Vycházka po okolí Zlatých Hor – vánočně zimní
Foto: autorka

Vycházka po okolí Zlatých Hor – vánočně zimní

28. 12. 2018

Letošní Vánoce byly bílé, ale také nakonec na blátě, takže předpověď počasí každopádně vyšla. Bylo od každého trochu.
Štědrý den byl opravdu štědrý, u nás od rána sněžilo. I příští den byl veskrze zimní. Po obědě mě dcera, která bydlí v Olomouci, vylákala na procházku do lesa. Od chvíle, co se tam začalo kvůli kůrovci kácet ve velkém, jsem se tam neodvážila, protože pohled na mýtiny mi rve srdce. Navíc jsou zplundrované všechny známé cestičky a les je plný osekaných větví, ale i vyvrácených stromů, které nepokáceli těžaři, ale vyvrátily vichry, které dokonávají dílo zkázy.
Nicméně tentokrát všechno milosrdně přikryl sníh a my se mohly kochat jen běloskvoucí zimní krásou.
Prošly jsme sídlištěm k dětské léčebně, která je během Vánoc opuštěná, ale na jednom z balkónů každoročně svítívá stromeček. Za léčebnou se prostírají už jen lesy. Na křižovatce jsme se vydaly k Hadí louce. Začalo se stmívat a z temných mraků také vydatně sněžit. Musely jsme dávat dobrý pozor na cestu, místy to bylo o zlomkrk, místy jsme procházely mírně zamrzlými a sněhem zapadanými kalužemi. Sníh i led nám pod nohama pěkně křupal, sněhové vločky se mi lepily nejen na brýle, ale také na fotoaparát. Užívaly jsme si přírody, ale také toho, že jsme v ní spolu. Měly jsme několik možností, kudy z lesa ven, ale nakonec jsme se rozhodly vrátit jinou cestou zpět k léčebně, kde na nás opět čekal rozsvícený stromek. Ještě pár snímků na rozloučenou a rychle domů, do tepla, na dobrou kávu a něco sladkého k ní.
Pavel jen nechápavě kroutil hlavou, co se nám na té slotě tak líbilo, a šel vařit kávu.
My věděly své a já jsem ráda, že jsem se nechala zlákat.

Dodatek k projektu Do stovky:

Protože na mapě se mi nepovedlo vyznačit trasu, kterou jsme prošly, pro ty, které baví číst a hledat v mapách, rozepíšu jednotlivé kroky: Vyšly jsme od křižovatky ulic Na Sídlišti a Wolkerovy, pak odbočily doleva na Sadovou, po ní pokračovaly po Sokolské a dále Lázeňskou. V téměř pravoúhlé zatáčce jsme z ní odbočily doprava a po vyčárkované pěšině odbočily doprava, prošly Hadí loukou, lesem k průmyslové zóně a odtud prudce doprava zpět na Lázeňskou (vyšly jsme u léčebny). Přešly jsme přes křižovatku na Sokolskou, z ní na konec Mánesovy a po Wolkerově domů. :-)

Hodnocení:
(5 b. / 18 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
Moc se mi líbí popisované procházky a ještě za odměnu pripocitane km. A ta káva musela chutnat dvojnásobně.
Alena Tollarová
U nás byly vánoce na pravém nefalšovaném blátě a k výletování zrovna nelákaly. Tak jsem se ráda prošla zasněženým krajem, který vůbec neznám a trochu si představovala, jak jdu v chumelenici. Díky.
Dagmar Bartušková
Mám ráda teplo, ale ráda jsem se na tu procházku s vámi vydala. Fotky super.
Alena Vávrová
Moc fajn, Jano! Mně se ještě taková krásná procházka vyhnula, o to více se na ni těším.
Marie Ženatová
Jani, díky moc za fotečky krásné zimní přírody...
Eliška Murasová
Jani, díky za zimní procházku, to u nás nemáme.
Eva Mužíková
Jani, díky za pozvání na procházku.
Marcela Broumová
Zasněžená i tajemná procházka - Hadí louka má můj respekt. Barvitě popsáno, i s tou zaslouženou kávou v teple.
Věra Ježková
Jani, díky za trochu virtuální zimní pohody. :-)
Elena Valeriánová
Jani, já nemusím hledat v mapě. Já tu trasu vidím, stačí zavřít oči. Krásná procházka, já jsem toho letos moc venku nepobyla, zdraví nedovolilo.
Marie Seitlová
Krásná vycházka s fotkami zimy. Tu jsem letos ještě neměla.
Hana Nováková
určitě krásná procházka, protáhly jste po vánocích tělo, trochu vás potrápil sníh a zničená příroda i to na mně působí. Ale odměna byla teplá a skladká, dobrý počinek po vánocích...
Dana Puchalská
Moc hezká procházka Jani. Ten sníh je to, co tady o Vánocích v Praze chybí.A fotky jsou hezké.
Dana Kolářová
Hodně štěstí na cestách i na PC v projektu, Jani!
Hana Rypáčková
Jano, to se máte, moc mi chybí sníh...Krásná vycházka.
Naděžda Špásová
Jani, moc hezky jsi to napsala a hlavně vím, co jsi cítila. Dcera mě taky občas vytáhne na výlet a já jsem vždycky spokojená. Včera jsme byly spolu v kině a ten hezký pocit jsem také měla. Ten sníh se mi moc líbí. :-)
Zuzana Pivcová
Musela to být hezká vycházka v tak hezké krajině. Přiznávám se, že s mapou svých pražských výšlapů Do stovky mám až na výjimky problémy. Většinou zůstanu u mapy republiky a původní označená trasa se mi zruší.