Posezení ve virtuální kavárně 2
ilustrační foto: pixabay.com

Posezení ve virtuální kavárně 2

17. 12. 2018

Už je to hezky dlouho, co jsem slíbila, že se s vámi podělím o své další čtenářské úlovky. Čtu pořád, jen ne vždy mám chuť něco sepisovat. Ta se dostavila až teď.
Kdysi dávno jsem slyšela rozhovor s herečkou Ivankou Devátou a dověděla se, že píše knihy. Tehdy jsem si slíbila, že si některou určitě přečtu.
Léta plynula, rukama mi prošla spousta knih, ale na ty její jsem pozapomněla. A pak jsem jednou přišla do knihovny, došla k polici s knihami a do oka mi padlo jméno Ivanka Devátá. Nebyla tam jedna knížka, ale hned celá řádka knih. Vida, samy se mi připomněly.
Začala jsem si je postupně půjčovat. Nejdřív mě potěšilo, že jde o knížečky spíše útlé a malého formátu, ale jakmila jsem se začetla, začalo mi být líto, že se s nimi budu brzy loučit. A to nejen pro jejich „maličkost“ formální, ale hlavně velikost myšlenkovou. Líbí se mi také ilustrace na jejich obálkách, které jsou od Ivy Hüttnerové. Hned do té první jsem se zamilovala.
Román Jen jednou mladá mě svou čtivostí a vtipem natolik zaujal, že půjčení další knížky nenechalo na sebe dlouho čekat.
Knížka Soužití k zabití je společným dílem Ivanky s Miroslavem Plzákem, ve které dva přátelé ze studentských let znovu navázali kontakt a prostřednictvím korespondence si sdělují své osudy, vtipně je komentují a navzájem si pomáhají řešit životní a vztahové problémy. Další dobrá četba.
V další knížce Pravé domácí spojila své vzpomínky se vzpomínkami svého bratra Jiřího Devátého, kterou sepsali formou anekdot z rodinného života. Bylo jich na mě moc, možná proto mě nezaujala tak, jako ty ostatní.
Pak přišla knížka povídek Koukám a co nevidím. Na konci knížky jsou Lásky mého života, na jejichž závěru je tento text, který se mi moc líbí:
„Jak moudrá je příroda, nabízí-li nám jaro, v němž se všechno rodí, čisté a líbezné, léto se svým zráním, horkem a chladivou vodou. Podzim plný barev a připomínek, že nic netrvá věčně, a zimu, která uprostřed závějí a třpytivých střechýlů už zase slibuje nové zmrtvýchvstání. Říkám vám, s vědomím, že někomu mohu být odporná, že život je to nejlepší, co nás mohlo potkat. A že je to zároveň náš velký úkol. Udělat z něj něco, co by bylo našim bližním přínosem. Každý podle svých sil.
Kdybych byla šlechticem, zvolila bych si erb, v jehož blankytném poli (nebe, vesmír, nekonečno, vyberte si, co chcete) by byl chléb a růže. Chléb jako připomínka, že pro udržení života musíme v potu tváře pracovat, a růže jako symbol krásy, bez které by ten život byl jen lopota. A to není. Je to dar.“
Rodinný podnik obsahuje povídky, fejetony, monology. Nezadají si s dalšími knížkami a také srší velmi osobitým a mně blízkým a sympatickým humorem. Obdivuji nejen ten, ale také to, jak prezentuje naši vytříbenou a líbeznou řeč.
Následuje Lázenská kúra, humorný román plný veselých příhod a trapasů jedné rozvedené ženy. Zaujal mě i proto, že se odehrávají v blíže neurčených lázních v Jeseníkách.
Koukám se okolo je sbírka fejetonů z posledních let o věcech zásadních i zcela prostých. Autorčin laskavý humor nabízí nový úhel pohledu, potěší i pobaví. Tato knížka mě doslova okouzlila. Kdyby byla moje, měla bych ji u postele a vždycky před spaním bych si v ní chvíli četla. Taková malá psychoterapie.
Všechny mé domovy je knížka plná „katastrofických“ vyprávění o stěhování, malování, renovaci bytu a příbuzných pohromách, které autorka prožila a přežila. Něco takového určitě zažil každý z nás, ale málokdo se přes to přenesl tak elegantně jako autorka.
Přestože paní Ivanka oslavila letos v listopadu své 83. narozeniny, překvapila mě svou další knížkou, která vyšla letos a ve čtvrtek mi ji naše knihovnice půjčila coby nový přírůstek.
Jsem moc zvědavá, Kde spí lufťáci, což je název a zároveň téma této novinky. Jen co zvládnu vánoční přípravy, pustím se do ní.
A své oblíbené spisovatelce přeji zpětně k narozeninám a zároveň do nového roku hodně zdraví a chuti dělit se se svými čtenáři o všechno, co bude materiálem pro její další knihy.

Hodnocení:
(5 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Tu, která se mi zatím líbila nejvíc, Koukám se okolo, jsem našla pod stromečkem. Mohu po ní sáhnout, kdykoliv se mi zachce.
Věra Lišková
Chtěla jsem napravit, že jsem od paní Deváté ještě nic nečetla, ale v knihovně mají všechny její knihy půjčené čtenářům. Je o ně velký zájem. Možná je to inspirace pro Ježíška.
Alena Tollarová
Rodinný podnik mám ve své knihovničce a je fajn po něm sáhnout, když si člověk potřebuje spravit náladu. Ivanka Devátá a její humor můj šálek kávy je.
Jana Šenbergerová
Hani, možná děláš chybu. Tebe bych si s jejím humorem docela spojila. Ale možná se mýlím. :-)
Jana Šenbergerová
Eli, jsem zvědavá, která z nich tě nejvíc osloví, a která se bude líbit tvým posluchačům. Pro každého nemusí být její humor lehce stravitelný.
Hana Rypáčková
Tak to není Jano můj šálek čaje. Po knize Deváté jsem nikdy nesáhla. Možná později ...Ale když mi chutná od spisovatele nějaká kniha, taky si ho celého vyčtu...
Elena Valeriánová
Tak já už mám rozečtenou Lázeňskou kůru a budu ji číst i v mém Knižním klubu. V knihovně byla k mání čtyři knížky, všechny jsem si půjčila. :-)
Jana Šenbergerová
Děvčata, ráda jsem s vámi "poseděla" v této virtuální kavárně. Děkuji za vaše příspěvky. Už se těším na všechny její další knížky, které jsem ještě nestihla přečíst.
Eva Mužíková
Také jsem několik jejích knížek četla.
Marie Seitlová
Jani zajímavé posezeni ve virtuální kavárně. Od Ivanky Deváté jsem četla Lázeňskou kůru a moc se mi líbila.
Naděžda Špásová
Nedávno byla ve Všechnopárty a moc jsme se pobavili. Taky ji ráda poslouchám. Zatím jsem od ní nic nečetla. :-)
Alena Vávrová
Knížky Ivanky Deváté mám ráda a už jsem jich několik přečetla, její humor a výřečnost se mi moc líbí.
Dana Puchalská
Ano paní Ivanka Devátá je skvělá vypravěčka a spisovatelka taky. Díky za připomenutí.
Věra Ježková
Knížek I. Deváté jsem přečetla několik. Bohužel si jejich obsah nepamatuji. Vím jen, že se mi líbily. (Nepaměť na přečtené knihy /a zhlédnuté filmy/ mám odjakživa. Nepříjemné to bývalo zejména u zkoušek z literatury.)
Zuzana Pivcová
Já stejně jako Blanka, budu se muset polepšit, protože jsi mě docela svým výběrem zaujala.
Blanka Macháčková
Vím, že Ivanka Devátá píše, ale zatím jsem od ní nic nečetla. Děkuji za reference a tipy.
Libuše Křapová
Jani, bezva tipy :-)
Marcela Broumová
Díky, ve virtuální kavárně jsem ráda pobyla. Většinu knížek I. Deváté jsem četla, příjemné na dovolenou.
Elena Valeriánová
Ivanko, skvěle, další typ.
Elena Valeriánová
Jani, zřejmě ses mi dívala přes rameno, když jsem dnes dopoledne stala v obýváku před knihovnou. Ráno mi totiž přišla SMS od sociální pracovnice z našeho pečovatelského domu, jestli se mnou mohou počítat na čtení i v příštím roce a jestli bych mohla přijít číst už 3.1.2019. Potěšilo mě to, ale po poslední smutné knížce by to chtělo něco veselého, lehčího. Myslím, že si vyberu něco z tvých typů, jen musím do knihovny. Díky.
ivana kosťunová
Doplním o další dílko-Vůně posečené trávy. Trochu humoru, trochu nostalgie, ale vcelku velmi pohodové čtení.
Dana Kolářová
Jani, výstižné postřehy.