Palma nebo jedlička, hlavně ať jsou veselé
Ilustrační foto: pixabay.com

Palma nebo jedlička, hlavně ať jsou veselé

9. 12. 2018

Tak tu máme advent. A díky reklamní masáži už se Vánoce opravdu nedají ignorovat. Pletou se nám do každodenního života s neskrývanou vehemencí. Jsou zkrátka na každém kroku, všudypřítomné, vytoužené i proklínané…

Ale co si budeme povídat, většina pravidelných přísah zrušení stromečku, dárků a cukroví se obvykle během roku lehce rozplyne. Anebo se naopak udělá konečně jednou radikální řez a odletí se do teplých krajů.

Co takhle výlet za velkou louži?

Pro mě to tedy určitě nepadá v úvahu. Americké Vánoce s punčochou zavěšenou nad krbem a pečeným krocanem známe z kýčovitých filmů, které nás provázejí prakticky po celý rok…

Ovšem Vánoce slaví i Indiáni. Například kmen Navajů se sesedne kolem ohniště a pojídá koláč z kukuřičné mouky a sušených jeřabin, pečený v popelu. V Argentině si pro změnu upečou koláče z pštrosích vajec, kdoulové pečivo a místo kapra chroupají ocas leguána. Tak ten bych zrovna nemusela.

Ale nezlákal by mě ani vánoční výlet do Londýna… Třeba onen slavný anglický vánoční pudink. Je pravda, že jsem ho nikdy neochutnala, ale už samotné ingredience (například vyškvařený lůj), taky doba vaření (až sedm hodin) a hlavně doba uskladnění (nejlépe prý celý rok) ve mně budí značnou nedůvěru.

V Itálii bych Vánoce taky oželela. Na dárky od ježibaby Befany bych si musela počkat až do sedmého ledna a tortellini s jehněčím bych si nejspíš nedala ani ve všední den. Natož u štědrovečerní tabule…

Před pár lety jsme s manželem vyzkoušeli Vánoce pod palmami. Ale jednou stačilo. Arabská snaha o evropskou pohostinnost je nemůže nahradit. Moře a pláž zkrátka k českým Vánocům nepatří…

Brala bych možná nějaký útulný hotýlek v zasněžených Alpách, kde jsou vánoční svátky hodně podobné těm našim…

Sváteční chvíle Štědrého dne bývají většinou umocněny hudbou. Každoroční rituál u prostřeného stolu vytváří buď nepostradatelná Rybovka, anebo dětské hlásky, zpívající koledy. „Tichá noc, svatá noc...“ zní slova písně, která se zrodila v malé vesničce u Salcburku. Mladý varhaník narychlo zhudebnil vánoční báseň místního faráře – a dnes ji o Vánocích zpívá celý svět, aniž by si uvědomoval její rakouský původ. Na rozdíl od nás, kteří si svoji c.k. rakousko-uherskou minulost připomínáme, kdykoli navštívíme naše jižní sousedy. Alespoň co se jídla týče. Podobnost našich kuchyní totiž není náhodná, nýbrž historická. Například v jednom maďarském zámeckém hotelu jsem jako dezert dostala místní specialitu, kterou jsem až do té chvíle považovala za nejoblíbenější pokrm českých dětí ve školních jídelnách: buchtičky s krémem. Tedy správně se šodó…

Blíže k tradicím našich babiček mají rakouské hospodyňky. O svátcích však daleko víc využívají bohaté nabídky služeb. Vánoční štolu a teplou šunku s křenem si obvykle nechají dovézt až do domu a jen málokterá sama upeče pár vanilkových rohlíčků a skořicových hvězdiček, což je de facto veškeré rakouské vánoční cukroví. Jen moje bývalá švagrová, která bydlí už víc jak pětatřicet let v Badenu u Vídně, se svůj vánoční „zlozvyk“ z Moravy neodnaučila. Peče každoročně asi tak o třicet druhů cukroví více než její sousedky…

Jsou to vlastně jen tři dny v roce, a přece v sobě skrývají něco magického. Pro někoho znamenají kouzlo, třpyt a dlouhé těšení, pro jiného koncentrované utrpení. Třeba ze samoty, která o Vánocích bolí víc než kdy jindy…

Tak si ty letošní Vánoce pěkně užijte, ať už na mořském pobřeží nebo doma. A hlavně po ruce s počítačem, aby ty případné smutky i radosti bylo s kým sdílet.

Hezké vztahy a klidný čas adventní vám přeje

Hodnocení:
(5 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Mně je doma nejlíp vždycky, nejen o Vánocích. Narodila jsem se tady, abych si to tady užila. Až budu chtít slavit pod palmami, narodím se v zemi, kde rostou. :-)
Jitka Caklová
.... a vlastně ani nic, co k Vánocům nepatří, přidat.
Jitka Caklová
Hezky napsaný článek. Krom výjimky dvou svátků vánočních, co jsem byla v porodnici, jsem o Vánocích nikdy mimo svůj domov nebyla. Jak píše níže Lubomír, Vánoce jsou svátky dětství a nikdy jsem si je nenechala nikým "vykrást".
Lubomír Müller
Moc pěkný vánoční fejeton. Ještě bych dodal, že vztah k vánočnímu období se v nás formuje v dětství. Jsou to vyloženě "dětské svátky", dospělí pak už jen pocitově "vykrádají" vzpomínky na kouzlo Vánoc, které prožívali v dětství. Kdybychom v dětství Vánoce prožívali na břehu mořském, asi by se nám to naše, teď už jen občas zasněžené období se smrčky nelíbilo. Ale ať nás život zavane kamkoliv, vždy si neseme v sobě Vánoce svých dětských let.
Zdenka Jírová
Ladovy Vánoce nemají chybu a jsou neopakovatelné. Nechtěla bych je prožívat jinde než u nás, v Čechách a se svojí rodinou.
Danka Rotyková
Vánoce si také nedovedu představit nikde jinde než doma. A myslím si, že to tak má většina lidí na světě.
Zuzana Pivcová
Ani za velkou, ani za malou louži. Níkdy jsem nebyla na vánoce na nějakém zájezdu, ani v horách či v lázních. Pro mě má všechno svůj čas. Ale že máme s Rakouskem podobné zvyky, to je jasné. Jak by ne. Díky, Hanko.
Hana Nováková
Krásná myšlenka, která souzní s tou mojí. Nejlepší Vánoce jsou doma s mými blízkými. Protože slovo domov je pro mně vyjimečné a to ve všech aspektech.
Dana Puchalská
Hezkou a pokud možno klidnou dobu předvánoční i Vám, paní Hano. Ano já bych taky nemohla být na vánoce někde jinde než u nás v Čechách.
Věra Ježková
Líbí se mi výraz z knížky Hacknutá čeština ŘÍJNOCE, tj. „období v říjnu, kdy se ve všech obchodech začíná s prodejem vánočního zboží“. Z rozhovoru s autorem, Magazín MFD, č. 49.