České koruně bude v roce 2019 sto let
FOTO: Česká národní banka

České koruně bude v roce 2019 sto let

25. 12. 2018

Česká národní banka patří k institucím, které připravily důstojné oslavy k výročí vzniku republiky. Slavný rok právě končí, ale pro naši měnu nastává rok, v němž se před sto lety narodila.

Zeptali jsme se proto Petry Vodstrčilové, mluvčí ČNB, na co se v roce 2019 mohou těšit nejen sběratelé.

Můžete nám popsat mince které ČNB vydala ke 100. výročí republiky?
Česká národní banka připomněla 100. výročí vzniku republiky několika emisemi mincí, a to jak pamětních, tak oběžných. Blížící se výročí předznamenala dne 17. října 2018 emise stříbrné pamětní mince Washingtonská deklarace připomínající 100. výročí Prohlášení nezávislosti československého národa. O týden později, 23. října 2018, se uskutečnila mimořádná emise zlaté pamětní mince připomínající 100. výročí založení československého státu. Poté 24. října 2018 začala ČNB distribuovat speciální sadu oběžných dvacetikorun s portréty zakladatelů státu - Tomáše Garrigua Masaryka, Milana Rastislava Štefánika a Edvarda Beneše.  

O které mince byl největší zájem a kolik se jich prodalo?
Vzhledem k charakteru, nabízenému počtu a nízkým nákladům na pořízení byl největší zájem o speciální oběžné dvacetikoruny s portréty zakladatelů státu v čele s T. G. Masarykem. Ty se neprodávaly, ale pouze vyměňovaly na pobočkách a územních pracovištích ČNB za hotovost stejné hodnoty. ČNB nabídla veřejnosti k výměně 200 tisíc kusů dvacetikorun od každého vzoru, tedy celkem 600 tisíc mincí. Limit výdeje byl stanoven na tři dvacetikoruny od každého vzoru na osobu, aby se mince dostaly k co nejširšímu okruhu veřejnosti. Objem nabídky zhruba 50krát převýšil počty, ve kterých ČNB vydává pamětní mince z drahých kovů.  

Je ještě možné pořídit minci jako vánoční dárek a která to je? Kde je možné ji zakoupit?
Oběžné dvacetikoruny koupit nelze, ty ČNB vyměňovala koncem října, a celá emise byla rozebraná během pěti dní. Pamětní zlaté a stříbrné mince ČNB prodávali smluvní partneři ČNB a Ti mají přehled, zda a kolik mincí je eventuálně k dispozici.  

Budete v roce 2019 ještě prodávat pamětní dvacetikoruny k výročí republiky?
Oběžné dvacetikoruny ke 100. výročí republiky budou v příštím roce k dispozici už jen v rámci sad, které budou obsahovat tři mince se zakladateli státu a tři oběžné dvacetikoruny s portréty tvůrců české měny – Aloise Rašína, Karla Engliše a Viléma Pospíšila. Trojice oběžných mincí s portréty Rašína, Engliše a Pospíšila bude k dispozici od 30. ledna 2019 ve stejném množství, jako byly říjnové dvacetikoruny, tedy 200 tisíc kusů od každého vzoru. O způsobu jejich distribuce budeme včas informovat na našich webových stránkách. Sady šesti dvacetikorun připomínajících 100 let státu a 100 let měny budou nabízeny k prodeji v průběhu prvního pololetí 2019. 

Kdy prodej zahájíte a kolik jich bude k dispozici?
O přesném datu zahájení prodeje, počtu nabízených sad a jejich ceně ještě nebylo rozhodnuto. V roce 2019 oslaví Česká národní banka výročí 100 let vzniku československé měny a u této příležitosti bude pořádat unikátní výstavu 100 let česko-slovenské koruny na Pražském hradě. Zde bude mimo jiné k vidění 130kilogramová zlatá mince vyražená speciálně pro toto výročí.

České koruně bude v rce 2019 sto let. Co zajímavého chystáte k tomuto výročí?
Česká národní banka chystá na 31. ledna 2019 emisi pamětní bankovky s nominálem 100 Kč s názvem Budování československé měny, která ponese na lícní straně portrét prvního československého ministra financí Aloise Rašína. Jedná se o historicky první pamětní bankovku, ČNB dosud vydávala pouze pamětní mince. Bankovku budou prodávat smluvní partneři České národní banky, jako tomu je u pamětních mincí, a její cena bude tudíž vyšší, než je uvedený nominál.

 

Božena Hažová pro portál i60

 

 

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(4 b. / 4 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zuzana Pivcová
Bankovky jsou malá umělecká díla, i když v různých režimech jsou pochopitelně dost poplatné době. Zároveň ji však ale i dokumentují. Bankovkami, zvláště těmi vyšší hodnoty, se v současnosti moc nezabývám a v bankomatu si je neberu. Ale měnu bych si ráda ponechala stejnou. :-D
Jana Šenbergerová
Ráda bych jí popřála dalších sto let, ale obávám se, že ji EURO převálcuje a stane se tak pouze sběratelskou záležitostí. Dožít se stovky není tak špatné ...
Věra Ježková
K narozeninám přeji české koruně vítězství nad eurem.
Dana Puchalská
Tu bankovku bych si koupila ráda. Vypadá moc krásně.