Vánoce? Jak zapomenout, když nemohu?
Ilustrační foto: pixabay.com

Vánoce? Jak zapomenout, když nemohu?

29. 11. 2018

Nevím, zda můj článek bude zařazen do soutěže.Redakce má asi trochu jinou představu o obsahu článků do soutěže, nicméně tento psal život ve své kruté podobě sám. Přesto zvažte i přes nesplnění všech podmínek soutěže.  Jinak budu ráda i za zveřejnění mimo soutěž.

Je to již dávno, kdy se příběh stal, a dodnes, když nastane ten krásný adventní a vánoční čas, na něj třeba jen nakrátko vzpomenu a je mi  úzko a mám slzy v očích...

Měla jsem po škole v práci jednu kolegyni. Byla moc zamilovaná a měla těsně před svatbou. Všichni jsme se těšili, jaká bude nevěsta, jak jí to bude slušet. Dočkali jsme se. Zářila, byla plna lásky a štěstí a radovala se, že bude žít vedle svého vyvoleného, který byl do ní též zamilován. Od podzimka čas utekl a začaly přípravy na vánoce. V práci jsme o volných chvílích pekly, uklízely, zdobily stromek – jistě že jen ústně, prostě, předávaly si různé rady, návody, recepty. Jana říkala, že budou mít ve svém domku, který předělával manžel svépomocí, vánoce ve dvou. Moc se těšila. Jen manžel odpoledne na Štědrý den doveze, jak jinak než na motorce, kdeže by měli automobil, vedle do vsi jeho mamince vánoční dárky s přáním krásného Štědrého dne.

V práci jsme skončili a už se jenom těšili na ten vytoužený Štědrý den. Jaký to byl šok, když jsme se po vánocích znovu v práci sešly, ještě plné dojmů z vánoc, ale bez Jany. Z Jany usměvavé, zamilované, plné života, těšící se na první společné vánoce, se stala mladičká vdova. Když se její muž vracel na Štědrý den od maminky, dostal smyk a zabil se o strom.

A tak skončil jeden nenaplněný život mladého muže a v Janině srdci zůstala obrovská bolest na celý život. Ještě dlouho trvalo, než se ze smutku dostala, našla si nového, hodného chlapce a s ním založila rodinu.

Jednou, za dlouho mi řekla, že když se přiblíží Štědrý den, tak má v sobě zvláštní pocit, nikoho nikam nepouští, snad ani vysypat smetí. Když někdo zazvoní, myslí, že omdlí, jak se v ní vynořují strašné vzpomínky na tu tragédii. Snaží se nerušit svým stresem pohodu vánoc,ale stojí ji to velké úsilí. Smrt milovaného na Štědrý den byla tak silná, že se jí ani po tolika letech vůbec nemůže zcela zbavit a to ani za pomoci psychologů. Věřím jí, neboť vánoce mají své zvláštní kouzlo, svoji moc, které, když jsou násilně zlem zničeny, mohou nadlouho, mnohdy do konce života, zůstat jako trn v srdci....

I tak nezapomenutelně může osud zasáhnout do vánoc...

 

Hodnocení:
(5 b. / 23 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Nováková
Děkuji všem za příspěvky, ve kterých je mnoho smutku i pravdy.Osud má v našich životech vždy dvě tváře a je jen na něm, kterou nám zrovna nastaví. Cítím se všemi, jejichž srdce byla zasažena bolestnou ztrátou blízkého člověka v to jakoukoliv roční dobu a o vánocích zvláště. Někdy se rána v srdci trochu zacelí, někdy je to hodně bolestné navždy. Žijeme život s nejbližšími a když nás někdo z nich opustí ač víme, že tu nikdo není napořád, vždy je to hodně bolestné a nikdy nemůže být zapomenut.Vždy nám zůstanou alespoň vzpomínky....
František Matoušek
Vím co je to ztratit někoho blízkého zrovna o vánocích. Mamimku jsme pochovali 23.prosince 1994 a věřte, nebyly do šťastné a veselé vánoce. Přesto, že to je již tolik let je mě v tento den velice smutno a vzpomínám na všechny vánoce prožité s mamimkou.
Marie Foltýnová
Moc smutný příběh.Ale i takto krutý osud může být.Je to o to horší,když se to stane v tak významné svátky,jako jsou Vánoce.
Jitka Chodorová
Velmi smutný příběh, ale do soutěže patří.
Květa Řičánková
Ten následující rok byl moc smutný,hlavně pro maminku.Já jsem se vdala a dva roky po těch nejsmutnějších vánocích se mi narodila dcera,akorát si vybrala úplně konec roku,po smutku přišla radost.
Marie Doušová
Také jsem prožívala Vánoce plné smutku.Opravdu se nedá nikdy zapomenout. Přesto přeji Všem klidné Vánoce.Život jde dál a vzpomínky zůstanou, ale už tolik nebolí.
Květa Řičánková
Bylo mi 20 let,jela jsem navštívit o rok mladší sestru do nemocnice,že je nevyléčitelně nemocná jsme věděli asi 4 týdny.Už jsme se ale nesetkaly,přišla jsem doslova několik minut poté co zemřela.Já to musela říci rodičům.Ten rok jsme vánoce neslavili,nemám je ráda.
Marie Seitlová
Smutný příběh, něco mi to připomíná, ale bylo to necelý měsíc před Vánocemi a k tomu 2 malé děti.
Eva Mužíková
Opravdu smutný příběh.
Hana Rypáčková
Tragedie. Mnoha lidem nepřipsfají Vánoce vůbec veselé.....
Jana Šenbergerová
Nehody, ke kterým dojde kolem vánočních nebo velikonočních svátků, jsou o to smutnější, že smutek poznamená všechny další svátky.
Věra Ježková
Ztráta blízkého člověka je tragédie vždy. A Vánoce jsou nejcitlivější období roku, i kdybychom se tomu bránili. ♥ Já jsem o Vánocích ve svých 14 letech nikoho neztratila, ale prožila jsem drama a můj další život velmi poznamenaly.
Zuzana Pivcová
Kdo obdobnou situaci zažil, ví o to víc. Pro novomanželku s plány do života a navíc na Štědrý den to muselo být zlé. Já jsem to zažila 16. 2. a letos to bylo 30 let.
Soňa Prachfeldová
Život je krásný i smutný, k někomu moc krutý. Pohnutý příběh - určitě do soutěže patří.
Dana Puchalská
Ano, vánoční příběh může být i smutný.
ivana kosťunová
Je to silný příběh, dobře napsaný, myslím, že do soutěže právem patří.
Libuše Křapová
Vzpomínky na Vánoce nemusí být vždycky jen krásné, Hani. Je mi té tvé kolegyně líto.