Jak se vyrovnat s odchodem do důchodu
Jak žije v penzi paní Libuše?

Jak se vyrovnat s odchodem do důchodu

6. 1. 2019

V dnešní době se stále prodlužuje doba, kterou strávíme v důchodu. Je proto nanejvýš důležité se na ten čas připravit. Období odchodu do penze většina z nás zná. Pečlivě na ni svůj mozek připravujte, protože on nemá změny příliš rád.

Ideální  je, když tento stav prožíváte jako přechod z práce do jiné práce.

Musíte sami sebe přesvědčit, že důchod je jen přirozené pokračování vašeho života. Musíte se na něj připravit nejen mentálně, ale i ekonomicky. Včas se zajímejte o výši vaší penze a promyslete si, jak budete hospodařit s omezenějšími prostředky.

Dejte si pozor na zbytečně velká očekávání vašeho okolí o tom, co byste měli v důchodu dělat. Sem patří například častá péče o vnoučata, pravidelné udržování chalup, zahrad a dalšího nemovitého majetku.

Nezapomínejte na sebe a na své zájmy. Ani v důchodu nemáte nadbytek času. Aktivní prožívání důchodu musíte mít plně ve svých rukách. Dopředu myslete na přátele a širší rodinu. Snažte se se všemi udržovat pravidelné vztahy tak,aby přetrvaly i váš odchod z práce. Ale především -  zvykejte svůj mozek. Musí tuto životní etapu zvládnout klidně a plynule.

 

Podívejte se na příběh paní Libuše:

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jaroslav Charvát
Jsem již 13 roků v důchodu. Celou tuto dobu pracuji. Celý život dělám jedno řemeslo, které jsem vystudoval – stavařinu. Myslím, že na odchod do důchodu se musí každý připravit sám. Musí si každý uvědomit v souvislosti se svým věkem a zdravím, co ho baví, co ho neunavuje, co je pro něho motorem pro další život. Neuznávám tzv. „poradce“ kteří všude byli a všemu rozumí. Někdo má rád svého koníčka a už už se těší, jak ho bude v důchodu rozvíjet, někdo se těší na vnuky a o práci nechce ani slyšet, jiný chodí na ryby, někdo na houby, někdo zase intensivně sportuje, cestuje, někdo zase tráví hodiny na pivě v hospodě,… Jen chci říct, že není dobré, aby nás důchodce někdo do něčeho nutil, aby nám někdo koupil psa a my se o něho MUSELI starat, aby nás ta mladší generace nezačala považovat za sluhy (služky) v rodině, abychom si pořád, bez ohledu na věk, obhajovali to svoje místo na slunci. I když nám nemoci přibývají, život stojí za to! Každý z nás, je solitér. Někdo má to štěstí, že tráví důchod ve dvojici, někdo je ale i úplně sám. Prosím pozor, obojí má výhody i nevýhody. Nemohu závidět kamarádovi „ty se máš, ty jsi sám“. Nebo naopak. Takže hlavu vzhůru, zamyslete se nad svoji budoucností, ona už nebude dlouhá, ale prožijte tento čas dle svých představ.
Soňa Prachfeldová
Odešla jsem do důchodu v roce 2010, těšila jsem se na důchod a zároveň se obávala, že mi bude smutno po lidech. S lidmi jsem pořád, ať už v klubu, nebo při sportovních či tanečních aktivitách a rodinka se mě ptá - mami,. kdy máš volno, potřebuji pohlídat a p. Pokud je člověk zdravý a má své záliby, pak starobní důchod nemá chybu !
Dana Puchalská
Já něco málo roků pracovala i v penzi. Nyní jsem spokojená penzistka a o návratu do zaměstnání už vůbec neuvažuju.
Hana Rypáčková
Taky jsem šla do předčasného a nelituji. Jsem 18 let na rentě ( jak říkám). Práce mě bavila arentiérem mě taky baví...
Jana Kollinová
V životě se musíme stále s něčím vyrovnávat a dle mé zkušenosti je odchod do důchodu spíše bonusem. Oblíbila jsem si slogan sousedky: " Všude dobře v důchodu nejlépe!" Je mým nejoblíbenějším citátem a pomáhá mi překonat drobné seniorské překážky. :-) :-) :-)
Jarmila Komberec Jakubcová
Já jsem se rozhodla, že i v důchodu pracuji a co vydělám procestuji. Plním si tak svoje sny a navíc dělám to co mně baví. pracuji cca 4 hod.denně, pak se věnuji setkávání s přáteli, chodíme na vycházky s trek.holemi, o víkendech občas jezdíme do lázní na wellness. Jsem ráda, že po smrti manžela mám spoustu báječných přátel a tak život je prostě super. Jsem moc spokojená.
Jitka Caklová
Šla jsem o 4 roky dříve a to do invalidního důchodu po třech operacích páteře během jednoho a půl roku. Důchod si užívám v plném zdraví, není snad nic, co by mi scházelo a to přeji každému. Život v důchodu mě baví.
Marie Faldynová
Šla jsem o rok dříve do důchodu a tím pádem jsem se mohla účastnit semináře o péči o postižené děti. Seminář trval 2x2 týdny a na to by mi v práci volno nedali. Díky semináři jsem se mohla starat o lidi, kteří to potřebovali. Bavilo mne to víc, než zaměstnání, ze kterého jsem odešla a ještě jsem jako pracující důchodce mohla podporovat nejmladšího syna na studiích. Teď už to nedělám, ale i tak se v důchodu nenudím a nepřipadám si zapomenutá a zbytečná. Dokud budu soběstačná, nějakou práci i zábavu si vždycky najdu!
Věra Ježková
Nemohla jsem se dočkat. Šla jsem před čtyřmi lety dobrovolně do předčasného. O dva roky dřív. Dosud jsem svého kroku nelitovala ani minutu.
Jana Šenbergerová
Můj mozek neměl s představou odchodu do důchodu žádný problém. Ten zaregistroval v okamžiku, kdy mi odchod do důchodu posunuli o dva roky. To jsem se snad i modlila, aby byly za mnou. Jsem v důchodu patnáctý rok a za tu dobu jsem se ani vteřinu nenudila, a to nehlídám vnoučata, nepřivydělávám si, nepotřebuji mít kolem sebe pořád rušno. Neplánuji, což je možná chyba, ale plánování mám za svůj profesní život "plné šráky". Umím využívat příležitosti, znám své finanční i fyzické možnosti. A jsem spokojená tak, jak jsem nikdy dříve nebyla. Ráda jsem si poslechla a početla, jak jsou na tom jiní. Vždycky žasnu, jak jsme různí. A mám z toho radost. Kdybychom byli všichni stejní, bylo by to jako na galéře v podpalubí. :-)
Danka Rotyková
Hezký článek i video. Já jsem v důchodu teprve 7 měsíců a zatím se nenudím. Snažím se být užitečná a mít kolem sebe pěkné prostředí. A taky už nejsem tak rychlá jako dříve. Proto mi asi nezbývá čas na nudu.
Elena Valeriánová
Taky jsem šla o necelé dva roky dřív do starobního důchodu, teda předčasného. Nikdy jsem tohoto rozhodnutí nelitovala a po práci se mi teda opravdu nestýská. Důležité je mít zájmy, koníčky a přátele. Nebýt sám a my jsme pořád dva. Velmi se mi líbí komentář paní Mayi. Vítejte mezi námi.
ivana kosťunová
Mayo, to jsou opravdu moudrá slova, zapamatuji si je. Ale malou výhradu přesto mám. Spát 2-4 hodiny denně ? To dokázal jenom Napoleon, a víte, jak dopadl :))
Jiřina Votavová
Jeden krásný srpnový den jsem odešla do důchodu. Hned další den jsme odjeli na dovolenou do Třeboně a od té doby říkám, že: "Můj seniorský život je jedna velká dovolená. Nic nemusím a všechno zatím mohu." Občas o našich cestách napíši blog a vymýšlím, kam se vydáme zase příště.
Maya Klemáková
Jsem přes 8 let ve starobním důchodu. Šla jsem do předčasného o necelé 2 roky. Po 20 letech dojíždění 100 km denně jsem byla šťastná, že mohu odejít. Užívám si důchodu - tedy odpočinku vytrvale, pouze při pomoci mladým s hlídáním dětí ne. Vnoučata mám ráda a vím, že jako malá jsem se taky snažila dostat z dosahu rodičů. V pracovním poměru jsem spala 2-4 hodiny denně. Nyní už osm let spím do 8 hodin a stále dorovnávám to, co jsem nedospala v pracovním procesu. Práci mám na zahrádce dost. Jinak jezdíme po památkách a hlavně po ČR. Místa, která jsem navštívila jako děcko se podstatně změnila - a to i lidé. Nechápu, že se někdo může nudit a jen čekat na návštěvu vnoučat. Já tvrdím, že den má moc málo hodin 24 na to, aby člověk stihl vše co si přeje. S vyšším věkem trvá vše podstatně déle, lidé jsou pomalejší. Můj muž by vydržel jen u piva a televize celý den, ale nutím ho do pohybu, ví že mám pravdu. Aktivní život je motivací pro delší žití. Soužení a skomírání k ničemu nevede. Mysl je nutno zaměstnat a dovést k výkonu, stanovovat cíle vždy o něco vyšší než jsme schopni vykonat a stále plánovat, co bude dál. Bez plánování budoucnosti ztrácí lidstvo motivaci. Kdo neplánuje zítřek ztrácí postupně chuť i k životu a jeho denním potřebám...je to moje vize - sestra ji neměla a zemřela velmi brzo...
Vladislava Dejmková
Uvítala jsem, že video obsahuje příklad, jak lze aktivně žít i v důchodu. Takových inspirativních příkladů může být i více.
Věra Halátová
Ta paní je ve starobních důchodu už přes 20 let. Takže se s odchodem do důchodu nevyrovnává. Už je s tím dávno srovnaná. Neznám ženu, která by měla komplex z toho, že požádala o starobní důchod. "Požádala". Na starobní důchod má člověk právo, nemá povinnost požádat o starobní důchod. Když se s tím musí lidé "vyrovnávat", proč je tolik žádostí o předčasný starobní důchod?
Marie Ženatová
Skutečně zajímavý článek s použitím videa, díky moc...
ivana kosťunová
Hezké- objevil se zde nový formát sdělení, kombinace videa a textu. Oslovuje mě to více, než ty rádobyodborné články.