Pranostiky pro celý rok - úvod
Foto: autorka

Pranostiky pro celý rok - úvod

24. 12. 2018

Nedávno jsem doma náhodou objevila již zapomenutou knížku „Předpověď počasí podle přírodních úkazů, podle chování živočichů a rostlin“. Poté, co jsem se do ní chvíli začetla, mě napadlo, že bych některé zajímavosti z ní mohla předat i vám.

Autorem knížky je Emanuel Strnad, popularizátor meteorologických událostí i jiných aktualit z prostředí Šumavy. Knížka obsahuje 2000 pranostik a pořekadel. Je rozdělena do následujících kapitol: I. Co nám prozrazují rostliny. II. Věštící zvířátka. III. Jaké jiné úkazy nám napoví něco o příštím počasí? IV. Člověk a počasí. V. Fouká vítr. VI. Teplota vzduchu. VII. Tlak vzduchu. VIII. Sluneční záření. IX. Vlhkost vzduchu. X. Oblaky a oblačnost. XI. Atmosférické srážky. XII. Mlha. XIII. Atmosférické fronty. XIV. Kouzelníci s počasím. XV. Pranostiky a jejich význam.

Vybrala jsem si pro vás kapitolu poslední. Každý měsíc bych z ní chtěla uveřejnit dva články. První článek by měl obsahovat výběr z podkapitoly nazvané Pranostiky jednotlivých měsíců roku, světic a světců, seřazených podle jejich svátků v měsíci. U prvního článku v každém ročním období pak ještě pranostiky k němu se vztahující. Ve druhém článku by měly být uvedeny pranostiky k danému měsíci podle tematických okruhů, do nichž jsou rozděleny v knížce.

Většina pranostik se váže k jednotlivým světcům v kalendáři. „Slovo pranostika vzniklo z latinského slova prognosticatio a znamenalo vůbec předpovídání. … V současnosti chápeme pranostiky jako lidové průpovídky a různá rčení, často i zveršovaná. Po obsahové stránce můžeme pranostiky rozdělit do dvou základních skupin. Pranostiky hospodářské a pranostiky týkající se většinou počasí, čili pranostiky povětrnostní. Pranostiky hospodářské se týkají různých „agrotechnických“ lhůt. Např. Svatá Margita hodila srp do žita. Povětrnostní pranostika se týká buď počasí k jednotlivému dni, nebo předpovědi počasí pro delší dobu. Např. Na svatého Matěje do závěje naleje. … Dodnes se zachovala také spousta pranostik ryze pověrečných.“ Mnoho pranostik se týká také pohyblivých svátků, které se odvozují od Velikonoc. Existuje i řada pranostik rýmovačných, které vznikly jen kvůli hezkému rýmu.

Na závěr vám přináším malou ochutnávku pranostik nevztahujících se ke konkrétním měsícům.

 

Pranostiky a rčení o větru   

Vítr při východu slunce ohlašuje pěkné počasí, ale při západu ohlašuje déšť.

Severák přináší drsné počasí, ale zato stálé.

Východní vítr přináší počasí na sena, západní na zelí, jižní krupobití a severní psí počasí.

Jestliže táhnou mraky proti větru, očekávej druhého dne déšť.

 

Mlhy a pranostiky

Stoupá-li mlha vzhůru, je připraven déšť.

Pěknému počasí důvěřuj, když den začíná šedivou mlhou.

Jsou-li večer mlhy na lukách, potocích a řekách, připravuje se pěkné počasí.

Z mlhavých dní v zimě předvídají se rané jarní bouře.

 

Mraky – déšť - sníh

Neprší ze všech mraků, které jsou na obloze.

Když se nebe podobá rozcupované vlně, pěkné počasí brzy ustoupí.

Když po ránu plují na obloze bílé řasy, odpoledne a večer vystupují kupovité mraky, jetel stáhne své lístky dohromady, očekávej večer či v noci bouřku.

Když vystupují z jihu k východu mračna podobná kořenům, očekávej bouřku.

 

Zvířátka, rostliny a pranostiky

Větrné a bouřlivé počasí můžeme očekávat:

Je-li domácí dobytek smutný a řve-li hodně, když jej ženou domů, když mladé jalovice hodně skáčou.

Je-li slyšet rosničky ráno více než jindy.

Povalují-li se psi hodně na zemi.

Poletují-li neklidně vrabci a jiní malí ptáci.

 

Slunečné a teplé počasí v létě

Létají-li večer hodně netopýři.

Když komáři a tiplice poletují večer v hejnech.

Sedí-li pavouci dopoledne ve středu pavučiny a třesou jí nohami.

Když ryjí dešťovky hromadně malé kupky.

 

Deštivé počasí očekávejme

Lapá-li dobytek v poledne po vzduchu, hrabe-li kopyty a rohy v zemi a líže si nohy.

Nechtějí-li slepice ráno z kurníku.

Nechtějí-li psi žráti, válejí se po zemi nebo žerou trávu.

 

Budu ráda, když vás zkušenost a moudrost našich předků, vyjádřená v pranostikách, zaujme.

Literatura:  Strnad, E.: Předpověď počasí podle přírodních úkazů, podle chování živočichů a rostlin. Praha, Levné knihy KMa, 2000.

 


 

Hodnocení:
(5.1 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Tollarová
Pranostiky na téma počasí se tradují i v naší rodině. Moje maminka říkávala desátá to rozhodne a o dešti smrděj kanály, bude pršet :)
Ilona Kolářová
Pranostika mám moc ráda a je v nich hodně pravdy.
Ivona Lachová
Věrko, těším se na pokračování. Pan Strnad o Šumavě hezky psal a jeho výlety do minulosti na netu byly úžasné.
Libuše Křapová
Věro, bezva, čekám nedočkavě další pranostiky :-) Ivano, tu předpověď o jedenácté hodině znám také, ale nevím, jak do ní započítat letní čas :-)
Věra Ježková
Jano, díky. Chci vybírat ty méně známé – spíš pro pobavení než pro praktické využití. Takže i ty s dobytkem a jinou havětí. :-)
Jana Kollinová
Líbí se mi článek Věry o pranostikách. Mnoho se změnilo od chvil, kdy naši prapředci vypozorovali v přírodě úkazy, které se staly pranostikami. Naváži regionálními současnými "pranostikami. " Určitě budete mít také své novodobé. Jezdila jsem několik let do sklárny v Hostomicích a vím, že vždy, když sklárenský komín měl "kalhoty" to je rozdvojený dým vystupující z komínu, tak druhý den pršelo. Fungovalo to stoprocentně po dobu života sklárny v Hostomicích.
Věra Ježková
Děkuji vám. Také můj dědeček říkal, že jedenáctá rozhodne. (A devátá.) Jenže v dobách letního času to neplatí. :-) Paní Halátová, už se mi po vás stýskalo.
Zuzana Pivcová
Z lidových pranostik si už téměř nic nepamatuji, tak si je budu ráda připomínat s Tebou. Nebo se dozvím nové, neznámé. Děkuji.
Oldřich Čepelka
Já znám: Chodí-li Kateřina po ledě, chodí Eva po blátě. - Bohužel nevím, která Kateřina a která Eva, znám jich několik. :-)
Dana Puchalská
Moc hezké, pranostiky mám ráda. . Můj otec říkával :jedenáctá rozhodne. A já to převzala po něm.
ivana kosťunová
Jediná pranostika, kterou se řídím, je - teprve jedenáctá hodina ukáže, jaké bude celý den počasí ( můj vlastní poznatek) Jsem zvědavá na další.
Jitka Hašková
Moc zajímavé, těším se na pokračování.
Věra Halátová
Lapá-li dobytek po vzduchu. Dobytek v okolí nemám. Naštěstí.
Naděžda Špásová
Věrko, dobrý nápad. Pranostiky mi nejsou cizí. Občas ze mně taky nějaká vypadne. Přeji krásné vánoce a celý rok 2019. :-)
Blanka Macháčková
Výborný vánoční dárek. Dík a těším se na pokračování. Přeji hezké svátky.
Hana Nováková
Věro, už moje babička měla ráda pranostiky a taky jich i ve svém vysokém věku hodně znala a já jsem to pomyslně převzala. I když dnešní počasí je doslova bláznivé, přeci jen se často se vyplňují... Díky za článek.