McDonald ‘s – firma, která mě udržuje ve střehu
ilustrační foto: pixabay.com

McDonald ‘s – firma, která mě udržuje ve střehu

18. 12. 2018

Už kdysi jsem zmiňovala jakousi paní Patmorovou ze seriálu Panství Dawnton, která se bála elektrického šlehače, lednice i šicího stroje a tak byla nahrazena mládím. Působilo to na mě jako varování. Je potřeba držet krok s dobou a neodmítat technické vymoženosti a novoty. Vždyť bez patřičného „vzdělání“ si za chvíli neotevřu ani dveře. No a už je to tady.

Jsem „holka“ z vesnice, která v místním obchůdku platí cash, v autobuse mi vystaví lístek řidič, bezkontaktnost u karty jsem si raději zrušila a případnou letenku mi objedná cestovní kancelář. V době bezdotykového (respektive dotykového) čehokoliv, QR kódů, mobilních aplikací na cokoliv, jsem jako Alenka v říši divů. Pokud máte po ruce nějaké mládí, buď za vás operaci provede anebo poměrně nesrozumitelně vysvětlí. Takže vás to nikam neposune, jen získáte pocit neschopnosti. Já používám metodu pokus – omyl.

Nejsem častým návštěvníkem fast foodu. Jsem věrná tradicím a tak hlad v Praze řeším klobásou. Zřídka kdy vstoupím do Mc Donalda, kde si nelze nevšimnout dotykových objednávacích panelů. Zatím jsem se jim úspěšně vyhýbala a činila objednávku u kasy, ale jak dlouho bude trvat, než to půjde pouze elektronicky? Tak hurá do toho. Čas jsem měla a můj pokus – omyl fungoval. Objednávku se mi podařilo dokončit a já si s patřičnou pýchou kávu (po vyhlášení čísla mé objednávky) vyzvedla. Lístek, aby nepřekážel, zmuchlala do kabelky a v klidu popíjela a rozjímala. Čas jsem měla, teplo mi bylo, kafe za 60 chutnalo, venku advent, co víc si přát. Téměř všechny potřeby byly uspokojeny, jen ta jedna na mě ještě čekala. Odebrala jsem se tedy k WC, vzala za kliku a nic. Říkám si, holka, čti a snad se dozvíš, jak na ty dveře. „Zadejte kód z účtenky“. Hrabu v kabelce a hledám zmačkanou účtenku. Byl to složitý úkol, ale našla se. Ještě složitější úloha na mě však čekala. Začít na účtence hledat kód. Kdo nevidí, musí znova do kabelky pro brýle. Účtenku jsem narovnala a našla kód účtenky FCn16Yp3Gg5J. Hledám tlačítkový zámek toalety a ejhle, pouze čísla. Napíšu tedy 1635 a nic. Ještě že jsem si pro své biologické potřeby nechala dost času. Dveře se neotevřely. Co teď, přece nebudu za hotentota. Hodila jsem nohy křížem a začala znovu studovat účtenku. Postupně se situace stávala kritickou a já myslela jen na to, že už si v tom našem přetechnizovaném světě ty dveře opravdu neotevřu. A v tom na mě mikropísmem z účtenky vyskočilo: kód na WC 3619. V rychlosti jsem čísla namačkala, ozvalo se nejpříjemnější zavrčení na světě a já měla po starosti. Ach ta úleva. Dveře se otevřely.

Zase jsem pro tento svět o něco vzdělanější.

 

Hodnocení:
(5 b. / 20 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
EVA ŠORMOVÁ
Omlouvám se, neboť jsem se spletla . Toto s kódem na WC se nám stalo v KFC. Ale s WC u "McDonalda" mám také určitou zkušenost. Tam jsem šla na WC s myšlenkou, že si lísteček o zaplacení WC musím schovat , u pokladny při placení jídla ,ho pak předložit a částka mi bude odečtena. No a co myslíte. Jídlo jsem si objednala , pak hezky zaplatila a na lísteček samozřejmě zapomněla ./přestože jsem ho měla hezky uklizený v peněžence / Ale chlapec u pokladny mě upozornil, že lísteček platí 1 měsíc. - to jenom , kdyby se vám něco podobného také stalo .
Ilona Kolářová
Koukám jako blázen, protože do této doby jsem neměla o kódech ani tušení. Jednou před mnoha lety jsem viděla u McDonalda, jak na chodbě před dveřmi WC stál vyhazovač a příchozí z ulice nepouštěl.
EVA ŠORMOVÁ
Blanko, já jsem se s "kódem " na WC setkala teprve nedávno a to ještě takovým zvláštním způsobem . Sedíme s kamarádkami u stolu, baštíme a na tácku na stole máme položenou účtenku . Načež přišla k našemu stolu nějaká "slečna" , podívala se na naší účtenku a zabručela si. "číslo kódu je ...., " opakovala si ho a odešla . My jsme pak zjistily, že přišla z venku z ulice a potřebovala si jen dojít na WC a už to znala , že musí vědět kód a my jsme jí ho takto připravily . Byly jsme h o d n é , že ?
Jitka Caklová
To "mládí", které různé operace bravurně zvládá a nebo nesrozumitelně vysvětlí, mám permanentně k dispozici doma :-). Ale musím se pochlubit, že samoobslužnou pokladnu v Kauflandu už zvládám. A co se týče "potřeby", tak "držák zatím dobrý :-)", přece jen řídí to mozek :-). Dík Blanko za pobavení.
Elena Valeriánová
Poučný článek a já vám děkuji :-) Jakobych tam byla s vámi i ty nohy křížem si umím dobře představit. Do Fast foodu nechodím a jak je vidět, tak to i zůstane.
Jana Šenbergerová
Není nic horšího než narazit v nouzi nejvyšší na zamčené dveře WC. A pak také když sice svíráte v dlani pětikorunu, ale vhodit musíte osm korun, které samozřejmě nemáte. Překvapením bylo i za 15. Do podobných zařízení nechodím, ale je dobré vědět. Snad to nezapomenu, než se v některém ocitnu. :-)
Naděžda Špásová
McDonalda jsme navštívily zrovna včera. Objednala jsem naštěstí u kasy, a dcera, která je tam jak doma, ta se vyblbne u panelu. Vidíš, a byla na WC taky, asi to tam jde normálně, protože účtenku jsem měla já. Po operaci očí ty brejle taky musím vytahovat. Fakt jsem se pobavila. :-)
Věra Ježková
Blanko, jsem sice holka z Prahy, ale o světě toho víš víc než já. V mekáči jsem nebyla aspoň dvacet let, v cizině jsem tam chodila kvůli záchodům zadarmo. Kartou neplatím vůbec, ani cash, já hezky po česku v hotovosti. Mám hloupý telefon (s foťákem), u pokladen jsem se naučila přikládat kartu obchodu k takovému zeleně svítícímu udělátku. Mládí vedle sebe nemám, vlastní stáří se brání novotám. :-)
Jarmila Komberec Jakubcová
Kdo jezdí na poznávací zájezdy ví, že základem spokojenosti je najít veřejné WC a prodejny McDonald je zatím mají v pořádku, zdarma a čisté. Jejich prodejny jsem např. našla ve Lvově, Miškolci a dalších městech Evropy.Globalizaci nezastavíš. Jejich produkty nejím.
ivana kosťunová
Vítej do klubu. Zažívala jsem něco podobného, když jsem byla nucena vyhledat veřejné WC a ono šlo otevřít pouze na pětikorunu. Samozřejmě jsem zrovna žádnou neměla :))
Oldřich Čepelka
Já naprosto neracionálně a bezdůvodně vynechávám všechny KFC a Mcdonaldy, nějak se mi eklují. Asi to bude tím, žeš jsem kdysi na hlavním náměstí v Liberci, když tam McD. začínal, viděl nějakého pána, jak vychází z toho bistra a svírá v dlani jakýsi karbanátek mezi chleby, z něhož mu kapalomastidklo nebo nějaká šťáva. Aspon mi to tak připadlo a tak jsem si řekl, že tyhle výrobce obézních a brzy mrtvých lidí vynechám. Zatím jsem vydržel. (Nebudu-li někdy potřebovat rychle na záchod...)
Zuzana Pivcová
Já jsem, Blanko, tohle zažila poprvé u Anděla v KFC na jaře, když jsem šla hladová od zubařky. Něco jsem si tam dala a před odchodem šla dlouhou cestu do suterénu na WC. Ovšem účtenku jsem už měla kdovíkde. Netušila jsem, že je to na kód. Kód jsem už zažila v restauraci ve Spálené, kde ho však hostům říkala servírka. Tak tady v KFC jsem čučela jako truhlík, až přišla nějaká paní a došlo jí to. Ovšem účtenku měla nahoře u stolu u dcery. Tak se vrátila a pak jsme šly obě. V Quadriu u Máje je to všude. Takže hlídám účtenky, jestli není zcela dole kód. Díky za pěkné pobavení.
Alena Vávrová
Taky patřím mezi ty "nepolíbené" 8-( .
Alena Tollarová
Jako na poště? Já se chlubím, že jsem v mekáči v životě nebyla a jak tak čtu, ani to nezměním.
Mirek Hahn
No potěš... Další důvod, proč bych do Mekáče neměl chodit. Běda, až mi nic jiného nezbyde.
Dana Puchalská
Super ,pobavila jsi mně. Ještě že jsi tu účtenku nevyhodila do smetí. Pak by to bylo ještě zajímavější.