Nejmódnější pes současnosti: Stafbulík
Ilustrační foto: pinterest.com

Nejmódnější pes současnosti: Stafbulík

6. 11. 2018

Vzbuzuje respekt, vypadá nebezpečně. Jeho chovatelé jej však označují výrazem nanny dog, tedy psí chůva. Málokteré plemeno tak rozdělilo společnost. Jedni se ho bojí, druzí jej mají jako domácího mazlíčka.

Výsledkem je, že představitelů této rasy v Česku přibývá tak, že se směle dá označit za jedno z nejžádanějších plemen současnosti.

Stafordšírský bullteriér. To je oficiální název plemene. Jeho obdivovatelé mu říkají stafbul, stafbulík nebo stafbulíček. Jde v podstatě o zmenšenou verzi psů, kteří jsou často označováni jako příslušníci takzvaných bojových plemen. Tedy o ty, kteří mají velmi silný stisk čelistí a pokud nejsou správně vedeni, mohou se snadno dostat do konfliktu s jinými psy, což pak zpravidla končí vítězstvím těch, kteří kousnou, silně stisknou a nepustí.

Mezinárodní kynologická federace jej uznala jako samostatné plemeno až koncem osmdesátých let. Zkrátka, jde o zmenšeninu psů, kterých se mnozí lidé bojí. Jenže tím, že je menší a při šlechtění byly určité vlastnosti potlačeny, našel si spoustu příznivců a rok od roku jich přibývá.

Je to velký paradox. Jde o psa, který snadno dovede zabít, kdyby chtěl. Jeho stisk je brutální. Na straně druhé si ho lidé pořizují do bytů, spí s ním v postelích, nechávají si s ním hrát děti. Právě slovo paradox totiž toto plemeno vystihuje nejlépe. Vypadá nebezpečně a nebezpečný být může. Potřebuje pevné vedení. Ač není velký, má obrovskou sílu. Zároveň však není hlídač. Má rád lidi. Může se stát, že se se zlodějem, který vleze do zahrady, zanedlouho skamarádí, místo aby ho uzemnil svým skusem. Ale pozor na jiné psy, k těm tak přátelský není.

Není to pes do kotce, do zahrady. Je společník, potřebuje kontakt s lidmi, v tom je stejný jako společenská plemena typu bišon, pudl a další. Zkrátka, je to parťák, který svou rodinu miluje nade vše.Chovatelé velmi rádi zmiňují jeho kladný vztah k dětem. Jiní naopak upozorňují, že malé dítě by se psem samotné v žádném případě zůstávat nemělo a v případě plemen, která kousnou a nepustí, to platí dvojnásob.

A k tomu ten jeho vzhled. Je to směs zabijáka a bezbranného mimina. Právě kvůli jeho podivuhodné vizáži si ho lidé tak často kupují. Výsledkem je, že v parcích běhá čím dál více stafbulíků. A když jdete s čivavou nebo malým dítětem a proti vám běží stafbulík, není to nic příjemného. Co na tom, že majitel někde z dálky volá: Nebojte, on je hodný a má moc rád děti. 

„Je jak suchý zip, pořád se na člověka lepí,“ říká odbornice na chov stafordšírských bulteriérů Jiřina Volšická. Zabývá se také canisterapií a výcvikem asistenčních psů. A právě se stafbulem chodila do nemocnic na canisterapii. „Je ideální k tomu, aby nechal hladit, rád se tulí, mazlí. Nemyslete si, že společenské plemeno, které miluje kontakt s lidmi, je například bišon. To si může myslet jen ten, kdo nežil se stafbulíkem,“ tvrdí. Stejně jako další kynologové však je přesvědčená, že za to, jaký pes je, vždy může jeho majitel. „Neexistují hodní a zlí psi. Za to, jak se pes chová, může vždy člověk. Plemena jsou vyšlechtěná k různým účelům, ale o žádném se nedá říct, že je zlé. Některé jsou živá, temperamentní, jiná mají vrozenou určitou dávku agresivity. Když byl pes vyšlechtěn k hlídání, musí mít sebevědomí, nebát se. Ale vždy je na člověku, jak ho vychová,“ tvrdí.

Takže je to začarovaný kruh. Stafordšírští bulteriéři, současní miláčci českého národa, mohou být mazliví kamarádi od dětí, stejně jako nebezpeční sebejistí útočníci, kteří vyjedou po pejskovi, který jde kolem nich a pokud ho kousnou třeba do krku, nemá šanci přežít. Ostatně, takové případy byly. Někteří kynologové tvrdí, že by se plemena typu bull vůbec neměla křížit a šlechtit z nich další, protože tak vznikají podivné kombinace, od nichž člověk neví co čekat. Všechny mají vrozenou určitou míru agrese vůči jiným psům. Ta se dá potlačit, ale vždy tam je. Takže stafbulík sice může spát doma s miminem, ale také se z něj v parku může stát zabiják, pokud ho majitel správně nevede. Jenže to jejich majitelé velmi neradi slyší a často stafbulíka označují za beránka ve vlčím rouchu.

Právě proto všechno toto plemeno začalo lidi tak fascinovat. Vzbuzuje dohady, pozornost, není nudné. Takže se dá čekat, že ještě pár let tyto respekt vzbuzující nevelké svalovce s podivuhodným výrazem budeme v parcích potkávat. Pak je nahradí zase nějaké jiné plemeno, které se dostane do módy. Protože móda psích plemen se mění stejně jako móda v účesech nebo v oblečení.

Hodnocení:
(4.1 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
pes
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Věra Ježková
Nejmódnější pes – už jen z toho výrazu mi naskakuje kopřivka. Paní Krausová to napsala moc hezky.
Eva Krausová
Jarmilo M., nevím, kde jste vzala info, že nejvíce pokousaných lidí je od jezevčíků. My měly fenku, ta byla zlatá a lidi měla ráda. Sousedé mají také moc milou fenku, mazlivou. Já mám křížence fenku z útulku, ta má dokonce raději lidi, než psy, těm se obloukem vyhýbá(vyjma, když hárá...-:) Navíc vždy jaký pes je, je jen výchovou páníčka. Přesto se "bojových plemen" právem obávám, zvlášť těch bez košíku na volno pušťených.
Jarmila Marešová
Je to sladký mazel, nechápu, jak mohou lidé tvrdit, že je to bojovné plameno. Přitom nejvíc pokousaných lidí je od jezevčíků. Toto je přesně pes, ze kterého bych udělala mazlivého gaučáka. Bohužel, jsem už ve věku kdy si mohu pořídit jen pražského krysařka, nepotřebuje tolik pohybu. Ale pravda že dítě se nemá nechat bez dozoru s jakýmkoliv psem, i mazlem dobře vychovaným. Za případné pokousání je vinen dospělý - nikdy ten pes.
Naděžda Špásová
Pejsci jsou to krásní, hlavně to šteňátko. Pes nemůže za svého pána, ale pán za to, co provede se svým psem ano. Pokud je to magor, tak z pejska bude zlé zvíře a takovmému člověku by se živý tvor vůbec neměl dostat do rukou.
Kim Marková
V UK jsou nesmirne bezni, chudaci stafbulove take tvori drtivou vetsinu obyvatel psich utulku (ty anglicke jsou mnohdy k placi). Mam jednoho, z utulku, co se pise v prvni casti clanku je pravda,lidi bezmezne miluje. a to vsechny. Ma stisk jako lis na zelezo, ano. Nemiluji moc ostatni psy. Ale lidi zbozuji az za hrob. Vykradli na garaz, sli pres zahradu kde byl Muffin v boude. Blazene na ty cizi maniky vrtel ocasem a chtel je samou laskou ulizat. Zlodeji v UK se mrknou pres plot a pokud vidi stafbula, jdou do toho s usmevem. Vedi proc.
Eva Krausová
Pane Nový, výraz bojová plemena je použit v článku samotném a je mezi lidmi rozšířen. Takže zde nešířím žádnou novinku. Sdělte nám tedy ten lepší, přesnější výraz. U plemen vždy záleží na výcviku a chovateli. Mne spíš vadí výraz nejmódnější pes. Pes není módní výstřelek, ale živá bytost. Někdo má prostě blízko k určitému plemenu, to je v pořádku, pokud se psovi řádně věnuje. My jsme před lety taky s maminkou tíhly k jezevčíkům, ale ne pro módu. Proto, že má blízko k přírodě k myslivcům ap. coby norník. Ale také se pak člověk psovi musí věnovat, dopřát mu pohyb ap. Jeden čas byl v módě Dalmatin, brali si ho lidé, kteří mu pak nedopřáli, co potřebuje. Nyní mám fenku z útulku a jsem tomu moc ráda, že jsem ji mohla dopřát lepší život než v kotci, ač daný útulek se o psy stará dobře. I ona je křížena asi s jezevčíkem(což je náhoda), je milá, hodná. Ano, je to vždy riziko vzít si psa z útulku, protože nevíme, co můžeme od psa čekat, ale stojí to za to. Měli tam tenkrát velkého nádherného loveckého psa se smutným očima. Ten by byl také můj, ale podmínky pro něj nemám, nemohla jsem mu pomoci, bohužel... Vy byste nepoužíval výraz bojová plemena, já zas nejmódnější pes. Toť vše.
Tomáš Nový
A copak jste nám paní Halátová chtěla svým příspěvkem říci? Ohrazuji se proti výrazu “bojová plemena”, který paní Krausová použila. A za tím si stojím, protože žádné takové plemeno neexistuje. A vysvětlení paní Krausové že toto používá pro psy, kteří vyžadují výcvik a zkušeného chovatele, zavádějící bohužel je. Určitě se nechá najít lepší, přesnější výraz pro taková plemena. A k Vaším znalostem z Wikipedie mohu říct jen jedno, ano SBT je teriér, ale z vlastní zkušenosti vím, že v myslivosti se zase až tak často nevidí. A jak píšete že to nejsou žádní gaučáci, mám jiné zkušenosti , díky vlastnostem které mají, jsou právě skvělými společníky do domácnosti.
Hana Rypáčková
Módní nemódní..Soused má už druhého psa, je to miláček, hodný a kamarádský ke všem. Zrovna jsme ho potkali v parku , je to mazel. U psa záleží na výchově. Většinou jsou lidé věrni rase.
Věra Halátová
Pan Tomáš Nový nás poučil, že staforšírský bullteriér je podl FCI III. teriéři. Ano, ale není, rozhodně IX. společenská plemena. V článku od V. Hofmanové je psáno, že: "... jsou označováni jako příslušníci bojových plemen.... mají velmi silný stisk čelistí.." a že "mohou být nebezpeční". Já v příspěvku paní Krausové čtu to, že se vždy stane něco nebo i živý tvor "módní", tak si to lidé bez rozumu pořídí, za chvíli je to omrzí a psa se zbaví, nebo že nedokážou takového psa vycvičit, aby nebezpečný nebyl. Organikzace FCI sídlí v Belgii, je to zkratka francouzských, či spíše vlámských slov. La terre, je země. Teriéři se využívají v myslivosti. Jsou to tedy pracovní plemena, žádní gaučáci. A je blbost si je z módy, a protože "na to mám", pořídit, pak je mít v interiéru a nevědět co s ními. Nenapomínejte paní Krausovou, že "něco šíří". Je to dost teatrální zvolání, i když písemné: "nešiřte..!" Sousedka, přes 80 let si nechala beagla, po vnučce, která si psa z módy, podle mne z "floncu" pořídila, pak se odstěhovala do Prahy za výdělkem a psa nechala babce. Ta s ním nebyla schopna denně běhat do lesa. Pes býval celý den zavřený v pokoji, nebyl ani venčený, když už ho vzala na procházku, tak projevoval tak velké nadšení, že s tou paní škubnul tak, že ona spadla na zem a zranila se. Nakonec psa nechala utratit. I při výběru psa, jako společníka, se musí užívat vnitřek hlavy.
Elena Valeriánová
Souhlasím s paní Evou Krasovou, ve všem, co v komentářích napsala.
Jana Brandejsová
modni plemeno?! delate si legraci! vite jak dopada vsechno,co pro "urcity"druh lidi vyjde z mody??uz ted jsou utulky NARVANY k prasknuti ‼️‼️‼️
Eva Krausová
Pane Nový, nic zde nešířím. Už na začátku článku je zmínka, že jsou často označováni jako bojová plemena. Vím moc dobře, že bojové plemeno neexistuje, ale jsou tak označováni skupiny psů, kteří vyžadují výcvik a zkušeného chovatele. Ostatně mě se více nelíbí nálepka nejmódnější pes... To je zas zavádějící pro mne.
Tomáš Nový
Vážená paní Krausová, nic jako “bojové plemeno” neexistuje. Podívejte se na 10 skupin psů, podle rozdělení FCI. Stafordšírští bullteriéři patří do III. skupiny - teriéři. Nešiřte tady prosím tento nesmyslný a zavádějící pojem.
Dana Puchalská
Ano pes je pes a ne módní doplněk.
Jana Kollinová
Lépe bych to nenapsala než paní Eva K.
Eva Krausová
Nejmódnější pes, tento výraz se mi ani trochu nelíbí. Pes se nevěší na ramínko do skříně... A obávám se, že právě lidé, co si pořizují plemeno dle módy, jsou ti nejhorší. Většinou je to pro ně jen módní doplněk, než živá bytost. Nevěnují se jim, jak by měli. Procházkami, výcvikem ap. Bojová plemena vyžadují obzvlášť pozornost a výcvik. A páníčkové, kteří je pouštějí na volno bez košíku jsou ti nejhorší. Doopravdy "miluji", když se k nám řítí takový pes a ani trochu mne neuklidňují slova páníčka, že nic nedělá. Já mám fenku z útulku a ač není módní plemeno, dostává se jí více lásky a pozornosti, než mnohým žádaným plemenům, kteří jsou zavření doma, jsou venčeni krátce jen kolem domu ap.