Nejrychleji stárne Hradec Králové a Písek
Foto: pixabay.com

Nejrychleji stárne Hradec Králové a Písek

26. 10. 2018

V České republice žíje více než dva milióny seniorů. Nejvíce osob ve věku 65 a více let bydlí v Praze, ve Středočeském a Moravskoslezském kraji.

Nejvíce seniorů sice obývá hlavní město Prahu, ale stačí vyrazit trochu na východ a situace je úplně jiná. V okrese Praha-východ je totiž nejméně seniorů z celého Česka a to platí i pro celý Středočeský kraj. „V Praze-východ je zároveň největší podíl dětí do 14 let,“ říká Radek Havel z oddělení demografické statistiky Českého statistického úřadu. „Nejvyšší zastoupení seniorů mají okresy Hradec Králové a Písek,“ dodává.
Co se týče krajů, seniorský primát patří tomu Královéhradeckému.  

Průměrný věk v Česku
Český statistický úřad také spočítal průměrný věk obyvatel Česka. Ten dosáhl na počátku letošního roku 42,2 roku. I této statistice vévodily okresy Praha-východ a Praha-západ, kde průměrný věk obyvatel dosud nepřekročil 39 let. Nejstaršími okresy jsou Karlovy Vary a Klatovy, zde obyvatelé dosahují průměrného věku 43,5 roku.

Počet obyvatel roste
Další dobrou zprávou je, že počet obyvatel České republiky v průběhu loňska poprvé v historii přesáhl hranici 10,6 milionu. Během posledních tří let vzrostl celkem o 71,8 tisíce. Nárůst počtu obyvatel nezaznamenaly všechny kraje, ale jen osm ze čtrnácti. Největší přírůstek připadl na Středočeský kraj a Prahu.
„Na úrovni okresů nejvýrazněji vzrostl počet obyvatel v zázemí hlavního města, v okresech Praha-východ a Praha-západ. Naopak nejvíce obyvatel ztratil v posledních třech letech kraj Moravskoslezský, konkrétně okresy Karviná, Ostrava-město a Bruntál,“ uvádí Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky Českého statistického úřadu.  

Hodnocení:
(5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.