Jak se vyrovnat s odchodem do důchodu
Jak žije v penzi paní Libuše?

Jak se vyrovnat s odchodem do důchodu

6. 1. 2019

V dnešní době se stále prodlužuje doba, kterou strávíme v důchodu. Je proto nanejvýš důležité se na ten čas připravit. Období odchodu do penze většina z nás zná. Pečlivě na ni svůj mozek připravujte, protože on nemá změny příliš rád.

Ideální  je, když tento stav prožíváte jako přechod z práce do jiné práce.

Musíte sami sebe přesvědčit, že důchod je jen přirozené pokračování vašeho života. Musíte se na něj připravit nejen mentálně, ale i ekonomicky. Včas se zajímejte o výši vaší penze a promyslete si, jak budete hospodařit s omezenějšími prostředky.

Dejte si pozor na zbytečně velká očekávání vašeho okolí o tom, co byste měli v důchodu dělat. Sem patří například častá péče o vnoučata, pravidelné udržování chalup, zahrad a dalšího nemovitého majetku.

Nezapomínejte na sebe a na své zájmy. Ani v důchodu nemáte nadbytek času. Aktivní prožívání důchodu musíte mít plně ve svých rukách. Dopředu myslete na přátele a širší rodinu. Snažte se se všemi udržovat pravidelné vztahy tak,aby přetrvaly i váš odchod z práce. Ale především -  zvykejte svůj mozek. Musí tuto životní etapu zvládnout klidně a plynule.

 

Podívejte se na příběh paní Libuše:

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
Odešla jsem do důchodu v roce 2010, těšila jsem se na důchod a zároveň se obávala, že mi bude smutno po lidech. S lidmi jsem pořád, ať už v klubu, nebo při sportovních či tanečních aktivitách a rodinka se mě ptá - mami,. kdy máš volno, potřebuji pohlídat a p. Pokud je člověk zdravý a má své záliby, pak starobní důchod nemá chybu !
Dana Puchalská
Já něco málo roků pracovala i v penzi. Nyní jsem spokojená penzistka a o návratu do zaměstnání už vůbec neuvažuju.
Hana Rypáčková
Taky jsem šla do předčasného a nelituji. Jsem 18 let na rentě ( jak říkám). Práce mě bavila arentiérem mě taky baví...
Jana Kollinová
V životě se musíme stále s něčím vyrovnávat a dle mé zkušenosti je odchod do důchodu spíše bonusem. Oblíbila jsem si slogan sousedky: " Všude dobře v důchodu nejlépe!" Je mým nejoblíbenějším citátem a pomáhá mi překonat drobné seniorské překážky. :-) :-) :-)
Jarmila Komberec Jakubcová
Já jsem se rozhodla, že i v důchodu pracuji a co vydělám procestuji. Plním si tak svoje sny a navíc dělám to co mně baví. pracuji cca 4 hod.denně, pak se věnuji setkávání s přáteli, chodíme na vycházky s trek.holemi, o víkendech občas jezdíme do lázní na wellness. Jsem ráda, že po smrti manžela mám spoustu báječných přátel a tak život je prostě super. Jsem moc spokojená.
Jitka Caklová
Šla jsem o 4 roky dříve a to do invalidního důchodu po třech operacích páteře během jednoho a půl roku. Důchod si užívám v plném zdraví, není snad nic, co by mi scházelo a to přeji každému. Život v důchodu mě baví.
Marie Faldynová
Šla jsem o rok dříve do důchodu a tím pádem jsem se mohla účastnit semináře o péči o postižené děti. Seminář trval 2x2 týdny a na to by mi v práci volno nedali. Díky semináři jsem se mohla starat o lidi, kteří to potřebovali. Bavilo mne to víc, než zaměstnání, ze kterého jsem odešla a ještě jsem jako pracující důchodce mohla podporovat nejmladšího syna na studiích. Teď už to nedělám, ale i tak se v důchodu nenudím a nepřipadám si zapomenutá a zbytečná. Dokud budu soběstačná, nějakou práci i zábavu si vždycky najdu!
Věra Ježková
Nemohla jsem se dočkat. Šla jsem před čtyřmi lety dobrovolně do předčasného. O dva roky dřív. Dosud jsem svého kroku nelitovala ani minutu.
Jana Šenbergerová
Můj mozek neměl s představou odchodu do důchodu žádný problém. Ten zaregistroval v okamžiku, kdy mi odchod do důchodu posunuli o dva roky. To jsem se snad i modlila, aby byly za mnou. Jsem v důchodu patnáctý rok a za tu dobu jsem se ani vteřinu nenudila, a to nehlídám vnoučata, nepřivydělávám si, nepotřebuji mít kolem sebe pořád rušno. Neplánuji, což je možná chyba, ale plánování mám za svůj profesní život "plné šráky". Umím využívat příležitosti, znám své finanční i fyzické možnosti. A jsem spokojená tak, jak jsem nikdy dříve nebyla. Ráda jsem si poslechla a početla, jak jsou na tom jiní. Vždycky žasnu, jak jsme různí. A mám z toho radost. Kdybychom byli všichni stejní, bylo by to jako na galéře v podpalubí. :-)
Danka Rotyková
Hezký článek i video. Já jsem v důchodu teprve 7 měsíců a zatím se nenudím. Snažím se být užitečná a mít kolem sebe pěkné prostředí. A taky už nejsem tak rychlá jako dříve. Proto mi asi nezbývá čas na nudu.
Elena Valeriánová
Taky jsem šla o necelé dva roky dřív do starobního důchodu, teda předčasného. Nikdy jsem tohoto rozhodnutí nelitovala a po práci se mi teda opravdu nestýská. Důležité je mít zájmy, koníčky a přátele. Nebýt sám a my jsme pořád dva. Velmi se mi líbí komentář paní Mayi. Vítejte mezi námi.
ivana kosťunová
Mayo, to jsou opravdu moudrá slova, zapamatuji si je. Ale malou výhradu přesto mám. Spát 2-4 hodiny denně ? To dokázal jenom Napoleon, a víte, jak dopadl :))
Jiřina Votavová
Jeden krásný srpnový den jsem odešla do důchodu. Hned další den jsme odjeli na dovolenou do Třeboně a od té doby říkám, že: "Můj seniorský život je jedna velká dovolená. Nic nemusím a všechno zatím mohu." Občas o našich cestách napíši blog a vymýšlím, kam se vydáme zase příště.
Maya Klemáková
Jsem přes 8 let ve starobním důchodu. Šla jsem do předčasného o necelé 2 roky. Po 20 letech dojíždění 100 km denně jsem byla šťastná, že mohu odejít. Užívám si důchodu - tedy odpočinku vytrvale, pouze při pomoci mladým s hlídáním dětí ne. Vnoučata mám ráda a vím, že jako malá jsem se taky snažila dostat z dosahu rodičů. V pracovním poměru jsem spala 2-4 hodiny denně. Nyní už osm let spím do 8 hodin a stále dorovnávám to, co jsem nedospala v pracovním procesu. Práci mám na zahrádce dost. Jinak jezdíme po památkách a hlavně po ČR. Místa, která jsem navštívila jako děcko se podstatně změnila - a to i lidé. Nechápu, že se někdo může nudit a jen čekat na návštěvu vnoučat. Já tvrdím, že den má moc málo hodin 24 na to, aby člověk stihl vše co si přeje. S vyšším věkem trvá vše podstatně déle, lidé jsou pomalejší. Můj muž by vydržel jen u piva a televize celý den, ale nutím ho do pohybu, ví že mám pravdu. Aktivní život je motivací pro delší žití. Soužení a skomírání k ničemu nevede. Mysl je nutno zaměstnat a dovést k výkonu, stanovovat cíle vždy o něco vyšší než jsme schopni vykonat a stále plánovat, co bude dál. Bez plánování budoucnosti ztrácí lidstvo motivaci. Kdo neplánuje zítřek ztrácí postupně chuť i k životu a jeho denním potřebám...je to moje vize - sestra ji neměla a zemřela velmi brzo...
Vladislava Dejmková
Uvítala jsem, že video obsahuje příklad, jak lze aktivně žít i v důchodu. Takových inspirativních příkladů může být i více.
Věra Halátová
Ta paní je ve starobních důchodu už přes 20 let. Takže se s odchodem do důchodu nevyrovnává. Už je s tím dávno srovnaná. Neznám ženu, která by měla komplex z toho, že požádala o starobní důchod. "Požádala". Na starobní důchod má člověk právo, nemá povinnost požádat o starobní důchod. Když se s tím musí lidé "vyrovnávat", proč je tolik žádostí o předčasný starobní důchod?
Marie Ženatová
Skutečně zajímavý článek s použitím videa, díky moc...
ivana kosťunová
Hezké- objevil se zde nový formát sdělení, kombinace videa a textu. Oslovuje mě to více, než ty rádobyodborné články.