Jdeme na ples. Ale v čem?
Ilustrační foto: pinterest.com

Jdeme na ples. Ale v čem?

10. 1. 2019

Doba plesů, večírků, premiér a dalších slavnostních příležitostí začíná. Právě v zimě lidé častěji vyrážejí do společnosti. Čím je žena starší, tím častěji si klade otázku, v čem na společenské události vyrazit.

Důvodů bývá více. Ty, které chodí na plesy často, bývají vybavené. Mají doma různé šaty, doplňky. Ty, které na ně vyrážejí výjimečně, často neví, co si počít. Koupit si plesové šaty jen kvůli jednomu večeru? Není to zbytečné? Ne každý si to může dovolit. A pak ty šaty budou roky viset ve skříni?

Je  tu i další důvod. Už mi není třicet, už je těžší vybrat si model, který mi sluší, říká hodně žen. A padají otázky: Co je vlastně na ples či slavnostní večírek vhodné? Dlouhé šaty? Šaty pod kolena? Elegantní kalhoty a halenka?  Co mohu odhalit a co už ne?

Ano, taková slavnostní událost znamená pro mnohé ženy spíše mírný stres než radost. Když bylo dámám, kterým je nyní šedesát a více let, dvacet, byly zvyklé klidně si něco na rychlo ušít. Za jejich mládí obchody nepřekypovaly oblečením všeho druhu a bylo naprosto běžné nechávat si na slavnostní příležitosti oblečení šít nebo si ho prostě vlastními silami vyrobit v domácích podmínkách. Přešít něco po mámě, něco upravit, něco si půjčit od kamarádky.

Když je dívce dvacet, vyrazí zpravidla směle do společnosti v čemkoli a nijak jí to na sebevědomí neubírá. Jenže pak se s ní s postupujícími roky něco stane. Začne si říkat: Tohle se pro mě nehodí, tahle barva mi nesluší, v tom vypadám staře, tady mi leze špek...

Ano, sehnat kvalitní slušivé šaty do společnosti, které zvýrazní přednosti a zakryjí nedostatky a ještě se v nich zralá žena cítí pohodlně, je těžké i v této době, kdy se zdá, že více oblečení už snad v nabídce ani být nemůže.

Ale je škoda na společenský život rezignovat jen proto, že se už žena necítí být oslňující krasavicí jako za mlada. Chce to jen trochu se inspirovat, poradit se s někým, kdo oblékání opravdu rozumí, ať už jde o zkušenou prodavačku, švadlenu nebo kamarádku. Nebát se, zvážit své možnosti finanční, rozměrové i vzhledové. Rozhodnout se, zda se vyplatí vyšší investice, protože chodíme do společnosti často nebo jde o jednorázovou výjimečnou akci kvůli které není radno utrácet horentní sumy za šaty, které nevyužijeme. Uvědomit si, že často sehrají větší roli zajímavé doplňky a jednoduché černé koktejlové šaty, které díky těm doplňkům vypadají pokaždé jinak, než kupovat na každou akci nový model, který se okouká.

Nebo naopak, pokud má žena ráda extravaganci, proč si ji právě na plese neužít, nezaprovokovat, nevykouknout z davu. To je přece možné ve dvaceti i v sedmdesáti.

Tak tady je malá inspirace, že slušivé šaty na slavností příležitosti existují a mohou sloužit jako tip při hledání v obchodech nebo vyjednávání se švadlenou.

Hodnocení:
(5 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Várošová
Ano, je tady sezóna plesú a ženy chodí okukovat i u nás v outletu i nahoře v sekáči šaty. Zrovna včera přišla mladší paní kolem 40 let.Ráda jsem ji poradila kokteilky v černé barvě,které využije na různé příležitosti.Živůtek černá krajka,spodní díl jednoduchá černá rozšířená sukně ze šifónu.Byla zklamaná byly na ni krátké.Tak jsem ji poradila,at si je vezme nahoru i s čipem do sekáče a podívá se po podobném šifónu,který by se dal přišít přímo na spodní díl sukně,nebo kombiny.Přestože to byla švadlena,tak poděkovala a nakonec šaty koupila i v sekáči kde byl výprodej za 15,-Kč už jenom kvůli tomu nastavení.Může si udělat volánek na spodním díle a šaty využije.nemusí to být šaty za tisíce.Já sama když jsou mi šaty krátké,přesto je koupím.Už vím co s nim provedu.Pokud jsou vypočívkované dají se v pase přestřihnout vložit tam látku v jaké délce potřebuji 10-15 cm a tím se mi počívka prodlouží a šaty jsou jaké jsem si představovala.A model je na světě.Ráda bych šla na ples tanečníka nemám,o různě upravených společenských šatů nemám nouzi.Mohla bych si otevřít půjčovnu.V půjčovnách jsou šaty nesmírně drahé od 1.500,-Kč nahoru,to mě vyjde levněji nějaký můj vymyšlený model na to, aby visel dál ve skříni. Rozhodně nedoporičuji dámám ve věku odkryté paže,to je potom lepší umírněný výstřih.Tak děvčata všechny do gala šaty půjčím i zadarmo.Na plesech jsem byla za celý život třikrát,tak mi to chybí.Ráda tančím,ale jen doma mezi kuchyní a obyvákem.
Jarmila Komberec Jakubcová
V loni jsem byla s manželem 2x na plese v Praze a jednou v Plzni. Zvolila jsem podobný model jako je č.5 ale sukni tmavěmodrou a živůtek fialově-růžový v barvě lotosu. Šaty pak jsem použila jako svatební. Dnes jsou ve skříni jen jako vzpomínka.
Zdenka Jírová
O svých plesových zkušenostech jsem zavzpomínala v článku "Plesová sezóna". Na plesy již nechodím, jednak nemám s kým a jednak už tančit také nemohu, i když jsem byla velká tanečnice. Z vystavených šatů se mi líbí č. 5 a6.
Alena Tollarová
Žádný ples mi nehrozí. Nevím, jestli bohužel nebo bohudík. Každopádně mě dodnes mrzí, že jsem si tenkrát nekoupila společenské šaty, které jsem měla na sobě při přehlídce v OC Letňany.
Eva Mužíková
V březnu pořádá náš útulek šestý ples, který má velkou návštěvnost. Mám dvě možnosti. Buť se dát do gala a doufat, že se najde i nějaký tanečník, nebo si vzít zástěru a pomáhat v kuchyni...Vidím to spíš na tu kuchyň...
Hana Polednová
Na plesy již dávno nechodím. Dříve jsem nosívala dlouhé šaty, které jsem si sama ušila. Jednoduché, barvy vínové, líbily se.
Jitka Caklová
Na ples bych velice ráda, takový waltz, hm hm, ale není tanečník. Určitě bych si vybrala šaty Ples 1.jpg :-)
Dana Kolářová
Ples jde mimo mně.
Jana Šenbergerová
Já už plesám úplně jinak a jinde než na plesech.
Dana Puchalská
Ples a já je jedno velké minus. Tančit neumím, ale šaty č. 5 jsou opravdu krásné.
Jana Slavíková
Ples mi nehrozí, ale líbí se mi modré šaty č. 1
Eva Mužíková
Kdybych se rozhodla jít na ples, asi by rozhodování, co na sebe bylo těžké. Upřednostňuji šaty dlouhé až na zem, se zakrytými pažemi k loktům. Nemám takové, tak bych si je, v případě že to bude jediný ples, půjčila v půjčovně. Na fotkách se mi líbí model č.5...