A zase nový rok
Foto: archiv autorky

A zase nový rok

3. 1. 2019

Dřív jsem si přála, když bylo po Novém roce, aby holky ve škole měly vztek, až mě uvidí v mém novém tuzexovém svetříku, co mi přinesl Ježíšek. Nezáviděly mi a mám pocit, že mě i nenáviděly za moji vychloubačnost. Nevěděly totiž, co to moje rodiče stálo za odříkání, aby mi svetříkem pod stromečkem udělali radost. Taková přání mi tedy štěstí nepřinesla, a jak jsem rostla, začala jsem si přát věci jiné.

V pubertě jsem si přála, aby se mi nedělaly beďary na obličeji a abych okouzlovala kluky svou krásou. Pečovala jsem o sebe hodně. Své vlasy, barvy myšího kožíšku, jsem obarvila na blond, sukně zkrátila, i když moje nohy nebyly bezchybné, a prohlédla si podrobně svoje tělo v zcadle. Po jeho kritickém zhodnocení jsem začala retušovat. Vše, co se mi nelíbilo, jsem se snažila zakrýt, a naopak, co jsem uznala jako dobré, tak vyzdvihnout co nejvíce.

No, dařilo se! Klukům se mé, ne úplně rovné, nohy v krátkých sukních líbily a i moje blonďatá hříva je uváděla k vytržení. Přesto, že jsem se klukům líbila, žádné štěstí mi to nepřineslo. K životu jsem si vždy vybrala toho nepravého.

Další roky jsem si přála děti a ty přišly, za což jsem Novému roku dvakrát po sobě děkovala. Další roky jsem si přála, aby mě Nový rok  zbavil nepříjemného, nemilovaného a dalšími chybami protkaného manžela.  

No, dobře, bylo mi také splněno, ale další rok mi přinesl muže dalšího a zase se netrefil. Byl totiž úplně stejně nemožný. Nevím, čím jsem je přitahovala. Když se i třetí muž Novému roku nepovedl, tak jsem si přála už jenom klid. Také jsem mezi tím totiž zestárla a každý Nový rok mi nadělil několik nemocí, na které jsem potřebovala všechny síly, abych je zvládala.

Zůstala jsem totiž na všechno celkem sama. Děti jsem viděla málo, odstěhovaly se, ale hřálo mě u srdce, že se mi povedly a ani vnoučata nejsou marná.

Roky se střídaly a já jsem už celkem žádné přání neměla. Věděla jsem, že stejně Nový rok rozhodne sám, co mi přidělí.

No, a vidíte, když už jsem opravdu nic nechtěla, přivedl mi do života člověka, který je ochotný sdílet se mnou zbytek dní.

Na Nový rok jsme si popřáli zdraví, bohužel připili si jenom čajem a šli brzy spát, v očekávání něčeho krásného.

Tak jsem si to po sobě přečetla a nejradši bych to vymazala.  No, když už jsem  tu blbost vyprodukovala, tak doufám, že se mě nebude držet celý rok. Je to opravdu velice plytké a omezené a za to se omlouvám. Nikdo nemůže mít život jenom negativní, jak jsem se snažila napsat. Né, některé Nové roky mi přinesly také věci krásné a také jsem nebyla snad tak hloupá, jak jsem se teď předvedla. Vidím Nový roku, že jsi mi přinesl konec mého psaní, protože tohle opravdu nechce nikdo číst. Co se dá tedy dělat? Prostě už nic. Ono to totiž už smazat nejde, jako nejde nic smazat ze života. Tak vám tedy přeji, ať nemusíte chtít mazat nic. A ještě doufám, že ten člověk, co se mnou chce sdílet ten zbytek života, nebude tohle číst. Já už totiž opravdu nechci být sama a opravdu chci ještě prožít něco přiměřeně krásného. Ještě jednou se tedy omlouvám a mějte se všichni přiměřeně krásně.

P.S. A to všechno, co je na obrázku, po mně zůstane, a tak jsem život úplně nepromarnila. A když se na to podívám, tak jsem těm Novým rokům vlastně vděčná. Dělaly, co mohly, a možná, že jenom já jsem jim to hodně  kazila.  JSEM VLASTNĚ  NEVDĚČNICE!!!

Hodně jsem ty Nové roky zkrátila a nepřála jsem jim místo, k těm věcem dobrým., ale vzhledem k mému věku by byl výčet nekončící. Tak teda alespoň v kostce. Stejně už jsem vám toho svěřila hodně

A TAK, NOVÉ ROKY, PROMIŇTE, VŽDYŤ KAŽDÝ PŘINÁŠÍTE NĚJAKOU NADĚJI.

 

Hodnocení:
(4.9 b. / 22 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Jírová
Myslím, že podobný článek by napsal mnohý z nás. Prožila jsem Nové roky krásné, plné nadějí, ale i velmi špatné a beznadějné. Ale - nic netrvá v světě věčně, tak se mi vrátily Nové roky dobré a věřím, že jich ještě pár užiji.
Marcela Pivcová
Svému Novému roku přeji, aby mi dal prožít všechny dny ve zdraví a v dobré náladě. A aby trval "opravdu tolik dní", které jsou mu kalendářem dány. Nějak se mi zdá, že v posledních létech je čím dál, tím víc kratší.
Olga Štolbová
Ani já se s Novým rokem nebavím, však on mi zase přinese něco s čím si nebudu vědět rady. A tak občas bojuju, někdy se vezu, někdy si lebedím. Jsem šťastná, že jsem. Hani, a ty jsi vlastně také šťastná a spokojená, takže je všechno, jak má být. Moc hezké povídání... ♥
Hana Rypáčková
Krásně jsi to popsala, s nadsázkou, humorem tobě vlastním. Přeji ti hodně světla do života i tvé krásné rodině. Připíjet si čímkoli s nëkým, s kým ti je dobře, moc ti to přeji...
Zuzana Pivcová
Haničko, vzala jsi to pěkně od rány, hlavně ty kluky a chlapy, s typem humoru sobě vlastním. Ale mezi tou kritikou jsi nechala po pravdě zasvítit to důležité. Přeji Ti i nadále hodně světla, vlastně čím dál víc, a pozdravuji Anděla.
Hana Nováková
Osud promítnutý do života nikdo neošálí, musí se vše brát jak to osud a život ruku v ruce připraví. Někdy je to hezké, někdy méně, ale žít se musí hlavně pro své děti a jejich děti a třeba i proto, že ráno vyjde slunce, bude bouřka, nebo bude poletovat sníh. Život rychle uteče a žijeme ho jen jednou, není na zkoušku a co bude pak? To jen Pán Bůh ví....
Naděžda Špásová
Hanko, přečetla jsem to do konce. Chvíli beznaděj a pak už tam toho optimismu bylo víc. Máš hezkou rodinu, vůbec nejsi sama. Přeji ti, aby ti ten spolusdílející vydržel hodně dlouho. Já se pro jistotu s Novým rokem moc nebavím. :-)
Věra Lišková
Rodina je to krásná, to se musí nechat. Jinak, chyby nasekal každý, můj výčet by byl ještě šťavnatější, škoda vmluvit. Budiž mi také omluvou, že děti si vedou celkem dobře, takže moje výchova nebyla zas tak špatná. Přeji hodně štěstí po celý nový rok a těším se na další Vaše psaní.
Jana Šenbergerová
Hanko, já si to přečetla ráda a vůbec se ti nedivím, žes to napsala právě tak. Je-li na té fotce tvoje rodina, přeji nejen tobě, ale i jí do nového roku všechno nejlepší. Co to bude, si určitě dovedete vybrat sami. A ať to konečně všechno vyjde podle tvých představ. Nebuď nepřiměřeně skromná a dovol jim dostatečný rozlet, aby ti přinesly, po čem toužíš.