Seriál o rozhlednách:
Jedlová hora

Seriál o rozhlednách:
Jedlová hora

14. 1. 2012

Rozhledna Jedlová je dominantou obce Jiřetín pod Jedlovou, odkud vede zelená a červená  turistická značka. Je třeba počítat s tím, že závěr stoupání je poměrně příkrý. Z výšky přes 800 m.n.m. je nádherný výhled na Lužické hory, Sasko a České Švýcarsko.

Název hory pochází od původních hojných jedlových porostů. Přes vrchol vede důležité evropské rozvodí. Kamenná rozhledna Jedlová je 23 metrů vysoká, stavět se začala v roce 1890. Na konci druhé světové války byla ve špatném stavu a postupně chátrala. Nová rekonstrukce přišla až v roce 1992 a o rok později byla rozhledna znovu zpřístupněna. Na vrcholku hory je pomník básníka Friedricha Schillera, v podstavci jsou umístěny balvany z nerostů charakteristických pro 19 okolních měst a obcí, které se podílely v roce 1905 na stavbě pomníku.

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - čtvrtý týden <p>Aby byly vaše peníze v&nbsp;bezpečí se postará Garanční systém finančního trhu. Vyzkoušejte si Vaše znalosti v&nbsp;oblasti pojištění vkladů. Vítěz tohoto speciálního týdenního kvízu zaměřeného na finanční gramotnost, získá i speciální cenu!&nbsp;</p>
AKTUÁLNÍ ANKETA