Nezapomenutelné vánoce:  Červený svetr

Nezapomenutelné vánoce: Červený svetr

12. 12. 2018

Pro mne byly vždycky Vánoce očekáváním, co nám Ježíšek přinese.  Brzy jsem na Ježíška přestala věřit a období před svátky bylo časem šmejdění. Maminka moc originální v úkrytech nebyla a vždy jsem dárky objevila ve skříni mezi povlečením. Nebývalo jich moc, byli jsme chudí a nejvíce jsem dostávala knížky. Dokonce se mi povedlo několikrát si knihu přečíst tajně ještě před Vánoci. Bylo mi třináct, už jsem se víc zajímala o to, co mi maminka obléká, ale pro puberťačku nic zajímavého. Manšestrové kalhoty a klučičí pulovry, košile a trička, protože jsem nosila oblečení darované sousedkou po jejích dvou synech.

Ten rok jsem v úložném prostoru pod gaučem našla sáček se svetrem. Lidičky, ten byl tak krásný! Jasně červený s bílým norským vzorem přes hrudník. A jak voněl novotou. Ihned po návratu ze školy jsem odklopila gauč, oblékla svetr a naparovala se před zrcadlem. To budou spolužačky koukat, že konečně mám taky něco dívčího. Vždy před příchodem rodičů z práce jsem honem svetr poskládala a vrátila do skrýše. Dny do Vánoc byly tentokrát hodně dlouhé.

Konečně přišel ten kouzelný večer. Na rozbalování dárečků jsem se těšila víc než moje šestiletá sestřička, která byla pověřena ceduličky přečíst a dárky správně rozdat. V mém prvním balíčku byla knížka. V mém druhém balíčku bylo to nejobyčejnější a nejlacinější tričko a dvoje spoďáry. Balíčků pod stromečkem ubývalo, konečně držela sestra v ruce objemnější balíček ve vánočním papíru. Napětím jsem ani nedýchala. To je on, to je určitě ten svetr, budu dělat strašně překvapenou, aby rodiče nepoznali, že jsem ho už dávno objevila, vyzkoušela a kochala se. Sestra přečetla jmenovku a dáreček předala ... mamince. Ta vybalila můj svetr a ihned si ho oblékla. Pak dala za ten krásný vánoční dárek pusu tátovi. A já měla slzy v očích a schovávala jsem se za otevřenou knížkou.   

 

 

Ilustrační foto Seznam.cz/obrázky

Hodnocení:
(5 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Jírová
Protože mám odjakživa ráda překvapení , nikdy jsem nešmejdila. Občas jsem ale věděla , co dostanu, když jsem si to musela " zkusit". Třeba vytoužené bílé krasobruslařské boty s bruslemi" se zoubky". Dokonce jsem si je mohla obléct už na Štědrý dne dopoledne a jít v nich na rybník, protože byl nádherný led.
Naděžda Špásová
U nás toho pod stromkem moc nebývalo. Taky jsme šmejdili po skříních, pamatuji se jen na jednoho plaváka, ostatní zapadlo do propadliště dějin. To ti muselo být hodně líto, viď.
Alena Vávrová
U nás také moc dárků nebývalo, nepamatuji se, že bych kdy něco našla, ale šmejdili jsme, kde má maminka schovanou krabici s cukrovím, které pekla po nocích. Byla velká, po smetolu, ta se jen tak schovat nedala ;-) .
Hana Rypáčková
Hezký příběh. Sestra šmejdila, já ne.
Alena Tollarová
Taky jsem šmejdila a ono toho k nalezení moc nebývalo. Jednou jsem objevila skládací deštník a moc se mi nelíbil. Ale věděla jsem, kolik úsilí mámu stálo peníze na něj našetřit a výběr tenkrát stejně nebyl. Nosila jsem ho mnoho let.
Helena Votíková
Taky jsem šmejdila, jen jednou. Našla jsem barevné punčocháče a jak se mi klepaly rozrušením ruce, pytlík jsem roztrhla mimo to lepítko. A tím veškeré moje šmejdení skončilo. Maminka tenkrát dělala jako že se nic nestalo. Potrestala jsem se sama.
Jitka Hašková
To bylo velké zklamání. Hledání dárků před Vánocemi se nevyplácí. To jsem nikdy nedělala, navíc máma měla vždy mnohem větší oblečení než já.
Zuzana Pivcová
Tak to muselo být opravdu zklamání. Tady se Ti to předběžné hledání nevyplatilo. Protože bys ten svetr neočekávala, a tudíž nebyla po jeho "objevení" zklamaná. Hezké a upřímné vyprávění, díky.