Fotoreportáž: Plešivec, Kamýk a Tři kříže, aneb proč má Plešivec pleš?
FOTO: autorka

Fotoreportáž: Plešivec, Kamýk a Tři kříže, aneb proč má Plešivec pleš?

1. 11. 2018

V pátek 26. října jsem si u snídaně vyslechla rozhlasovou předpověď počasí, dle níž k nám v sobotu vtrhne paní zima. Když to říkali v rádiu, tak to musí být pravda. A to já tak nemůžu nechat a musím si užít poslední pěkný den v přírodě. Otvírám si mapy a za pomoci idosu okamžitě plánuji trasu. Výchozí bod - Hlinná, odtamtud po žluté kolem Plešivce (ach, Plešivecké ledové jámy už dlouho toužím vidět), kde u barokní kaple Narození sv. Jana Křtitele přestoupím na modrou a dojdu na zříceninu hradu Kamýk. V Kamýku hup na zelenou a na Kalvárii ke třem křížům.   

Odjezd - co nejdříve!

Jak jsem řekla, tak jsem udělala. Rozhlížím se v Hlinné a zaujala mě česká vlaječka na stromě i dlouhatánská řada hrnečků na plotě. Vodník ale asi bydlí o kousek dál, má tam na dvorku krásně zelené auto. Chytám žlutou a vyrážím. Cesta podzimní krajinou pěkně ubíhá a najednou stojím u tabule "Přírodní památka Plešivecké ledové jámy". A považte, za ní vede do lesa sice neznačená, ale krásná cesta, zdobená spadaným listím. Srdce mi zabušilo a bez rozmýšlení si trasu natahuji. Zdá se, že je to jen kousek, mrknu k nějaké té jámě a šup zpátky dolů na cestu. Pomalu stoupám a mezi stromy se objevuje kamení. Hodně kamení. Pane jo, tak to je ta pleš, podle níž má Plešivec jméno. A vypadá to, že jsou tam udělané chodníčky! Jdu to omrknout. Jde to dobře, ale lidi jsou hrozní. Kdoví proč předělávají přírodu a stavějí z kamenů nesmyslné pyramidy. Láteřím, fotím a dostávám se na vrchol. Uf, zatočila se mi hlava při pohledu na druhou stranu. Je odtud sice pěkný výhled, ale pode mnou ohromné suťové pole v prudkém svahu. Tam bych fakt nechtěla spadnout. Raději honem zpátky, ale co to? Za takovou chvilku se mávnutím nějakého kouzelného proutku ta krásná cesta, po které jsem přišla, někam ztratila! Co teď? Chvíli zmateně pobíhám a přemýšlím, kdo mi ji vzal a proč nechce, abych se vrátila. Pak si oddychnu. Mezi stromy mi kyne přístřešek s lavicemi a na něm modrá značka. Tak, a mám se čeho chytit. Úsměv ve tváři mi brzy ztuhl. Vyděšeně zjišťuji, že ten modrý proužek mě dovedl tam, kde jsem byla před chvílí, a vyzývá mě, abych se vydala na zteč toho kamenného moře. Nic jiného mi nezbývá, tak prosím všechny svaté, ať mě dovedou dolů celou a nezlomenou a dávám se na sestup. Sem tam objevuji na kamenech modrý proužek, raději se moc nerozhlížím a jako šnek se sunu dolů. Uf, podařilo se. Jásám a hledám ledové jámy. Budu sem ale muset asi ještě jednou, v zimě.

Zakrátko se objevila barokní kaple Narození sv. Jana Křtitele a, světe div se, i žlutá značka, po které jsem původně měla přijít. Tedy kdybych si neodskočila nahoru na Plešivec.

Spokojená nečekaným úspěšným přechodem Plešivce (509 m n.m.) vyrážím na Kamýk. Zřícenina hradu Kamýk se vypíná na čedičovém suku a je viditelná zdálky ze všech stran. Kdo ví, co všechno se před věky odehrálo v jeho zdech? Zdá se mi, že mezi zbytkem hradního paláce vidím zábradlí a jásám nad budoucím rozhledem. Leč vchod je opatřen mříží a první schod je ve výšce, která svědčí o dnešní nedobytnosti hradu. A ještě přiběhl nějaký čtyřnohý strážce a snaží se mi nahnat strach. Slyšeli jste, že ve vsi Kamýk pobýval při své svatební cestě s jeho druhou ženou Betty Ferdinandovou Bedřich Smetana? Ve vsi můžete navštívit pamětní světničku. 

Ale na mě už čeká barva poslední, barva naděje, zelená. Vykračuji si vesele k cíli, jímž je pro dnešek Kalvárie nebo chcete-li Tříkřížový vrch. Tři kříže tu prokazatelně byly už v roce 1587 a jsou, viděno zezdola od Labe, vysoko na strmé skále. Jedna z pověstí praví, že se tu tři panny z nešťastné lásky k jednomu muži vrhly ze skály dolů. Já však ke třem křížům přicházím z druhé strany, téměř po rovině. Kříže jsou odtud, za předpokladu, že se chcete vrátit stejnou cestou zpět a nepodívat se nekontrolovaně dolů k Labi, prakticky nefotitelné. Nejlépe uděláte, když se posadíte a budete hledět dolů. Právě tady jste v mystickém místě, zvaném Porta Bohemica, Brána Čech. Labe, přitékající z nížiny, právě zde mizí v kaňonu, který si silou a věky vyhloubilo ve skalách a plyne jím dál přes Ústí nad Labem až na hranice s Německem. Vlevo jsou na stráních rozprostřené vinice s půvabnými bílými domečky, kde zraje už po staletí žernosecké víno. Tři kříže se dají vyfotit z místa, které je o kousek dál a kam vede ve svahu vyšlapaná pěšinka ke zbytkům strážního hrádku. 

Při cestě do cíle ve Velkých Žernosekách po klikaté silnici mě provází pohled na Kamýk. Vracím se z výletu spokojená a že zítra přijde zima? Klidně může. PS Přišla.

Mapa

Hodnocení:
(5 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Kolářová
Díky za odkaz v článku Tip na výlet - Oltářík a Koštálov na tento článek, unikl mi a byla by to škoda. Zajímavá procházka a fota.
Anna Čípová
To je paráda. Ali, s tebou se vždy ráda projdu. Dík za přiblížení zajímavých míst a krásné fotky.
Mirka Motyková
Moc pěkné počtení...
Jaroslava Handlová
Excelentní od začátku do konce (včetně příhodného počasí k vycházce i focení)!
Soňa Prachfeldová
Alenko, vždy když napíšeš, tak si uvědomuji, že jsem ještě neprobádala spoustu krás ve Středohoří. Místo mapky mohu klidně zaběhnout k Tobě . Díky !
Anna Potůčková
Musela to být krásná procházka nádhernou přírodou. Super tip na výlet, pokud se tam někdy dostanu!
Marcela Pivcová
Zajímavý tip na výlet a k němu krásné fotky. Tak tenhle kraj vlastně stále neznám. Ale výlet už raději až na jaře!
Hana Rypáčková
Díky za vycházku, krása. Středohoří mám v srdci a přitom jsem tomu místu tak vzdálená. Jak se jde přes suť znám ze Šumavy, kotníky na hadr...
Věra Zajíčková
Na Kalvárii jsem byla asi před měsícem a taky jsem zabloudila.Šla jsem z Lovosic,nechala se převézt přes Labe a šla po cyklostezce,až jsem zjistila,že kopec s kříži už je dávno za mnou.No vrátila jsem se našla odbočku a vyšlápla pořádným krpálem nahoru.Taky chodím většinou sama,mám sice dvě parťačky na cesty,ale málokdy máme stejný volný čas.Taky už si dlouho říkám,že sem dám nějaký příspěvek z cest,tak snad se k tomu dostanu.
Jana Šenbergerová
I u nás máme Plešivec. Také jsem hodně chodila sama, a kdybych byla sama, klidně bych v tom pokračovala. Přecházet suťové pole se svýma nohama bych už ale nechtěla. Krásná reportáž. A tabulka? Asi vím. Díky profesionální deformaci. :-)
Eva Balúchová
Jak píše Olinka,kdybych bydlela blíž,jdu s tebou.Obdivuji tě,že se nebojíš,to já bych se takhle sama netroufla.Ale výlet se ti vydařil a fotky jsou krásné.Kolik jsi asi ušla km?
Alena Vávrová
Ali, máš samozřejmě můj obdiv a Olinka má pravdu, že jsi nezmar. A že SAMA, to taky chápu, já jsem taky dlouho chodila jen sama. Možná to ještě na známé místo zkusím, ale do neznáma a do pustiny, kde nepotkám živáčka, už ne. Je vidět, že Ty chodíš "s důvěrou", v co a v koho, to víš jen Ty sama. Držím Ti palce i nadále. Fotky - nádhera.
Olga Štolbová
Jsi nezmar a fandím ti, ale... SAMA??? Máš štěstí, že mě nemáš blízko, musela bys mě tahat s sebou. Moc hezké povídání a ještě hezčí fotky. ******
Marie Novotná
Moc hezká procházka s prima fotkami.
Věra Ježková
Ali, moc hezký článek i fotky. Jak to děláš, že se nikde neztratíš? Já jsem schopna zabloudit téměř všude. Držím ti pěsti do dalších výprav, ať je zvládáš bez nehody.
Naděžda Špásová
To jsou místa mě dobře známá. Na Plešivec chodíme na houby, Kamýk jsem nedávno dávala na FD, o Hlinné ani nemluvím, tam ná dcera koníka a ke Třem křížům se už delší dobu chystáme. Od kamárádky vím kudy, ale to bude až na jaře. Álo, a to jsi šla sama? To jsi fakt hazardér, ale své možnosti určitě znáš. Moc hezké fotky. :-)
Elena Valeriánová
A to já zase toužím. Po každé tvé reportáži toužím, podívat se tam taky. Jsi úžasná reportérka. A fotečky jedna báseň. Ale hádanku jsem neuhádla. Počkám si na odtajnění.
Ilona Kolářová
Zajímavé je, že Plešivců je v našich pohořích docela hodně. Nedávno jsem byli na Plešivci v Krušných horách.
Mirek Hahn
Žeronseky :-) Pěkný výlet. Mám v té oblasti dluh, nebyl jsem ještě ani na Varhošti. Snad příští rok.... Nevím jak to dohromady logisticky zajistit, Žernosecké vinařství má o víkendu zavřeno.
Dana Puchalská
Krásný výšlap. Rozhled musel být super. Děkuju Alenko, už tam ani nemusím lézt. Stejně by to moje kolena a další oudy artrózou obdařené "odskákaly" a musela bych si najmout nosiče. A ten bych se chudák nadřel.
Eva Mužíková
Alenko, také si vždy hledám trasu na turistické mapě, nemám tiskárnu, ani internet v mobilu, tak si vše kreslím na papír i s udáním vzdáleností.... opět nádhera, Tvé fotky, to je pastva pro oči i duši. Nebudu Ti hubovat za to jak riskuješ, jsem také taková. Vytýkám si svoji nerozvážnost vždy večer doma.....
Zuzana Pivcová
Moc hezká procházka, jako vždy pojatá vtipně osobně, což mi vyhovuje. A jsem opět bohatší o další informace. Třeba tu o Smetanovi. Toho jsem spojovala vždy jen s Jabkenicemi. :-D