Dům v plamenech aneb Moje nezapomenutelné Vánoce
Ilustrační foto: pixabay.com

Dům v plamenech aneb Moje nezapomenutelné Vánoce

19. 12. 2018

Láska dává sílu, bere dech. Má tisíce podob a léty se mění. Jen žaludkem prochází pořád stejně…

Už je to patnáct let.

Naše předvánoční přípravy probíhají v duchu stěhování. Vyčerpaní usedáme k štědrovečerní tabuli v právě dostavěném domě. Venku sníh, u krbu příjemné teplo a vánoční pohoda. Na zbrusu nové komodě voní františek. Prásk! Talířek zradí a rozžhavený popel se sype přímo na desku z olšového masivu. Spálenou skvrnu maskuji starožitnou vázou a výtky manžela mlčky akceptuji.

O Vánocích mám svíčky všude. Bohužel ne všechny ve skle. Rozteklý vosk na novém stole stačím sice opatrně odstranit, ale manželovy poznámky už mají výstražný charakter.

Na Štěpána vyprovázíme návštěvu. Ještě s ní chvilku plkáme u branky.  Když pak vymrzlí vstoupíme do předsíně, zaujmou mě proužky dýmu, tančící u stropu kolem světel.

„Tady něco hoří“ konstatuje můj muž.

Vejdeme do kuchyně a já na vteřinu oněmím hrůzou. Z výklenku obývacího pokoje šlehá půlmetrový plamen, hustý dým zaplavuje přízemí. Směs plastu a vosku z ozdobného svícnu stéká z parapetu po čerstvé malbě. Hasíme oheň, rychle větráme. Mrazivý vzduch protínají manželova slova, ostrá jako břitva. Neodvažuji se ani ceknout.

Uklízím do půlnoci. Černé mastné saze jsou úplně všude. Manžel mě ignoruje. Jaké štěstí, že mě nechce zabít. Z vánoční idyly se stává peklo. Usínám v slzách. Uklízím tu spoušť ještě druhý den. Ale pro jistotu naložím pár kousků vepřového a strčím je do trouby. 

Manžel se vrací za tmy… hladový. Přichází moje chvíle.

Slepičí polévka s domácími nudlemi je správně horká. K výpečkům s červeným zelím nechybí vychlazená Plzeň. Vítězím. Opulentní večeře má jasnou odezvu. Vše odpuštěno.

Pusa na dobrou noc nestačí.

A já už vím, že i tohle je láska…

Hodnocení:
(5.1 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Seitlová
Pěkný příběh, dobře se poslouchal na setkání i60.
Hana Švejnohová
Mé milé dámy, moc vám všem děkuji za vaši přízeň... Všechny mé příběhy píše život stejně jako ty půvabné verše mnohých z vás. Bylo mi velkou ctí, že jste nejen čtenářkami, ale že jste byly i spokojenými divačkami. Je to pro mě milá satisfakce po herecké minulosti... Díky!
Jana Šenbergerová
Drobné katastrofy jsou výborným materiálem pro literární zpracování. Když se to umí, nemá to chybu. A nebyla by to žena, kdyby nevěděla, jak z takové šlamastiky vybruslit. :-)
Jitka Hašková
Hezký příběh.
Naděžda Špásová
Oheň v naší rodině už také byl. Ne sice od svíčky, ale od spirály a hořelo v dětském pokoji. Naštěstí byl ještě doma manžel, takže to uhasil a zavolal hasiče. Mně to zavolal do práce. Vzhledem k tomu, že to byla jeho chyba, tak jen byla ráda, že se nikomu nic nestalo, a že nevypálil panelák Trošku se rozhořčení vašeho může nedivím. :-)
Dana Puchalská
Ano, na předvánočním setkání byl tenhle fejeton ve Vašem přednesu ještě krásnější.
Zuzana Pivcová
Na chvilku jsem se ocitla zpět na představení minulý čtvrtek, kde tato Tvá poeticky zpracovaná příhoda zazněla. Díky.
Eva Mužíková
Paní Hano. Krásně se Váš příbèh čte a ještě krásněji se poslouchal ve Vašem osobním podáním v rámci předvànočního setkání.