Čas na skrblíka
Foto: autorka

Čas na skrblíka

6. 1. 2019

Konečně je tady zima a sem tam sněží i v nížinách (tedy i v té naší Polabské). Člověka to ven moc neláká, i když ví, že by si občas tělo na čerstvém vzduchu protáhnout měl. Dokonce i zahrádkáři, kteří tvrdí, že práce na zahradě se najde v každou roční dobu, snižují v této době svou aktivitu na minimum. Na rozdíl od krtků, ti jsou zase aktivní až moc. Po čtvrté odpolední se začíná stmívat, dny jsou stále krátké a do Hromnic je ještě daleko. Člověk se musí nějak přizpůsobit. U nás doma to řešíme tím, že si občas zahrajeme nějakou tu stolní hru. V posledních letech jsme si oblíbili hru Scrabble. Jen její název jsme si počeštili a říkáme, že hrajeme „skrblíka“.

Spíš než o jednotlivé hry jde o dlouhodobý manželský turnaj. Ten u nás startuje vždy s novým rokem a trvá až do doby, kdy je možné vyrazit do přírody. S manželem máme tu výhodu, že naše výkony v této hře jsou téměř vyrovnané, a tak nás to i po letech baví. Abychom se při hře nehašteřili, vytvořili jsme si několik užitečných rodinných pravidel a intuitivně je dodržujeme. Především používáme slovník přípustných slov, bez něj bychom asi žádnou hru nedohráli. Do hry se pouštíme jen tehdy, když se nám oběma hrát chce. Nemá cenu někoho do hry nutit, potom to nestojí vůbec za nic. A také je třeba mít na hru dostatek času, protože někdy trvá i déle než hodinu. Klid a soustředění jsou už bonusem navíc. Průběh a výsledky si pravidelně zapisujeme do sešitu. A občas si  prohlížíme minulé záznamy a divíme se, jak se náš výkon během času mění.

Když jsem připravovala tento článek, našla jsem na internetu i řadu zajímavých informací o historii této hry. Jejím „vynálezcem“ je americký architekt Alfred Mosher Butts, který v roce 1931 měl hotovou základní myšlenku této hry a nazval ji „Lexico“. Tehdy se tato hra hrála ještě bez hrací desky. Autorovi se však nepodařilo hru patentovat, a tak hra žádný komerční úspěch nezaznamela. V roce 1938 došlo k průlomu ve vývoji této hry – přibyla hrací deska, na které se dala skládat z písmen slova podobně jako v křížovkách. Pro obchodní úspěch této hry však bylo důležité spojení s Jamesem Brunotem, Buttsonovým přítelem. Společně hru zdokonalili, zjednodušili pravidla a dali jí nové jméno „Scrabble“. V roce 1948 sepsali žádost o patent a žádost byla přijata. Poté se hra rozšířila do celého světa. Česká verze vznikla v roce 1993. Další podrobnosti o historii hry můžete najít například na http://testapp.hrejsi.cz/scrabble/historie.htm.

scrabbledeska.jpg

Scrabble je jednou z nejoblíbenějších a nejrozšířenějších slovních deskových her na světě. Hrát ji mohou 2 až 4 hráči a její výhodou je, že na výsledku hry se rovnocenně podílí štěstí i schopnosti hráče. Ke hře potřebujete speciální hrací desku, sadu kamenů s písmeny a jejich bodovými hodnotami, neprůhledný sáček, z nějž se kameny losují, speciální zásobník na kameny pro každého hráče a samozřejmě papír a tužku pro záznam získaných bodů. Cílem hry je získat co nejvíce bodů. Hráči si postupně losují kameny s písmeny ze sáčku a ukládají je do svého zásobníku. Když na ně přijde řada, snaží se z písmen, která mají k dispozici, vytvořit slovo. A umístit ho na hrací desku tak, aby alespoň jeden z nově položených kamenů sousedil s některým kamenem, který už na desce byl. Pokud se to podaří, hráč získá za jeden tah tolik bodů, kolik je uvedeno na kamenech. Hra končí, jestliže některý hráč využil všechny své kameny a nemůže si vylosovat již žádné další.

Ze stručného popisu hry vyplývá, že důležitou schopností hráče je skládat z písmen, která jsou v daném okamžiku k dispozici, smysluplná a přípustná česká slova. Názory na to, co je a co není smysluplné a přípustné české slovo, se samozřejmě liší a často se o to vedou spory. Proto je vhodné používat nějaký slovník, na kterém se hráči předem dohodnou. Jinak si po krátké době vjedou do vlasů a hru samozřejmě nedohrají do konce. Doporučovaný je slovník schválený Českou asociací Scrabble. V současné době je na internetu hráčům k dispozici slovník NOVEX (ve formě vyhledávacího programu) nebo slovník povolených slov Blex – Klasik uveřejněný na stránce České asociace Scrabble (www.scrabble.hrejsi.cz).

scrabbleslovnik.jpg

Hru Scrabble si můžete koupit snad ve všech obchodech s hračkami. V různém provedení a za různou cenu. Pokud jste se po přečtení tohoto článku naladili na to, že ji vyzkoušíte, nemusíte si však hned kupovat potřebné vybavení. Hra totiž stojí i několik stokorun, a tak je lepší si ji nejdříve vyzkoušet. Najdete ji třeba v různých klubech společenských her či v knihovnách. Je možné si ji zahrát i na internetu například na www.herna.net/scrabble/, kde určitě najdete vhodného soupeře.

Kdo si hraje, nezlobí!

Informace o historii hry a pravidlech jsem čerpala z výše uvedených odkazů.

Hodnocení:
(5.1 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Kolářová
Hry jsou bezva, vatikán také.
Soňa Prachfeldová
Také mám ráda různé hry, někdy s vnučkou, s Pepou hrajeme autobus , říkáme tomu Vatikán a baví nás to, vyndáme žolíky, aby to nebylo tak snadné.
Jitka Caklová
Scrabble jsem nikdy nehrála, jen v mládí žolíky. Před lety na dovolené mě kamarádky naučily autobus. Je zábavnější a při vytváření nových postupek se dobře trénují mozkové závity. Stalo se tehdy, že dva hráči už měli uzavřenou hru a já, s rukou plnou karet, neměla jedinou postupku. O to větší byla později radost, když jsem poprvé vyhrála a rovnou se dvěma žolíky.
Zdenka Jírová
Kdysi dávno vyšla v Mladém světě hra "Byznys" s návodem. Líbila se nám, získali jsme pro hru i sousedy a pak jsme ji hráli, kdykoliv jsme se sešli. Byly to zábavné večery bez televize a mobilů.
Jarmila Fialová
Hraju jí na internetu - kris-kros - ,aspoň nemusím nikoho prosit,aby se mnou hrál.
Hana Práglová
Autobus znám. Legrační,zajímavá,ale dlouho trvající hra.
Jana Šenbergerová
Máme doma, ale nějak se nám nedostává volného času. Možná nás časem přestane něco jiného bavit a scrabble zase přijde ke slovu. Dobrá připomínka v tomto zimním čase. :-)
Oldřich Čepelka
Autobus není jako žolíky, ale těžko by se to tu vysvětlovalo. NA stůl všichni vykládají postupky a terckya vzájemně si je doplňují a přemís´tují. dobrý pro mozek a dobrá zábava.
Zuzana Pivcová
Asi si něco takového obstaráme. V létě na chalupě jsme se sestrou často hrály Pexeso. Nebylo pro nás moc jednoduché tím, že se jednalo o různé značky aut a motorek. Zvláště ty se pěkně pletly. Ale zábava to každopádně byla.
Eliška Murasová
Moje oblíbená hra, dřív jsem hrávala občas s mužem, kamarádkami, nebo synem. Dnes se nikomu nechce, hraju tedy na počítači se soupeři, a hraju nesmírně ráda, často a vášnivě. Doporučuju, skvělá hra. https://www.duelovky.cz/
Věra Ježková
Sice mě má někdo rád, ale nechce si se mnou hrát.
ivana kosťunová
Nejsou to Žolíky trochu jinak ? Taky jsme to hráli, ale trvalo to hrozně dlouho, než hra skončila.
Oldřich Čepelka
S manželkou hrajeme nejraději Autobus. Naprosto famózní. Nikdo vlastně neprohrává,protože ti, co ukončí hru, se snaží pomáhat tomu poslednímu. Moc pěkně si u toho odpočneme. Neznáte to?
Hana Rypáčková
Dobrá zábava...
Hana Práglová
Hru máme doma,občas ji s manželem hrajem. I dospělý vnuk,když občas přijede,má zájem se se mnou utkat! Koupili jsme ji skoro za 1000 kč do klubovny seniorů,ale tam o ni není zájem....
ivana kosťunová
Už jsem o té hře slyšela, prý se i pořádají turnaje. Docela ráda bych si to někdy zkusila.
Dana Puchalská
Hrávala jsem jí asi před 25 lety. Teď už mi chybí parťák do hry. Manžela to nebaví a to by nebyla žádná hra, ale trest.
Naděžda Špásová
Máme jí doma, nikdo se mnou nechce hrát, protože jsem vyhrávala.
Jitka Hašková
Znám tu hru. Kdysi jsem se ji pokoušela hrát v angličtině s kamarádkou americkou učitelkou. Samozřejmě jsem neměla šanci vyhrát, ale ze slovníku povolených slov v angličtině pro scrabble, kolik slov z jiných jazyků i asijských, je možné požívat.