí jsem navštívila. Asi největší dojem na mně udělal vodopády Iguacu na hranicích Brazílie a Argentiny.Při návštěvě Keňy se více jezdí do národního parku Tsavo. V Jordánsku je hlavním cílem turistů Petra a lepší pláže jsou v Izraeli.Na Kubě jsem byla naposledy v r.2006 a je skutečně nádherný a hlavě pro turisty bezpečná destinace. Austrálie vyžaduje spíše delší dobu pobytu už vzhledem k délce letu.Už jsem byla i na Vánoce pod palmami, ale ty české jsou krásnější. Všechny uvedené destinace vyžadují dlouhou dobu letu a já už mám letos nalétáno a tak do konce roku jsem doma.Pokud zdraví dovolí letím v únoru do Ománu.Zkusím to s CK Delfín 55+.
Helenka Červenka
Tam už jsem všude byla, asi si zajedu na kole do polských Chalupek
Jana Šenbergerová
V zimě budu určitě doma a budu doufat a těšit se na sníh. Začíná být u nás exotickou záležitostí. :-)
Jitka Hašková
Doplnila bych k fotkám: Chrám v Kambodži je největší buddhistický chrám Borobudur; Austrálie - skála na fotce je Uluru.
Jitka Hašková
Oprava- má být vím místo ví.
Jitka Hašková
Od kamarádky, která žije část roku na Šrí Lance ví, že není dobré, aby ženy (zvláště mladé) chodily sami, lépe je to v mužském doprovodu. Také by neměly mít na sobě jenom tílka a šortky.
Elena Valeriánová
No když nám přidají k důchodům, tak to vezmu pěkně popořádku. :-(