Milena Holcová: Nebezpečnější než islám mně připadá Rusko
FOTO: archiv Mileny Holcové

Milena Holcová: Nebezpečnější než islám mně připadá Rusko

14. 11. 2018

Miliarda a půl lidí ho vyznává, stejně tolik lidí se ho bojí, ale jen hrstka o něm něco ví. O kom je řeč? O zakladateli islámu Mohamedovi. Tedy, myslí si to spisovatelka a cestovatelka Milena Holcová. A proto o něm napsala knihu s názvem Já nic, já Mohamed. Její součástí je i návod, jak ji převyprávět dětem.

Kolik máte vnoučat?  
Sedm. Nejstarší vnučce je čtrnáct, nejmladšímu vnukovi dva. Čtyři z nich mají kolem devíti let.  

Povídáte si, vyprávíte jim? Ptám se proto, že hodně prarodičů má pocit, že mladší generaci nerozumí a že ona nerozumí jim. Přesněji, že mladé jejich vyprávění a názory nezajímají…
Mám opačnou zkušenost. Do vnoučat vidím líp, než jsem kdy viděla do vlastních dětí. Člověk se poučí. Znám jejich silná i slabá místa – takhle přesně se chovala jejich maminka nebo tatínek. Vidím, v čem má kdo šanci vyniknout, z čeho se mohou vyklubat démoni. A také už vím, nad čím se dá mávnout rukou, protože to přejde. Ale jasně, potřeba pomazlení a absolutní důvěry u dětí časem ustupuje. Pak už jde o to, nabídnout něco dalšího. V roli babičky musíte co nejdřív pochopit, že na nic nemáte nárok a na vděk už vůbec ne.  

Tak jak na ně? Co děláte, když je chcete zaujmout?  
Pokud jim chci sdělovat nějaké své názory, tak rozhodně ne formou rad, varování a poučování. To nemůže fungovat. Osvědčilo se mi vyprávění příběhů, se kterými se dá začít tak ve čtyřech letech. Začínala jsem řeckou mytologií, úplná pokladnice je Starý zákon. Je dobré vytvořit si nějaké rituály. Někam spolu chodit a jezdit, případně spát v jednom pokoji a ještě lépe pod hvězdami.  

Jak na to, aby udržely pozornost?  
Při vyprávění na sebe můžete okamžitě reagovat. Není mi zatěžko říkat na věc svůj názor, ale tak, aby děti mohly případně nesouhlasit a diskutovat. Je to zábavnější než jim jen číst. Občas zvýrazním nějakou dobrou či špatnou vlastnost hrdiny, kterou má i některé z dětí. Hned to mezi posluchači zašumí. Používala jsem i některé finty, jako že skončím v nejnapínavější chvíli a pokračuji, až se třeba uklidní. Můžou se přerazit. A pozor, než pokračuji, musí vlastními slovy odvyprávět, co bylo minule. Nejdřív jsou schopni říct jen základní zápletku, ale velmi rychle se učí.  

Otestovala jste si na vnoučatech i svou novou knihu?  
Jistě, otestovala. Na třech, když jim bylo asi sedm. Měla jsem náskok jedné kapitoly, ale to stačí.  

Co vás vlastně přivedlo k tomu, abyste do knihy Já nic, já Mohamed dala čtenářům i návod, jak ji převyprávět dětem?  
K tomu, abych napsala něco jako návod, mě vybídly ostatní babičky. Takové to: já bych to taky zkusila a nevím jak a nemám čas to studovat. Tak jsem vše shrnula do jedné knihy i s opatrným návodem.  

Proč jste se rozhodla napsat portrét zakladatele islámu? Jak vás to napadlo?  
Mohamedův příběh je vypravěčská pastva. Jsou tam bitvy i láska. Lidská selhání, zvraty, pochyby, přátelství, zrada, mravnost i podrazy. Jen to, že měl devět manželek z nichž většina s ním žila na jednom dvorku! Jen si představte, co se mezi nimi muselo odehrávat. Ty intriky, koalice, soupeření. Brazilská telenovela hadr. No a kromě toho mě trošku štve, že Mohameda obestírá opar hrozby. Jako že zlí muslimové, to my křesťané bychom nikdy…! Blbost. V Koránu je méně nabádání k násilí než v Bibli.  

Myslím, že teď jste hodně lidí naštvala… 
Jasně, že teroristické útoky nejde odkecat, ale tady nejde ani tak o islám jako o mindrák vymytých mozků, které Korán sotva kdy četly. Ten problém prostě vidím jinde. Knížku jsem ve snaze prorazit absolutní nezájem a černobílé vidění napsala naučně, ale spíš beletristicky, ať se to dá číst. Pomohla jsem si dialogy s třináctiletou vnučkou, která děj nekorektně a bez zábran komentuje. Všechno to tam je. Trošku jsem tím vyšla naproti mladší generaci, která, doufám, ještě není zatížená předsudky.  

Je něco, co vás na Mohamedově příběhu překvapilo? Třeba potěšilo nebo pohoršilo?  
Na příběhu ze sedmého století jsem si uvědomila neradostnou skutečnost, jak se chování lidí do zblbnutí opakuje. Pořád stejný vzorec. Hrstku chamtivců napadne nějaký pošetilý mravokárce, které později nahradí diktátorské hovadu. Marx měl svého Stalina, no a Mohamed Umara. A jestli mě něco potěšilo? Asi Mohamedovo váhání na konci života, jestli se náhodou neplete, jestli islám není slepá ulička. To mi připadalo velmi lidské. A pobouřená jsem byla hned několikrát, ale to je z té knížky patrno. 

Nemáte obavu, že si to téma někteří lidé mohou vyložit špatně? Že si někdo může myslet, že ten portrét zakladatele islámu znevažuje? Protože jste si vybrala téma, které je v dnešní době opravdu hodně citlivé…
Víte, kdybych se takhle měla postavit ke světu, tak jsem raději měla prodávat v Konzumu. Ony se ty emoce vzedmuly, už když rukopis četlo několik mých přátel. Musím počítat s tím, že si každý čtenář unese nějaký názor na islám a muslimy předem a teď ho s mým pojetím konfrontuje. To jsem u jiných knížek neznala. Trošku mě to zaskočilo, jenže s tím asi musím počítat. Ale že bych si libovala v konfliktech a provokovala schválně? To fakt ne. 

Nezrazovala vás od psaní té knížky rodina, vaši blízcí?  
Rodinu by nenapadlo mě od něčeho zrazovat. Ostatně, investigativní novinářka Pavla Holcová je naše dcera, tak od té by to tedy fakt sedělo. Snad jen nakladatel si povzdechl, že se to asi bude prodávat hodně blbě.  

V poslední době často zní názory typu: svět se řítí do záhuby, dnešní děti v budoucnu nic dobrého nečeká, dobře už bylo. Co byste jejich šiřitelům řekla? 
Svět se řítí do záhuby od svého vzniku, to bych neřešila. Velkou naději vidím právě v mladých. Možná mám na ně štěstí, ale ty děcka mi připadají mnohem vzdělanější, uvědomělejší, schopnější a odvážnější než jsme byli my. Vysloveně jim fandím. A pokud jde o to, co nás ohrožuje, tak mi mnohem nebezpečnější než islám připadá Rusko.  

V jednom dřívějším rozhovoru jste řekla: Kdybych necestovala, byla by teď ze mě neurotická právnička se skeptickými koutky úst, které je vše jasné. Byla bych xenofobní, měla bych hrůzu z islámu… Souvisí to, že jste práci právničky vyměnila kdysi za cestování po světě, se vznikem té knihy?  
Jen omezeně. Procestovala jsem asi deset islámských zemí, většinou autostopem. S výjimkou Balúčistánu a Afghánistánu jsem se cítila bezpečně. A nakonec i v tom Afghánistánu, kde si nás vychutnával Tálibán, nás zachránil muslim. Jsem nevěřící a k islámu mám podobně skeptický vztah jako k ostatním náboženstvím. Tou knihou nechci vzdávat hold nějaké ideologii a už vůbec ne osobnosti. Prostě jen doplňuji mezery v základním vzdělání.  

Když se řekne budoucnost dětí, vnoučat, cítíte spíše obavy nebo naopak?  
Pokud mám obavy z budoucnosti, tak je z naší obecné lidské chamtivosti. Viděla jsem, co s lidmi dělá nedostatek vody. To si dost koledujeme.  

Je tedy vůbec něco, čeho se bojíte?  
Bojím se, to víte, že ano. Bojím se stádnosti, ochoty poslouchat vůdce, nekritičnosti, schematického myšlení, pohodlnosti. To všechno je v nás a dá se s tím dobře pracovat. Nakonec, Mohamed to předvedl s plnou parádou.

 

Milena Holcová
Narodila se v roce 1954. Vystudovala práva, ale když jí bylo kolem třiceti udělala životní veletoč. Opustila prestižní zaměstnání a s novým mužem se začala věnovat cestování a psaní. Držela se přitom těchto zásad: co nejmenší bágl, co nejblíže k lidem, co nejdál od turistů. Stala se scénáristkou a spisovatelkou. Mezi její úspěšné  knihy patří Romance na tři doby, Věčný striptýz, Nech tu děti a zmiz, Přezrálé broskve a další. Podle jejich scénářů vznikly příběhy Riskantní rozhovor a Láska v moll, které byly součástí televizního cyklu Soukromé pasti. Nyní jí vyšla kniha Já nic, já Mohamed.

Hodnocení:
(4.8 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Martin Matoušek
Také generál Pavel má podobný názor: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/hrozba-terorismu-je-v-kontrastu-s-pusobenim-ruska-az-druhora/r~391c8920ee7311e8b474ac1f6b220ee8/
Martin Matoušek
K diskusi o nebezpečnosti Ruska doporučuji názor odborníka - šéfa Bezpečnostní informační služby: https://denikn.cz/23161/moskva-a-peking-chteji-znicit-nato-i-eu-rusove-mohou-odposlouchavat-kazdeho-z-nas-varuje-sef-bis/?ref=top
Milena Holcová
Milí přátelé, musím zareagovat, vidím, že výbušný titulek udělal své. Budu tedy přesnější: Myslím, že v současné době nás, Českou republiku, ohrožuje spíš Rusko než islám. Islámské země totiž, na rozdíl od Ruska, Česká republika příliš nezajímá. Oba tyhle světy jsem projela stopem, setkávala se tedy s normálními lidmi, kteří byli spíš přívětiví než zlí. Tam i tam. Nakonec chci říct, že Kniha Já nic já Mohamed není nějaká propagace islámu. Spíš pokus o doplnění mezer ve vzdělání a dodání podkladů pro věcnou argumentaci.
Hana Švejnohová
Mileno, zdravím a gratuluji k vydání tvého dalšího odvážného počinu!!! Ty se s tím teda fakt nemažeš... :-) Ale to jsi ty... Kdy bude křest? Přijmeš mé pozvání na besedu pro portál i60? A ještě vzkaz pro paní Olgu: načetla jsem několik knih Mileny Holcové pro sdružení Mluvící kniha (www.mluvicikniha.cz) , které spolupracuje s Macanovou knihovnou. Zkuste si to najít a zeptat se na možnost vypůjčení... Zdravím velice!
Josef Bílý
Nebezpečnější než islám mně připadá Rusko..paní Holcová zkuste si žít jako žena islámské zemi anebo v no-go zonách v Paříži,Londýně či Švédsku a potom v Rusku a sama uznáte jak jste se mýlila !!Jsme slované a proto nám je logicky vždy bližší slovanský národ, než kulturně zcela odlišná společnost ! Jste zřejmě pod vlivem protiruské propagandy !
Jarmila Komberec Jakubcová
Pokud chcete si udělat obrázek o Arabech a Židech stačí navštívit Jeruzalém a pak Betlém. Protože betlém se již nachází na palestinském území je rozdíl patrný na první pohled. Čisté ulice Jeruzaléma a odporně špinavý Betlém, nikdy jsem neviděla, že by Žid ukrýval na svém těle bombu a pak ji odpálil na zastávce tramvaje, naproti tomu palestinský atentátník není v Izraeli výjimkou.
Libor Farský
Právě jsem se podíval na anotaci této knihy "Já nic, já Mohamed". Cituji z prvního odstavce:"Troufalý portrét zakladatele islámu. Miliarda a půl lidí ho vyznává, stejně tolik se ho bojí, ale jen hrstka o něm něco ví. Na jedné straně bitvy ve jménu Alláha, na druhé devět manželek. Záruka, že se nebudete nudit." Uvědomil jsem si, že patřím mezi lidi, kteří odsuzují islám včetně Mohameda, aniž by to měli podložené alespoň četbou. Knihu jsem si objednal, děkuji za tip.
Martin Matousek
Je to zajímavé, že většina z těch co před islámem varují a děsí se ho o něm nic neví. Nikdy neviděli muslima. Když byli v muslimské zemi tak jen s cestovkou a nikdy s nikým takovým nemluvili. Tato knížky by jim mohla pomoci...
Zuzana Pivcová
Trochu mi připomíná kdysi Petru Procházkovou.
Jarmila Komberec Jakubcová
Vzhledem k tomu, že každoročně navštěvuji již 10 let Izrael mám trochu odlišný pohled na islám. Projela jsem i hodně zemí kde žijí převážně Arabové a tak si troufnu říci, bojím se islamistů a fanatiků. Jezdím také často do Německa (Bavorska) a vidím jak dnes vypadá Mnichov. Projela jsem také část Ruska a Ukrajiny. Mám tedy srovnání. Vždy záleží na úhlu pohledu. Nic není jen černé ale ani bílé. Jinak souhlasím s názorem, že nedostatek vody způsobuje migraci lidí z části Afriky. Na Západní Sahaře (část Maroka) vysychají studně a tamní Berbeři musí stále hledat další území.Ostatně i pan Cílek se hodně problému vody věnuje ve svých knihách.
Karel Boháček
Když člověk poznává obyčejné lidi, kulturu a přírodu té země, vždy je na jejich straně. Znám to z vlastní zkušenosti z cestování.Co se týče politiky - to je jiné, osobně mám strach z fanatického islámského náboženství.
Jitka Hašková
V tomto věřím panu Petránkovi a religionistům, kteří před islámem velmi varují.
Pavel Lebeda
Nemáte pravdu paní Holcová. Islám je nebezpečnější než Rusko.
Olga Štolbová
Zajímavá "ženská". Jak ráda bych si přečetla všechny její knihy. Jen mít někoho kdo by mi četl. Moje oči mohou číst nejvýš tak deset minut.
Vladislava Dejmková
Konečně trochu jiný pohled na svět. Pro mě zajímavý přístup k vnoučatům. Zkusím si z toho něco vzít i do svého vlastního života. Děkuji.
Jana Šenbergerová
Něco jiného je vidět věci z úhlu běžného člověka a pak úhlem pohledu politiků a vůdců, kteří mají moc. Zatím ještě nikdy nešlo o skutečné zájmy většiny. Všechny šarvátky nahrávají vyvoleným. Takže je mi celkem jedno, odkud hrozí nebezpečí. Víc mi vadí, že hrozí stále.
Josef Cvancara
Jasan, zle Rusko. Vnoucata ji jednou podekuji.
Věra Ježková
Mně ne.
Ladislav Vesecký
Bububu, ty zlé Rusko.
Helena Štěpánková
Zajímavý rozhovor s odvážnou ženou. Já bych odvahu cestovat do těch zemí neměla. I proto máme mnohdy zkreslené představy a odsuzujeme něco, o čem nic nevíme.
Antonín Vácha
Dobré názory, souhlasím.